Gazeta Ushtria 11 Prill 2014

1. Konferenca e Vilniusit: Vendet e A-5, anëtarësim sa më të shpejtë në NATO.
2. Kosova afrohet edhe më shumë në bashkëpunimin e saj me NATO-n.
3. “Qeveria, e vendosur për përmirësimin e kapaciteteve njerëzore dhe modernizimin e FD”.
4. Do të ketë vijim të stërvitjeve dypalëshe shqiptaro-britanike.

Gazeta në formatin PDF


Gazeta Ushtria 04 Prill 2014

1. 5 vjet në NATO, Forca e besëlidhjes sonë me Aleancën euro-atlantike.
2. Moore: Shqipëria në NATO, faktor stabiliteti rajonal e më gjerë.
3. Kriza e Ukrainës kryesoi axhendën dy-ditore të bisedimeve së Ministerialit të Jashtëm së NATO-s.
4. Gjeneralmajor Bazo takon shefin e shkencës së NATO-s. Në 2015, Bordi i NATO-s në Tiranë.

Gazeta në formatin PDF


Gazeta Ushtria 28 Mars 2014

1. Zhvillohet “Konferenca e 4-t e NATO-s për Resurset”.
2. Ministrja e Mbrojtjes, Kodheli: Të bëjmë shumë e më shumë nga çka kemi bërë.
3. Vlerësohen projektet shqiptaroamerikane për arsimim e trajnim.
4. Financat e Mbrojtjes si një e mirë publike.
5. Rasmussen: Një NATO e fuqishme në një botë që ndryshon.

Gazeta në formatin PDF


Gazeta Ushtria 21 Mars 2014

1. Synohet integrim me Kosovën në fushën e arsimit dhe të trajnimit.
2. Ministrja Kodheli: Tragjedia e Gërdecit s’do të përsëritet më!
3. Miratohet marrëveshja e bashkëpunimit me Turqinë.
4. Atasheu Ushtarak i ShBA, zhvillon vizitë në bazën ajrore të Farkës.
5. Gjeneralmajor Jeronim Bazo takon komandantin e KFOR.

Gazeta në formatin PDF
Buletini mujor korrik 2018Ditari, të rejat kryesore korrik 2018...
Ministrja Xhaçka vizitë zyrtare në SHBA 17-18 prill 2018Washington - Shtetet e Bashkuara të Amerikës e vlerësojnë Shqipërinë një aleat të denjë të NATO dhe vend lider në Ballkanin Perëndimor...
FA shpëtojnë nënën e sëmurë në Kukës27 shkurt 2018Pas 3 orë ecjeje në këmbë, Forcat Armatosura kanë arritur të transportojnë për në spitalin rajonal të Kukësit...
Ministeriali i NATO, takimi Stoltenberg - Xhaçka14 - 15 shkurt 2018Ministrja Xhaçka merr pjesë në takimin e ministrave të Mbrojtjes të vendeve anëtare të NATO në Bruksel...
Fotogaleri/FA angazhim maksimal për situatën e përmbytjeveNëntor - Dhjetor 2017Angazhimi i Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë për situatën e përmbytjeve.
NATO: Misioni i “Orikut” në Egje, moment i rëndësishëm për Forcat Detare shqiptare24 nëntor 2017Misionit të anijes patrulluese të forcës detare shqiptare “Oriku”, e cila ishte pjesë e operacionit të NATO-s, “Sea Guardian”, i është dedikuar një shkrim në faqen zyrtare të NATO-s...
Ministrja Xhaçka në Ministerialin e NATO në Bruksel8-9 nëntor 2017Ministeriali i NATO në nivelin e ministrave të Mbrojtjes, që u mbajt në datat 8 dhe 9 nëntor në Bruksel konfirmoi vlerësimin që aleatët...
BBC: Shqipëria rehabiliton varrezat e dëshmorëve pas dekadash të lëna në harresë15 nëntor 2017Prestigjiozja britanike BBC, i ka bërë jehonë nismës së Ministrisë së Mbrojtjes për rehabilitimin e varrezave të dëshmorëve...
Mbyllet takimi i shefave të Mbrojtjes të NATO17 shtator 2017Mbylli punimet formale Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila u zhvillua për herë të parë në vendin tonë...
Zhvillohet në Tiranë Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO16 shtator 2017Në vendin tonë ka nisur punimet Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila mbledh së bashku shefat e shtabeve të ushtrive të vendeve anëtare të Aleancës...
Intervistë me gjeneral Petr Pavel, kryetar i Komitetit Ushtarak të NATO15 shtator 2017Intervistë me gjeneral Petr Pavel dhënë për revistën "Mbrojtja"...
Zhvillohet stërvitja shqiptaro-britanike “Ushtar Eagle 17”14 shtator 2017Në kuadër të stërvitjes së përbashkët ndërmjet FA të Shqipërisë dhe FA të Mbretërisë së Bashkuar u zhvillua sot “Dita e Vizitorëve të Shquar” të stërvitjes “Ushtar Eagle 17”...
Programi qeverisës 2017-2021 për Sigurinë dhe Mbrojtjen13 shtator 2017Qeveria e re e RSH mori detyrën pas ceremonisë së betimit në Presidencë. Nga programi qeverisës 2017-2021 veçojmë pjesën që ka lidhje me Sigurinë dhe Mbrojtjen...
Kontributi i Forcave të Armatosura në infrastrukturëShtator 2017Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura gjithmonë kanë treguar përkushtim dhe angazhim maksimal në ndihmë të popullsisë civile...
Bëhuni pjesë e Forcave të Armatosuraprill 2018Qendra e Personel Rekrutimit ka filluar regjistrimin e kandidatëve për ushtarë/detarë aktivë dhe kërkon të rekrutojë 100...
Strategjia UshtarakeKorrik 2015Në themel të Strategjisë Ushtarake të Republikës së Shqipërisë është aspirata e popullit shqiptar dhe vullneti politik për të realizuar vizionin e përbashkët...
Direktiva e Mbrojtjes 2018Shkurt 2018 Dokumenti bazë mbi planet dhe programet e punës e të veprimtarive të MM, të FA në përmbushje të misionit kushtetues, si dhe detyrimeve si vend anëtar i NATO...
Revista Mbrojtja Nr. 08 (2018) Gusht 2018Numri i fundit i revistës "Mbrojtja"...
Gazeta Ushtria10 gusht 2018Numri i fundit i të përjavshmes gazeta "Ushtria"...


Arkivi Lajmeve
Gusht 2018
Ma En Pr Sh Di
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2