Koncert artistik në Shtëpinë e Fëmijës “Zyber Hallulli”

Me rastin e Festës Ndërkombëtare të Fëmijëve, 1 Qershorit, në mjediset e Shtëpisë së Fëmijës “Zyber Hallulli”, u dha një koncert festiv për fëmijët dhe stafin e këtij institucioni të mirënjohur. Koncerti u organizua nga Sektori i Aktiviteteve të Qendrës së Kulturës, Medias, Botimeve të Mbrojtjes, Muzeut dhe Shtëpive të Pushimit (QKMBMMSHP), me pjesëmarrjen e fëmijëve të ushtarakëve që marrin pjesë në grupet kulturore të kësaj qendre. Të pranishëm në këtë koncert ishin drejtuesit e të dy institucioneve, Shtëpisë së Fëmijës “Zyber Hallulli” dhe QKMBMMSHP, të ftuar nga komuniteti, ushtarakë dhe fëmijë ushtarakësh etj.

Lexo më shumë...


Veprimtari për Ditën Ndërkombëtare të Muzeve

180515Zëvendësministri Koçi: Muzetë ushtarakë, që në vende të ndryshme kanë forma e metodologji të ndryshme, kanë qëllim pothuaj të njëjtë: edukimi atdhetar i brezave.

Në Muzeun e Forcave të Armatosura është zhvilluar sot një veprimtari me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Muzeve, caktuar si e tillë me Rezolutën nr.12 të Organizatës Ndërkombëtare të Muzeve (ICOM). Ishin të pranishëm:

Lexo më shumë...


Bëhu edhe ti pjesë e Forcave të Armatosura

Fillon fushata për fazën e dytë të rekrutimit për ushtar/detar aktiv në Forcat e Armatosura

Në kuadër të punës sensibilizuese që po bën Ministria e Mbrojtjes dhe Shtabi i Përgjithshëm për ngritjen në një stad më të lartë të rekrutimit në FA, Qendra e Personel Rekrutimit zhvilloi një fushatë rekrutimi për ushtar/detar aktiv në Forcat e Armatosura, e cila i parapriu fazës së dytë të rekrutimeve, që do të zhvillohet gjatë muajve shtator - tetor të këtij viti.

Lexo më shumë...


Koncert i Orkestrës Frymore të Forcave të Armatosura

Orkestra Frymore e Forcave të Armatosura dha koncertin artistik “American Sounds” në sallën e Universitetit të Arteve në Tiranë. Të pranishëm në këtë veprimtari kulturore ishin: zëvendësministri i Mbrojtjes, z. Petro Koçi, gjeneralë, drejtorë dhe ushtarakë të Ministrisë së Mbrojtjes, Shtabit të Përgjithshëm dhe Forcave tona të Armatosura, si dhe qytetarë të kryeqytetit.

Lexo më shumë...


Koncert artistik për fëmijët e ushtarakëve të FA

Në vigjilje të festave të fundvitit, Krishtlindjeve dhe Vitit të Ri, Qendra e Kulturës, Medias, Botimeve të Mbrojtjes, Muzeut dhe Shtëpive të Pushimit (QKMBMMSHP) organizoi dje pasdite në sallën e kinemasë së garnizonit “Skënderbej” një koncert artistik me fëmijët e ushtarakëve dhe të punonjësve civilë të FA-së. Në këtë festë të bukur të fëmijëve të ushtarakëve ishin të pranishëm, shefi i Shtabit të Përgjithshëm të FA, gjeneralmajor Jeronim Bazo, drejtori i Kabinetit të ministrit të Mbrojtjes, z Gjergj Teneqexhiu,

Lexo më shumë...


Çelet ekspozita muzeale “BUNK’ART”

Është çelur sot në mjediset e Batalionit të Mbështetjes së Shtabit të Përgjithshëm të FA, në zonën e Shtish-Tufinës në afërsi të Tiranës, ekspozita muzeale ”BUNK’ART”, e cila ngrihet në ish-vëndkomandën për kohë lufte ose bunkerin antibërthamor të kohës së diktaturës komuniste.
Në ceremoninë e organizuar me këtë rast ishte i pranishëm: kryeministri i Republikës së Shqipërisë, z. Edi Rama, ministrja e Mbrojtjes, znj. Mimi Kodheli, ministrja e Kulturës, znj. Mirela Kumbaro, shefi i Shtabit të Përgjithshëm i FA, gjeneralmajor Jeronim Bazo,

Lexo më shumë...


Koncert me fëmijët e ushtarakëve me rastin e 70 - vjetorit të Çlirimit të atdheut

Në kuadër të veprimtarive që po zhvillohen me rastin e 70 - vjetorit të Çlirimit të atdheut, fëmijët e ushtarakëve nën drejtimin e Qendrës së Kulturës, Mediave, Botimeve, Muzeut dhe Shtëpive të Pushimit të Ministrisë së Mbrojtjes organizuan dhe shfaqën spektaklin me një tematikë të pasur të repertorit të këngëve të Luftës Nacional Çlirimtare si: “Malet me blerim mbuluar”, “Shqiponjat Partizane” si dhe recitime të poezive që nga periudha e Rilindjes e deri në ditët tona. Fëmijët e ushtarakëve shpalosën gjithashtu me plot emocion vlerat e krijimtarisë poetike, patriotike të autorëve tanë më të shquar.

