Gazeta Ushtria 03 gusht 2018

1. Kapacitetet për Emergjencat Civile, Xhaçka: 6000 efektivë në gatishmëri të plotë,
2. Në poligonin “Novo Sello” të Bullgarisë, Forca Tokësore në stërvitjen “Platinum Lion 18“,
3. Shqipëria përgëzohet për shpirtin e saj të solidaritetit, Intervistë e ministres Xhaçka për “Vizion Plus”,
4. Prioritet e 6-mujorit të ardhshëm, Forca Detare zhvillonanalizën 6 mujore.

Shfletoni gazetën


Gazeta Ushtria 27 korrik 2018

1. AFA, diplomohen 43 oficerë të rinj për FA,
2. Presidentja kroate Kitarovic në anijen “Oriku”: Për detarët shqiptarë erëra të mbara dhe det të qetë,
3. Anija “Butrinti” dhe Kontingjenti VIII kthehen nga deti Egje,
4. Hiqen 31 predha, operacione për heqjen e predhave nënujore,
5. “Lissus” kryen operacionin e saj të parë në detin Egje.

Shfletoni gazetën


Gazeta Ushtria 20 korrik 2018

1. SHBA - Karta e Adriatikut A-5, shumë shpejt nga A-5 në A-6, pse jo edhe A-7,
2. Bashkëpunim me FSK, gjeneral Haziri vizitë dy ditore në Komandën Mbështetëse,
3. Kontigjenti IX i Forcës Detare, “Lissus” niset në operacionin e NATO në detin Egje,
4. Tre javë trajnim për municionet e paplasura,
5. FAj, në dy muaj 51 misione pranë njerëzve në nevojë.

Shfletoni gazetën


Gazeta Ushtria 13 korrik 2018

1. Samiti i NATO, kontributi i Shqipërisë vlerësohet shumë pozitivisht.
2. Konferenca e komandantëve të Forcave Ajrore të NATO,
3. 75-vjetori i krijimit të Shtabit të Përgjithshëm FARSH, sot përkrah Aleancës më të madhe, NATOs,
4. Gjeneral brigade Kollçaku, Mbrojtja Kundërajrore dhe Aviacioni janë të përbashkuar.

Shfletoni gazetën
Shqipëria 10 vite në NATO Mars 2019Viti 2019 përkon me 10 - Vjetorin e Anëtarësimit të vendit tonë në NATO, më 1 Prill 2009...
Ditari Javor mars 2019Ditari, të rejat kryesore të javës...
Ministeriali i NATO, Xhaçka: 2% e PBB për FA deri në vitin 2024 4-5 tetor 2018Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka mori pjesë në Ministerialin e Mbrojtjes së vendeve anëtare të Aleancës të Atlantikut të Veriut...
Ministrja Xhaçka vizitë zyrtare në SHBA 17-18 prill 2018Washington - Shtetet e Bashkuara të Amerikës e vlerësojnë Shqipërinë një aleat të denjë të NATO dhe vend lider në Ballkanin Perëndimor...
FA shpëtojnë nënën e sëmurë në Kukës27 shkurt 2018Pas 3 orë ecjeje në këmbë, Forcat Armatosura kanë arritur të transportojnë për në spitalin rajonal të Kukësit...
Ministeriali i NATO, takimi Stoltenberg - Xhaçka14 - 15 shkurt 2018Ministrja Xhaçka merr pjesë në takimin e ministrave të Mbrojtjes të vendeve anëtare të NATO në Bruksel...
Fotogaleri/FA angazhim maksimal për situatën e përmbytjeveNëntor - Dhjetor 2017Angazhimi i Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë për situatën e përmbytjeve.
NATO: Misioni i “Orikut” në Egje, moment i rëndësishëm për Forcat Detare shqiptare24 nëntor 2017Misionit të anijes patrulluese të forcës detare shqiptare “Oriku”, e cila ishte pjesë e operacionit të NATO-s, “Sea Guardian”, i është dedikuar një shkrim në faqen zyrtare të NATO-s...
BBC: Shqipëria rehabiliton varrezat e dëshmorëve pas dekadash të lëna në harresë15 nëntor 2017Prestigjiozja britanike BBC, i ka bërë jehonë nismës së Ministrisë së Mbrojtjes për rehabilitimin e varrezave të dëshmorëve...
Mbyllet takimi i shefave të Mbrojtjes të NATO17 shtator 2017Mbylli punimet formale Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila u zhvillua për herë të parë në vendin tonë...
Zhvillohet në Tiranë Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO16 shtator 2017Në vendin tonë ka nisur punimet Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila mbledh së bashku shefat e shtabeve të ushtrive të vendeve anëtare të Aleancës...
Intervistë me gjeneral Petr Pavel, kryetar i Komitetit Ushtarak të NATO15 shtator 2017Intervistë me gjeneral Petr Pavel dhënë për revistën "Mbrojtja"...
Zhvillohet stërvitja shqiptaro-britanike “Ushtar Eagle 17”14 shtator 2017Në kuadër të stërvitjes së përbashkët ndërmjet FA të Shqipërisë dhe FA të Mbretërisë së Bashkuar u zhvillua sot “Dita e Vizitorëve të Shquar” të stërvitjes “Ushtar Eagle 17”...
Programi qeverisës 2017-2021 për Sigurinë dhe Mbrojtjen13 shtator 2017Qeveria e re e RSH mori detyrën pas ceremonisë së betimit në Presidencë. Nga programi qeverisës 2017-2021 veçojmë pjesën që ka lidhje me Sigurinë dhe Mbrojtjen...
Kontributi i Forcave të Armatosura në infrastrukturëShtator 2017Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura gjithmonë kanë treguar përkushtim dhe angazhim maksimal në ndihmë të popullsisë civile...
Bëhuni pjesë e Forcave të Armatosuraprill 2018Qendra e Personel Rekrutimit ka filluar regjistrimin e kandidatëve për ushtarë/detarë aktivë dhe kërkon të rekrutojë 100...
Strategjia UshtarakeKorrik 2015Në themel të Strategjisë Ushtarake të Republikës së Shqipërisë është aspirata e popullit shqiptar dhe vullneti politik për të realizuar vizionin e përbashkët...
Direktiva e Mbrojtjes 2019Janar 2019 Dokumenti bazë mbi planet dhe programet e punës e të veprimtarive të MM, të FA në përmbushje të misionit kushtetues, si dhe detyrimeve si vend anëtar i NATO...
Revista Mbrojtja Nr. 04 (2019) Prill 2019Numri i fundit i revistës "Mbrojtja"...
Gazeta Ushtria 12 prill 2019Numri i fundit i të përjavshmes gazeta "Ushtria"...


Arkivi Lajmeve
Prill 2019
Ma En Pr Sh Di
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5