Revista Mbrojtja Nr. 5 (2014)

1. 5 Maj: Dita e Dëshmorëve, jo vetëm simbol, por edhe premtim...
2. “Zall-Dajti 14”: Testohen kapacitetet e FT, për përballimin e emergjencave civile
3. Siguria: Interesat kombëtare, siguria kombëtare dhe marrëdhëniet mes tyre
4. Speciale: Koalicioni Antifashist dhe fitorja e popujve mbi fashizmin

 Shfletoni revistën


Revista Mbrojtja Nr. 4 (2014)

Përvjetori: 5 vjet në NATO, Forca e besëlidhjes sonë me Aleancën Euroatlantike

Konferenca: Anija e re “Butrinti”, një kapacitet i ri operacionale i Forcës Detare

Inaugurimi:  Ministrja Kodheli: Jemi këtu për t’i dhënë një hov të ri bashkëpunimit dypalësh

Speciale: Edip Ohri, legjenda e aviacionit shqiptar

 

Shfletoni revistën


Revista Mbrojtja Nr. 3 (2014)

1. Ministeriali: Rasmussen: Kemi arritur shumë, të ruajmë vrullin drejt samitit të Uellsit.
2. “Karta e Adriatikut”: Shqipëria merr kryesinë e A5-ës: Prioritetet e NATO-s për rajonin.
3. Afganistan 2001-’14: Mësimet e nxjerra nga Afganistani, me një rëndësi të veçantë për FA.
4. Speciale: Historia e Skërficës e shkruar me gjak në panteonin e kombit.

Revista në formatin pdf


Revista Mbrojtja Nr. 2 (2014)

1. Vizita: Premtohet një bashkëpunim greko-shqiptar i ndryshëm.
2. NATO: Zhvillohet në Bruksel takimi i 170 i shefave të Mbrojtjes së NATO.
3. Reformimi: Domosdoshmëria e formatimit të diplomacisë tonë ushtarake.
4. Konferenca: E ardhmja e mbrojtjes raketore: Një perspektivë e NATO.
5. Speciale: Skenari: Gjashtë rrugët e mundshme të pushtimit të SHBA.

Revista në formatin pdf
Intervistë me gjeneral Petr Pavel, kryetar i Komitetit Ushtarak të NATO 15 shtator 2017Intervistë me gjeneral Petr Pavel dhënë për revistën "Mbrojtja"...
Programi qeverisës 2017-2021 për Sigurinë dhe Mbrojtjen 13 shtator 2017Qeveria e re e RSH mori detyrën pas ceremonisë së betimit në Presidencë. Nga programi qeverisës 2017-2021 veçojmë pjesën që ka lidhje me Sigurinë dhe Mbrojtjen...
Ministrja Kodheli në Ministerialin e Mbrojtjes në Bruksel 29 qershor 2017Ministrja e Mbrojtjes znj. Mimi Kodheli në Bruksel ku mori pjesë në takimin e ministrave të Mbrojtjes të vendeve anëtare të NATO...
Angazhimi i FA gjatë përmbytjeve, nëntor 2016 8 - 13 tetor 2016FA u angazhuan me forca dhe mjete në ndihmë të banorëve të prekur nga përmbytjet që përfshinë pothuajse gjithë vendin...
NATO - takimi i ministrave të Mbrojtjes 26 - 27 tetor 2016Takimi i ministrave të Mbrojtjes së vendeve të NATO konkludoi në dy ditë bisedimesh, 26 dhe 27 tetor, në Bruksel...
Stërvitja e Përbashkët “Joint Effort-16” 26 shtator 2016U zhvillua “Dita e Vizitorëve të Shquar” e Stërvitjes së Përbashkët “Joint Effort-16”. Qëllimi i kësaj stërvitjeje, e cila nisi më datën 19 shtator, është rritja e ndërveprueshmërisë...
Forcat e Armatosura të Shqipërisë 2015-2016 2016Misionet, Modernizimi, Stërvitjet e Përbashkëta, Bashkëpunimi në fushën e mbrojtjes, ai civil-ushtarak dhe rekrutimet....
Kontributi i Forcave të Armatosura në infrastrukturë Janar - Shkurt 2016Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura gjithmonë kanë treguar përkushtim dhe angazhim maksimal në ndihmë të popullsisë civile...
Bëhuni pjesë e Forcave të Armatosura janar 2015Ministria e Mbrojtjes për vitin 2015 do të pranojë 500 ushtarë/detarë aktivë në radhët e FA. Prej këtij kontingjenti, 250 ushtarë/detarë aktivë do të pranohen në fazën e parë ndërsa pjesa tjetër në gjashtëmujorin e dytë...
Bashoku edhe ti! Bëhu pjesë e nismës, #shqiperiajoduhanit
Strategjia e Sigurisë Kombëtare Korrik 2015Në themel të Strategjisë së Sigurisë Kombëtare të Republikës së Shqipërisë është aspirata e popullit shqiptar dhe vullneti politik për të realizuar vizionin e përbashkët...
Direktiva e Mbrojtjes 2017 Janar 2017 Dokumenti bazë mbi planet dhe programet e punës e të veprimtarive të MM, të FA në përmbushje të misionit kushtetues, si dhe detyrimeve si vend anëtar i NATO...
Revista Mbrojtja Nr. 9 (2017) Shtator 2017Numri i fundit i revistës "Mbrojtja"...
Gazeta Ushtria 15 shtator 2017Numri i fundit i të përjavshmes gazeta "Ushtria"...


Arkivi Lajmeve
Shtator 2017
Ma En Pr Sh Di
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1