Ministrja Kodheli në Ministerialin e NATO në Bruksel

Foto Galeri

Ministrja e Mbrojtjes, znj. Mimi Kodheli, merr pjesë në punimet e Ministerialit të Mbrojtjes që po zhvillohet në Bruksel. Në këtë ministerial do të diskutohen tema të rëndësishme që kanë të bëjnë me sfidat e Aleancës, si dhe zhvillimet e fundit lidhur me sigurinë dhe mbrojtjen. 

Ministrja e Mbrojtjes Kodheli, në një prononcim për median, e ka vlerësuar këtë ministerial si shumë të rëndësishëm, pasi ai është i dyti mbas Samitit të Uellsit dhe që parapërgatit një Samit tjetër të rëndësishëm, siç është ai i Varshavës që do të mbahet vitin e ardhshëm.

Situata gjeopolitike në mbarë botën, është shprehur znj. Kodheli, është me probleme, e shqetësuar. Në kufijtë NATO ka kërcënime që vijnë nga lindja dhe nga jugu. Europa vazhdon të ketë dhe do të ketë për një kohë të gjatë probleme me refugjatët që vijnë nga të gjitha vendet që kanë konflikt, probleme të tjera që lidhen me mënyrën se si do të menaxhohet situata në Siri, në Libi dhe në Afganistan. Aleanca duhet të jetë e përgatitur si nga pikëpamja strategjike, ashtu dhe nga pikëpamja praktike për një përgjigje sa të shpejtë aq edhe të gjatë në kohë ndaj gjithë këtyre kërcënimeve.

Fondamentalizmi është një problem tjetër me të cilin kufijtë e Aleancës përballen, me të cilat aleatët do të vazhdojnë të përballen, dhe për pasojë edhe Shqipëria, ka theksuar Kodheli. Ky është një moment i rëndësishëm për të marrë vendime të rëndësishme që lidhen me zgjidhjen në mënyrë të drejtë dhe paqësore të të gjitha problemeve, të cilat megjithëse duken të pazgjidhshme për momentin do të jenë pjesë e diskutimeve tona. Zonja Kodheli ka nënvizuar se Shqipëria është përgjigjur dhe do të vazhdojë të jetë në linjën e parë të gjithë përgjigjes pozitive që ne japim në raport me aleatët tanë. Ne do të kemi gati një kompani “deployable”, pra e lëvizshme në një periudhë kohore prej brenda 4-5 ditëve nga momenti kur mund të ketë nevojë për t’iu përgjigjur pozitivisht të gjitha thirrjeve të Aleancës. Ndërkaq, nga viti 2016 deri në vitin 2018 ne do të përgatitemi për këtë dhe do të vazhdojmë me modernizimin e Forcës tonë të Armatosur, për të qenë në të njëjtin nivel me aleatët tanë me qëllim rritjen e sigurisë, jo vetëm të vendit, jo vetëm të rajonit, por dhe të sigurisë mbarë botërore.