Lexo më shumë...
Fotogaleri/FA angazhim maksimal për situatën e përmbytjeve Nëntor - Dhjetor 2017Angazhimi i Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë për situatën e përmbytjeve.
NATO: Misioni i “Orikut” në Egje, moment i rëndësishëm për Forcat Detare shqiptare 24 nëntor 2017Misionit të anijes patrulluese të forcës detare shqiptare “Oriku”, e cila ishte pjesë e operacionit të NATO-s, “Sea Guardian”, i është dedikuar një shkrim në faqen zyrtare të NATO-s...
Ministrja Xhaçka në Ministerialin e NATO në Bruksel 8-9 nëntor 2017Ministeriali i NATO në nivelin e ministrave të Mbrojtjes, që u mbajt në datat 8 dhe 9 nëntor në Bruksel konfirmoi vlerësimin që aleatët...
BBC: Shqipëria rehabiliton varrezat e dëshmorëve pas dekadash të lëna në harresë 15 nëntor 2017Prestigjiozja britanike BBC, i ka bërë jehonë nismës së Ministrisë së Mbrojtjes për rehabilitimin e varrezave të dëshmorëve...
Mbyllet takimi i shefave të Mbrojtjes të NATO 17 shtator 2017Mbylli punimet formale Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila u zhvillua për herë të parë në vendin tonë...
Zhvillohet në Tiranë Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO 16 shtator 2017Në vendin tonë ka nisur punimet Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila mbledh së bashku shefat e shtabeve të ushtrive të vendeve anëtare të Aleancës...
Intervistë me gjeneral Petr Pavel, kryetar i Komitetit Ushtarak të NATO 15 shtator 2017Intervistë me gjeneral Petr Pavel dhënë për revistën "Mbrojtja"...
Zhvillohet stërvitja shqiptaro-britanike “Ushtar Eagle 17” 14 shtator 2017Në kuadër të stërvitjes së përbashkët ndërmjet FA të Shqipërisë dhe FA të Mbretërisë së Bashkuar u zhvillua sot “Dita e Vizitorëve të Shquar” të stërvitjes “Ushtar Eagle 17”...
Programi qeverisës 2017-2021 për Sigurinë dhe Mbrojtjen 13 shtator 2017Qeveria e re e RSH mori detyrën pas ceremonisë së betimit në Presidencë. Nga programi qeverisës 2017-2021 veçojmë pjesën që ka lidhje me Sigurinë dhe Mbrojtjen...
Ministrja Kodheli në Ministerialin e Mbrojtjes në Bruksel 29 qershor 2017Ministrja e Mbrojtjes znj. Mimi Kodheli në Bruksel ku mori pjesë në takimin e ministrave të Mbrojtjes të vendeve anëtare të NATO...
Angazhimi i FA gjatë përmbytjeve, nëntor 2016 8 - 13 tetor 2016FA u angazhuan me forca dhe mjete në ndihmë të banorëve të prekur nga përmbytjet që përfshinë pothuajse gjithë vendin...
Forcat e Armatosura të Shqipërisë 2015-2016 2016Misionet, Modernizimi, Stërvitjet e Përbashkëta, Bashkëpunimi në fushën e mbrojtjes, ai civil-ushtarak dhe rekrutimet....
Kontributi i Forcave të Armatosura në infrastrukturë Shtator 2017Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura gjithmonë kanë treguar përkushtim dhe angazhim maksimal në ndihmë të popullsisë civile...
Bëhuni pjesë e Forcave të Armatosura janar 2015Ministria e Mbrojtjes për vitin 2015 do të pranojë 500 ushtarë/detarë aktivë në radhët e FA. Prej këtij kontingjenti, 250 ushtarë/detarë aktivë do të pranohen në fazën e parë ndërsa pjesa tjetër në gjashtëmujorin e dytë...
Bashoku edhe ti! Bëhu pjesë e nismës, #shqiperiajoduhanit
Strategjia e Sigurisë Kombëtare Korrik 2015Në themel të Strategjisë së Sigurisë Kombëtare të Republikës së Shqipërisë është aspirata e popullit shqiptar dhe vullneti politik për të realizuar vizionin e përbashkët...
Direktiva e Mbrojtjes 2018 Shkurt 2018 Dokumenti bazë mbi planet dhe programet e punës e të veprimtarive të MM, të FA në përmbushje të misionit kushtetues, si dhe detyrimeve si vend anëtar i NATO...
Revista Mbrojtja Nr. 02 (2018) Shkurt 2018Numri i fundit i revistës "Mbrojtja"...
Gazeta Ushtria 16 shkurt 2018Numri i fundit i të përjavshmes gazeta "Ushtria"...


Arkivi Lajmeve
Shkurt 2018
Ma En Pr Sh Di
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 1 2 3 4