Gazeta Ushtria 06 tetor 2017

1. Xhaçka-Macierewicz, Polonia: atashe ushtarak dhe ekspert për terrorizmin,
2. DVD, “Biza 17-02”, testi për certifkimin e k3k sipas sistemit CREVAL,
3. Garda e New Jersey, bashkëpunim me Forcën Tokësore,
4. Forcat Speciale, demonstrim profesional në Stërvitjen JCET-17,
5. FARSH në Letoni, EOD në stërvitjet “Detonatori 17” dhe “Emergency Services Exe 17”.

Shfletoni gazetën


Gazeta Ushtria 29 shtator 2017

1. Ministrja Xhaçka, mbeshtjetje për Kosovën në rrugën drejt NATO,
2. Operacioni “Sea Guardian”, Kontingjenti V kthehet nga deti Egje,
3. Flet për DW Petr Pavl, kryetar i Komitetit Ushtarak të NATO, NATO dhe Shqipëria po koordinojnë rrugën përpara,
4. Gjeneral brigade Kollçaku në stërvitjen “Ndërveprimi-17”,
5. Forca Tokësore starton stërvitjen “Biza 17-02”

Shfletoni gazetën


Gazeta Ushtria 22 shtator 2017

1. Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, Rama: do të shtohen shpenzimet për Mbrojtjen,
2. 15-17 shtator, Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, gjeneral Pavel: Aleanca përballet me një sërë sfidash,
3. Komandanti Suprem i NATO Scaparroti, “Shqipëria ka ushtarakë të përgatitur dhe ushtri mjaft aktive” ,
4. Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, ministrja Xhaçka: do të shtojmë forcat në Afganistan,
5. DVD, Stërvitja shqiptaro-britanike “Ushtar Eagle 17”. 

Shfletoni gazetën           


Gazeta Ushtria 15 shtator 2017

1. Olta Xhaçka,  ministrja e re e Mbrojtjes,
2. Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, Tiranë, 15-17 shtator 2017,
3. Ekskluzive për gazetën “Ushtria”, intervistë me gjeneral Petr Pavel, kryetar i Komitetit Ushtarak të NATO, NATO përballë sfidave të reja të Sigurisë,
4. Ministrja Xhaçka pret shefin e Shtabit të Mbrojtjes të Mbretërisë së Bashkuar.

Shfletoni gazetën
FA shpëtojnë nënën e sëmurë në Kukës 27 shkurt 2018Pas 3 orë ecjeje në këmbë, Forcat Armatosura kanë arritur të transportojnë për në spitalin rajonal të Kukësit...
Ministeriali i NATO, takimi Stoltenberg - Xhaçka 14 - 15 shkurt 2018Ministrja Xhaçka merr pjesë në takimin e ministrave të Mbrojtjes të vendeve anëtare të NATO në Bruksel...
Fotogaleri/FA angazhim maksimal për situatën e përmbytjeve Nëntor - Dhjetor 2017Angazhimi i Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë për situatën e përmbytjeve.
NATO: Misioni i “Orikut” në Egje, moment i rëndësishëm për Forcat Detare shqiptare 24 nëntor 2017Misionit të anijes patrulluese të forcës detare shqiptare “Oriku”, e cila ishte pjesë e operacionit të NATO-s, “Sea Guardian”, i është dedikuar një shkrim në faqen zyrtare të NATO-s...
Ministrja Xhaçka në Ministerialin e NATO në Bruksel 8-9 nëntor 2017Ministeriali i NATO në nivelin e ministrave të Mbrojtjes, që u mbajt në datat 8 dhe 9 nëntor në Bruksel konfirmoi vlerësimin që aleatët...
BBC: Shqipëria rehabiliton varrezat e dëshmorëve pas dekadash të lëna në harresë 15 nëntor 2017Prestigjiozja britanike BBC, i ka bërë jehonë nismës së Ministrisë së Mbrojtjes për rehabilitimin e varrezave të dëshmorëve...
Mbyllet takimi i shefave të Mbrojtjes të NATO 17 shtator 2017Mbylli punimet formale Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila u zhvillua për herë të parë në vendin tonë...
Zhvillohet në Tiranë Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO 16 shtator 2017Në vendin tonë ka nisur punimet Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila mbledh së bashku shefat e shtabeve të ushtrive të vendeve anëtare të Aleancës...
Intervistë me gjeneral Petr Pavel, kryetar i Komitetit Ushtarak të NATO 15 shtator 2017Intervistë me gjeneral Petr Pavel dhënë për revistën "Mbrojtja"...
Zhvillohet stërvitja shqiptaro-britanike “Ushtar Eagle 17” 14 shtator 2017Në kuadër të stërvitjes së përbashkët ndërmjet FA të Shqipërisë dhe FA të Mbretërisë së Bashkuar u zhvillua sot “Dita e Vizitorëve të Shquar” të stërvitjes “Ushtar Eagle 17”...
Programi qeverisës 2017-2021 për Sigurinë dhe Mbrojtjen 13 shtator 2017Qeveria e re e RSH mori detyrën pas ceremonisë së betimit në Presidencë. Nga programi qeverisës 2017-2021 veçojmë pjesën që ka lidhje me Sigurinë dhe Mbrojtjen...
Ministrja Kodheli në Ministerialin e Mbrojtjes në Bruksel 29 qershor 2017Ministrja e Mbrojtjes znj. Mimi Kodheli në Bruksel ku mori pjesë në takimin e ministrave të Mbrojtjes të vendeve anëtare të NATO...
Angazhimi i FA gjatë përmbytjeve, nëntor 2016 8 - 13 tetor 2016FA u angazhuan me forca dhe mjete në ndihmë të banorëve të prekur nga përmbytjet që përfshinë pothuajse gjithë vendin...
Forcat e Armatosura të Shqipërisë 2015-2016 2016Misionet, Modernizimi, Stërvitjet e Përbashkëta, Bashkëpunimi në fushën e mbrojtjes, ai civil-ushtarak dhe rekrutimet....
Kontributi i Forcave të Armatosura në infrastrukturë Shtator 2017Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura gjithmonë kanë treguar përkushtim dhe angazhim maksimal në ndihmë të popullsisë civile...
Bëhuni pjesë e Forcave të Armatosura janar 2015Ministria e Mbrojtjes për vitin 2015 do të pranojë 500 ushtarë/detarë aktivë në radhët e FA. Prej këtij kontingjenti, 250 ushtarë/detarë aktivë do të pranohen në fazën e parë ndërsa pjesa tjetër në gjashtëmujorin e dytë...
Bashoku edhe ti! Bëhu pjesë e nismës, #shqiperiajoduhanit
Strategjia e Sigurisë Kombëtare Korrik 2015Në themel të Strategjisë së Sigurisë Kombëtare të Republikës së Shqipërisë është aspirata e popullit shqiptar dhe vullneti politik për të realizuar vizionin e përbashkët...
Direktiva e Mbrojtjes 2018 Shkurt 2018 Dokumenti bazë mbi planet dhe programet e punës e të veprimtarive të MM, të FA në përmbushje të misionit kushtetues, si dhe detyrimeve si vend anëtar i NATO...
Revista Mbrojtja Nr. 04 (2018) Prill 2018Numri i fundit i revistës "Mbrojtja"...
Gazeta Ushtria20 prill 2018Numri i fundit i të përjavshmes gazeta "Ushtria"...


Arkivi Lajmeve
Prill 2018
Ma En Pr Sh Di
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6