Më tej, ministrja Kodheli theksoi se Shqipëria do të vazhdojë të jetë pjesë e vendimmarrjes. Ne do të mbështesim dhe jemi fuqimisht të mbështetur nga aleati dhe partneri ynë kryesor SHBA, por njëkohësisht kemi një mbështetje të madhe nga vendet e Mesdheut, vendet e rajonit, sidomos vende të një partneriteti të rëndësishëm siç janë Italia, Spanja, Britania e Madhe, Gjermania, vendet e Balltikut, si dhe mbështesim Gjeorgjinë, që ka akoma një rrugë të gjatë për t’u anëtarësuar në NATO, temë kjo e diskutimit të ministerialit të sotëm.Intervistë me gjeneral Petr Pavel, kryetar i Komitetit Ushtarak të NATO 15 shtator 2017Intervistë me gjeneral Petr Pavel dhënë për revistën "Mbrojtja"...
Programi qeverisës 2017-2021 për Sigurinë dhe Mbrojtjen 13 shtator 2017Qeveria e re e RSH mori detyrën pas ceremonisë së betimit në Presidencë. Nga programi qeverisës 2017-2021 veçojmë pjesën që ka lidhje me Sigurinë dhe Mbrojtjen...
Ministrja Kodheli në Ministerialin e Mbrojtjes në Bruksel 29 qershor 2017Ministrja e Mbrojtjes znj. Mimi Kodheli në Bruksel ku mori pjesë në takimin e ministrave të Mbrojtjes të vendeve anëtare të NATO...
Angazhimi i FA gjatë përmbytjeve, nëntor 2016 8 - 13 tetor 2016FA u angazhuan me forca dhe mjete në ndihmë të banorëve të prekur nga përmbytjet që përfshinë pothuajse gjithë vendin...
NATO - takimi i ministrave të Mbrojtjes 26 - 27 tetor 2016Takimi i ministrave të Mbrojtjes së vendeve të NATO konkludoi në dy ditë bisedimesh, 26 dhe 27 tetor, në Bruksel...
Kodheli dhe sekretari Fallon në stërvitjen “Albanian Lion - 16” 29 shtator 2016Në ditën e dytë të vizitës së tij në Shqipëri, sekretari i Mbrojtjes i Mbretërisë së Bashkuar z. Michael Fallon, i shoqëruar nga ministrja e Mbrojtjes...
Stërvitja e Përbashkët “Joint Effort-16” 26 shtator 2016U zhvillua “Dita e Vizitorëve të Shquar” e Stërvitjes së Përbashkët “Joint Effort-16”. Qëllimi i kësaj stërvitjeje, e cila nisi më datën 19 shtator, është rritja e ndërveprueshmërisë...
Nisen për në Shkollën e Trupës 317 rekrutë të rinj 10 tetor 2016Në sheshin kryesor të garnizonit “Skënderbej” u zhvillua ceremonia e nisjes drejt Shkollës së Trupës në Bunavi e 317 fituesve të testit për rekrutimet e reja në FA...
Forcat e Armatosura të Shqipërisë 2015-2016 2016Misionet, Modernizimi, Stërvitjet e Përbashkëta, Bashkëpunimi në fushën e mbrojtjes, ai civil-ushtarak dhe rekrutimet....
Kontributi i Forcave të Armatosura në infrastrukturë Janar - Shkurt 2016Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura gjithmonë kanë treguar përkushtim dhe angazhim maksimal në ndihmë të popullsisë civile...
Shqipëria në “Trident Juncture-15” 16 tetor 2015Në ambientet e Komandës së Forcës Tokësore në Zall-Herr u zhvillua ceremonia e përcjelljes së trupave të kompanisë së parë të Batalionit të Dytë të Këmbësorisë...
Bëhuni pjesë e Forcave të Armatosura janar 2015Ministria e Mbrojtjes për vitin 2015 do të pranojë 500 ushtarë/detarë aktivë në radhët e FA. Prej këtij kontingjenti, 250 ushtarë/detarë aktivë do të pranohen në fazën e parë ndërsa pjesa tjetër në gjashtëmujorin e dytë...
Vizitë zyrtare në SHBA e ministres Kodheli 28-31 tetor 2014Ministrja e Mbrojtjes Mimi Kodheli zhvilloi një vizitë zyrtare në SHBA me ftesë të sekretarit amerikan të Mbrojtjes z. Chuck Hagel...
Bashoku edhe ti! Bëhu pjesë e nismës, #shqiperiajoduhanit
Strategjia e Sigurisë Kombëtare Korrik 2015Në themel të Strategjisë së Sigurisë Kombëtare të Republikës së Shqipërisë është aspirata e popullit shqiptar dhe vullneti politik për të realizuar vizionin e përbashkët...
SHQIPËRIA EUROPIANE, DESTINACION BRENDA NESH korrik 2014 Raport Publik për 300 ditët e para
të qeverisjes
Ministrja Kodheli vizitë në Komandën Supreme të Forcave Aleate 26 maj 2014 Ministrja Kodheli: Shqipëria hap përpara në angazhimin tonë në NATO
Raporti vjetor 2014 i NATO 30 janar 2015Mendime të sekretarit të Përgjithshëm të NATO, Jens Stoltenberg, gjatë konferencës për shtyp për prezantimin e Raportit Vjetor 2014, në selinë e NATO, Bruksel...
Direktiva e Mbrojtjes 2017 Janar 2017 Dokumenti bazë mbi planet dhe programet e punës e të veprimtarive të MM, të FA në përmbushje të misionit kushtetues, si dhe detyrimeve si vend anëtar i NATO...
Dokumenti i Rishikimit Strategjik të Mbrojtjes 11 prill 2013Këshilli i Ministrave të Republikës së Shqipërisë miratoi dokumentin e Rishikimit Strategjik të Mbrojtjes...
Revista Mbrojtja Nr. 9 (2017) Shtator 2017Numri i fundit i revistës "Mbrojtja"...
Gazeta Ushtria 15 shtator 2017Numri i fundit i të përjavshmes gazeta "Ushtria"...


Arkivi Lajmeve
Shtator 2017
Ma En Pr Sh Di
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1