Revista Mbrojtja Nr. 4 (2014)

Përvjetori: 5 vjet në NATO, Forca e besëlidhjes sonë me Aleancën Euroatlantike

Konferenca: Anija e re “Butrinti”, një kapacitet i ri operacionale i Forcës Detare

Inaugurimi:  Ministrja Kodheli: Jemi këtu për t’i dhënë një hov të ri bashkëpunimit dypalësh

Speciale: Edip Ohri, legjenda e aviacionit shqiptar

 

Shfletoni revistën


Revista Mbrojtja Nr. 3 (2014)

1. Ministeriali: Rasmussen: Kemi arritur shumë, të ruajmë vrullin drejt samitit të Uellsit.
2. “Karta e Adriatikut”: Shqipëria merr kryesinë e A5-ës: Prioritetet e NATO-s për rajonin.
3. Afganistan 2001-’14: Mësimet e nxjerra nga Afganistani, me një rëndësi të veçantë për FA.
4. Speciale: Historia e Skërficës e shkruar me gjak në panteonin e kombit.

Revista në formatin pdf


Revista Mbrojtja Nr. 2 (2014)

1. Vizita: Premtohet një bashkëpunim greko-shqiptar i ndryshëm.
2. NATO: Zhvillohet në Bruksel takimi i 170 i shefave të Mbrojtjes së NATO.
3. Reformimi: Domosdoshmëria e formatimit të diplomacisë tonë ushtarake.
4. Konferenca: E ardhmja e mbrojtjes raketore: Një perspektivë e NATO.
5. Speciale: Skenari: Gjashtë rrugët e mundshme të pushtimit të SHBA.

Revista në formatin pdf


Revista Mbrojtja Nr. 1 (2014)

1. Qyteti i Lidhjes: Takimi i Prizrenit, jehonë nga e shkuara, premtim për të ardhmen.
2. Direktiva 2014: Prezantohen prioritetet e Mbrojtjes.
3. Kronika: Ministrja e Mbrojtjes,Kodheli, takon gjeneralbrigade Michael Cunniff.
4. Speciale: Arsimimi i ushtarakëve shqiptarë në perëndim, ‘13-’44.

 

Revista në formatin pdf
Ministeriali i NATO, Xhaçka: 2% e PBB për FA deri në vitin 2024 4-5 tetor 2018Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka mori pjesë në Ministerialin e Mbrojtjes së vendeve anëtare të Aleancës të Atlantikut të Veriut...
Buletini mujor nëntor 2018Ditari, të rejat kryesore nëntor 2018...
Ministrja Xhaçka vizitë zyrtare në SHBA 17-18 prill 2018Washington - Shtetet e Bashkuara të Amerikës e vlerësojnë Shqipërinë një aleat të denjë të NATO dhe vend lider në Ballkanin Perëndimor...
FA shpëtojnë nënën e sëmurë në Kukës27 shkurt 2018Pas 3 orë ecjeje në këmbë, Forcat Armatosura kanë arritur të transportojnë për në spitalin rajonal të Kukësit...
Ministeriali i NATO, takimi Stoltenberg - Xhaçka14 - 15 shkurt 2018Ministrja Xhaçka merr pjesë në takimin e ministrave të Mbrojtjes të vendeve anëtare të NATO në Bruksel...
Fotogaleri/FA angazhim maksimal për situatën e përmbytjeveNëntor - Dhjetor 2017Angazhimi i Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë për situatën e përmbytjeve.
NATO: Misioni i “Orikut” në Egje, moment i rëndësishëm për Forcat Detare shqiptare24 nëntor 2017Misionit të anijes patrulluese të forcës detare shqiptare “Oriku”, e cila ishte pjesë e operacionit të NATO-s, “Sea Guardian”, i është dedikuar një shkrim në faqen zyrtare të NATO-s...
BBC: Shqipëria rehabiliton varrezat e dëshmorëve pas dekadash të lëna në harresë15 nëntor 2017Prestigjiozja britanike BBC, i ka bërë jehonë nismës së Ministrisë së Mbrojtjes për rehabilitimin e varrezave të dëshmorëve...
Mbyllet takimi i shefave të Mbrojtjes të NATO17 shtator 2017Mbylli punimet formale Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila u zhvillua për herë të parë në vendin tonë...
Zhvillohet në Tiranë Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO16 shtator 2017Në vendin tonë ka nisur punimet Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila mbledh së bashku shefat e shtabeve të ushtrive të vendeve anëtare të Aleancës...
Intervistë me gjeneral Petr Pavel, kryetar i Komitetit Ushtarak të NATO15 shtator 2017Intervistë me gjeneral Petr Pavel dhënë për revistën "Mbrojtja"...
Zhvillohet stërvitja shqiptaro-britanike “Ushtar Eagle 17”14 shtator 2017Në kuadër të stërvitjes së përbashkët ndërmjet FA të Shqipërisë dhe FA të Mbretërisë së Bashkuar u zhvillua sot “Dita e Vizitorëve të Shquar” të stërvitjes “Ushtar Eagle 17”...
Programi qeverisës 2017-2021 për Sigurinë dhe Mbrojtjen13 shtator 2017Qeveria e re e RSH mori detyrën pas ceremonisë së betimit në Presidencë. Nga programi qeverisës 2017-2021 veçojmë pjesën që ka lidhje me Sigurinë dhe Mbrojtjen...
Kontributi i Forcave të Armatosura në infrastrukturëShtator 2017Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura gjithmonë kanë treguar përkushtim dhe angazhim maksimal në ndihmë të popullsisë civile...
Bëhuni pjesë e Forcave të Armatosuraprill 2018Qendra e Personel Rekrutimit ka filluar regjistrimin e kandidatëve për ushtarë/detarë aktivë dhe kërkon të rekrutojë 100...
Strategjia UshtarakeKorrik 2015Në themel të Strategjisë Ushtarake të Republikës së Shqipërisë është aspirata e popullit shqiptar dhe vullneti politik për të realizuar vizionin e përbashkët...
Direktiva e Mbrojtjes 2018Shkurt 2018 Dokumenti bazë mbi planet dhe programet e punës e të veprimtarive të MM, të FA në përmbushje të misionit kushtetues, si dhe detyrimeve si vend anëtar i NATO...
Revista Mbrojtja Nr. 12 (2018) Dhjetor 2018Numri i fundit i revistës "Mbrojtja"...
Gazeta Ushtria 30 nëntor 2018Numri i fundit i të përjavshmes gazeta "Ushtria"...


Arkivi Lajmeve
Dhjetor 2018
Ma En Pr Sh Di
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6