Çfarë është Modernizimi i FA (mjetet, teknika, infrastruktura)

Modernizimi i Forcave tё Armatosura është njё proces kompleks, i cili përfshin ndryshimet thelbësore të kapaciteteve materiale për tё pёrmbushur objektivat strategjikë.
Forcat e Armatosura synojnë rritjen e niveleve cilësore nëpërmjet shndërrimit të tyre në një forcë profesioniste, të mirëstërvitur, të pajisur me sisteme të teknikës dhe të armatimit bashkëkohor, me mjete moderne e të ndërveprueshme, dhe të aftë për të realizuar operacione të një spektri të gjerë. Këtij qëllimi i shërben procesi i modernizimit në FA.

Modernizimi i FA fokusohet në disa fusha të rëndësishme, si:

-  Sistemi i komandimit dhe kontrollit,
-  Sistemi i informacionit, duke përfshirë sistemet e vëzhgimit të hapsirës detare e ajrore, si dhe sigurimin e sistemeve e pajisjeve të tjera të zbulimit,
-  Sistemet e pajisjet për mbrojtjen e trupës,
-  Sistemet e pajisjet për vetmbështetjen e trupës,
-  Mjetet e pajisjet që sigurojnë manovrën dhe transportin e trupave,
-  Armatimi.

Modernizimi i sistemeve dhe pajisjeve synon:

-  Unifikimin e standardeve në pajisje, teknikë, sisteme, drejt krijimit të kapaciteteve ushtarake të njësuara me vendet anëtare të NATO,
-  Sigurimin e ndërveprueshmërisë së sistemeve dhe pajisjeve të FA me ato që disponojnë strukturat e tjera shtetërore dhe vendet e Aleancës nëpërmjet kombinimit dhe përputhshmërisë së tyre,
-  Zhvillimin e kapaciteteve operacionale të FA për të kryer misionin dhe detyrat e tyre brenda vendit, si dhe për të qenë të afta për t’u dislokuar dhe marrë pjesë në operacione ndërkombëtare.


Koncepti pёr pajisje dhe modernizim mbёshtetet nё dokumentet kryesore strategjikë si:

-  Strategjia Ushtarake,
-  Plani Afatgjatё i Zhvillimit të FA Vizion 2020,
-  Tabelat e Organizimit dhe Pajisjeve (TOP),
-  Direktiva e Ministrit të Mbrojtjes 2008-2013, mbi bazën e të cilëve është parashikuar ndërtimi i Forcës së Ardhshme Profesioniste.

Procesi i Modernizimit të FA mbështet objektivat dhe përparësitë afatshkurtëra, afatmesme dhe afatgjata të ristrukturimit dhe zhvillimit të tyre duke synuar arritjen e kapaciteteve operacionale të kërkuara.

Baza Ligjore

Krijimi i bazës ligjore për Modernizimin e Forcave të Armatosura është konsideruar përparësi. Në mbështetje të Nenit 5, pika 2, të Ligjit “Për Prokurimin Publik” është miratuar me Vendimin e Këshillit të Ministrave Nr.1403, datë 27.10.2008 “Për prokurimet ushtarake”, baza e të cilit është konkurenca, transparenca dhe garantimi nëpërmjet procesit të cilësisë së sistemeve dhe teknikës në interes të Forcave të Armatosura

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn


Ministeriali i NATO, Xhaçka: 2% e PBB për FA deri në vitin 2024 4-5 tetor 2018Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka mori pjesë në Ministerialin e Mbrojtjes së vendeve anëtare të Aleancës të Atlantikut të Veriut...
Buletini mujor janar 2019Ditari, të rejat kryesore janar 2019...
Ministrja Xhaçka vizitë zyrtare në SHBA 17-18 prill 2018Washington - Shtetet e Bashkuara të Amerikës e vlerësojnë Shqipërinë një aleat të denjë të NATO dhe vend lider në Ballkanin Perëndimor...
FA shpëtojnë nënën e sëmurë në Kukës27 shkurt 2018Pas 3 orë ecjeje në këmbë, Forcat Armatosura kanë arritur të transportojnë për në spitalin rajonal të Kukësit...
Ministeriali i NATO, takimi Stoltenberg - Xhaçka14 - 15 shkurt 2018Ministrja Xhaçka merr pjesë në takimin e ministrave të Mbrojtjes të vendeve anëtare të NATO në Bruksel...
Fotogaleri/FA angazhim maksimal për situatën e përmbytjeveNëntor - Dhjetor 2017Angazhimi i Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë për situatën e përmbytjeve.
NATO: Misioni i “Orikut” në Egje, moment i rëndësishëm për Forcat Detare shqiptare24 nëntor 2017Misionit të anijes patrulluese të forcës detare shqiptare “Oriku”, e cila ishte pjesë e operacionit të NATO-s, “Sea Guardian”, i është dedikuar një shkrim në faqen zyrtare të NATO-s...
BBC: Shqipëria rehabiliton varrezat e dëshmorëve pas dekadash të lëna në harresë15 nëntor 2017Prestigjiozja britanike BBC, i ka bërë jehonë nismës së Ministrisë së Mbrojtjes për rehabilitimin e varrezave të dëshmorëve...
Mbyllet takimi i shefave të Mbrojtjes të NATO17 shtator 2017Mbylli punimet formale Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila u zhvillua për herë të parë në vendin tonë...
Zhvillohet në Tiranë Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO16 shtator 2017Në vendin tonë ka nisur punimet Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila mbledh së bashku shefat e shtabeve të ushtrive të vendeve anëtare të Aleancës...
Intervistë me gjeneral Petr Pavel, kryetar i Komitetit Ushtarak të NATO15 shtator 2017Intervistë me gjeneral Petr Pavel dhënë për revistën "Mbrojtja"...
Zhvillohet stërvitja shqiptaro-britanike “Ushtar Eagle 17”14 shtator 2017Në kuadër të stërvitjes së përbashkët ndërmjet FA të Shqipërisë dhe FA të Mbretërisë së Bashkuar u zhvillua sot “Dita e Vizitorëve të Shquar” të stërvitjes “Ushtar Eagle 17”...
Programi qeverisës 2017-2021 për Sigurinë dhe Mbrojtjen13 shtator 2017Qeveria e re e RSH mori detyrën pas ceremonisë së betimit në Presidencë. Nga programi qeverisës 2017-2021 veçojmë pjesën që ka lidhje me Sigurinë dhe Mbrojtjen...
Kontributi i Forcave të Armatosura në infrastrukturëShtator 2017Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura gjithmonë kanë treguar përkushtim dhe angazhim maksimal në ndihmë të popullsisë civile...
Bëhuni pjesë e Forcave të Armatosuraprill 2018Qendra e Personel Rekrutimit ka filluar regjistrimin e kandidatëve për ushtarë/detarë aktivë dhe kërkon të rekrutojë 100...
Strategjia UshtarakeKorrik 2015Në themel të Strategjisë Ushtarake të Republikës së Shqipërisë është aspirata e popullit shqiptar dhe vullneti politik për të realizuar vizionin e përbashkët...
Direktiva e Mbrojtjes 2019Janar 2019 Dokumenti bazë mbi planet dhe programet e punës e të veprimtarive të MM, të FA në përmbushje të misionit kushtetues, si dhe detyrimeve si vend anëtar i NATO...
Revista Mbrojtja Nr. 02 (2019) Shkurt 2019Numri i fundit i revistës "Mbrojtja"...
Gazeta Ushtria 08 shkurt 2019Numri i fundit i të përjavshmes gazeta "Ushtria"...


Arkivi Lajmeve
Shkurt 2019
Ma En Pr Sh Di
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 1 2 3