Fillon Kampionati i Futbollit në Forcat e Armatosura

Përmes një ceremonie të veçantë ka nisur sot Kampionati i Futbollit në Forcat e Armatosura. Ky është një aktivitet sportiv që organizohet nga Ministria e Mbrojtjes dhe Shtabi i Përgjithshëm i FA, i cili tashmë ka filluar një traditë të përvitshme, duke përfshirë në të ekipet më të mira të futbollit nga strukturat kryesore të Forcave të Armatosura. Sivjet do të përballen me njëri-tjetrin 8 ekipe futbolli, që përfaqësojnë Forcat Tokësore, Forcat Ajrore, Forcat Detare, Komandën e Doktrinës dhe Stërvitjes (KDS), Brigadën Logjistike, Brigadën e Mbështetjes Rajonale, Policinë Ushtarake dhe Regjimentin e Mbështetjes. Në këtë kampionat do të aktivizohen mbi 100 futbollistë që të gjithë efektivë ushtarakë dhe civilë të Forcave tona të Armatosura.

Lexo më shumë...


Festohet "Dita Ndërkombëtare e Muzeve"

Sot paradite në mjediset e Muzeut të Forcave të Armatosura është zhvilluar një ceremoni e veçantë me rastin e festimit të “Ditës Ndërkombëtare të Muzeve”. Data 18 maj është caktuar si Dita Ndërkombëtare e Muzeve në vitin 1977, me Rezolutën nr. 12 të Këshillit Ndërkombëtar të Muzeve (ICOM).
Muzeu i Forcave të Armatosura synon të nxisë mirëkuptimin dhe vlerësimin e historisë së ushtrisë shqiptare tek publiku kombëtar dhe ndërkombëtar, si dhe të inkurajojë dialogun midis qytetarëve dhe ushtarakëve, mbi të kaluarën, të tashmen dhe të ardhmen e Forcave të Armatosura.

Lexo më shumë...


Fëmijët e ushtarakëve vizitë në Muzeun Kombëtar “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”

Në kuadër të Ditës Ndërkombëtare të Muzeve, fëmijët e ushtarakëve, të cilët janë pjesë e kurseve të arteve pamore që organizon sektori i Rekreacionit të Drejtorisë së Aktiviteteve dhe Marrëdhënieve me Komunitetin në Qendrën e Kulturës, Medias e Botimeve të Mbrojtjes, zhvilluan një vizitë në Muzeun Kombëtar “Gjergj Kastrioti Skënderbeu” në Krujë. Drejtori i këtij muzeu dhe punonjësit e tij u treguan të gatshëm për t’i ofruar fëmijëve të ushtarakëve dhe familjarëve që i shoqëronin në këtë aktivitet, gjithë informacionin e nevojshëm për të njohur luftën dhe veprën e lavdishme të Heroit tonë Kombëtar.

Lexo më shumë...


Festohet Dita e Luleve

Në kuadër të Ditës Ndërkombëtare të Mjedisit, në mjediset e Ministrisë së Mbrojtjes, Qendra e Kulturës, Medias dhe Botimeve të Mbrojtjes (QKMBM) organizoi sot një aktivitet me temë “Dita e luleve”, me pjesëmarrjen e fëmijëve të ushtarakëve, që ndjekin kurset artistike pranë sektorit të Rekreacionit të QKMBM.

Fillimisht fëmijët e kurseve artistike pranë QKMBM kanë performuar krijimin e kolazhit artistik floreal në sheshin qendror.

Lexo më shumë...


Publikohen botimet ushtarake për vitin 2013

Foto Galeri

Në sallën e auditoriumit në Ministrinë e Mbrojtjes u zhvillua sot paradite një veprimtari për publikimin e botimeve ushtarake për vitin 2013. Në këtë ceremoni morën pjesë shefi i Shtabit të Përgjithshëm i FA, gjeneralmajor Jeronim Bazo, zëvendësshefi i Shtabit të Përgjithshëm i FA, gjeneralmajor Viktor Berdo, gjeneralë dhe ushtarakë të lartë të Ministrisë së Mbrojtjes dhe Shtabit të Përgjithshëm, pedagogë, oficerë dhe punonjës civilë të struturave të Komandës së Doktrinës dhe Stërvitjes etj.

Fjalën e hapjes e mbajti zëvendëskomandanti i KDS, kolonel Ruzhdi Kuçi. Më pas, drejtori i Qendrës së Doktrinës, kolonel Ahmet Leka paraqiti para auditorit një ligjëratë mbi punën e bërë nga kjo qendër dhe punonjësit e saj, për përgatitjen dhe botimin e një kolone të gjatë librash doktrinorë, rregullore, manuale dhe botime të tjera ushtarake, të cilat tashmë gjenden në bibliotekat e njësive ushtarake dhe në duart e lexuesve tanë ushtarakë.

Lexo më shumë...


Aktivitet me rastin e 85-vjetorit të vdekjes së themeluesit të shtetit shqiptar, Ismail Qemali

Me me rastin e 85-vjetorit të vdekjes së themeluesit të shtetit shqiptar, plakut të urtë dhe patriotit të shquar Ismail Qemali, Qendra e Kulturës, Medias dhe Botimeve të Mbrojtjes (QKMBM) organizoi sot në sallën e kinemasë të Ministrisë së Mbrojtjes shfaqjen e filmit shqiptar ”Nëntori i Dytë”.

Shfaqja e filmit ”Nëntori i Dytë” është pjesë e aktiviteteve dhe veprimtarive të programuara për vitin 2014 nga Qendra e Kulturës, Medias dhe Botimeve të Mbrojtjes, program i cili synon gjallërimin e vazhdueshëm të jetës kulturore dhe artistike të efektivëve të Forcave të Armatosura.

Lexo më shumë...


Aktivitet me rastin e 546-vjetorit të vdekjes së Heroit Kombëtar Gjergj Kastrioti Skënderbeu

Me rastin e 546-vjetorit të vdekjes së Heroit Kombëtar Gjergj Kastrioti Skënderbeu, Qendra e Kulturës, Medias dhe Botimeve të Mbrojtjes (QKMBM) organizoi ditën e shtunë në sallën e kinemasë së Ministrisë së Mbrojtjes shfaqjen e filmit shqiptar ”Skënderbeu”.

Shfaqja e filmit ”Skënderbeu” shënoi edhe hapjen e siparit të aktiviteteve dhe veprimtarive të programuara për vitin 2014 nga Qendra e Kulturës, Medias dhe Botimeve të Mbrojtjes. Nga kjo qendër janë programuar një seri aktivitetesh kulturore, artistike dhe sportive, të cilat do të zbërthejnë e pasqyrojnë Direktivën e Mbrojtjes për vitin 2014, si dhe një seri programesh dhe aktivitetesh të tjera që do të promovojë Ministria e Mbrojtjes dhe Shtabi i Përgjithshëm i FA gjatë këtij viti. Aktivitetet e programuara do të kenë një shtrirje përgjatë gjithë vitit 2014, duke synuar mbajtjen gjallë të jetës kulturore të efektivave të Forcave të Armatosura.

Lexo më shumë...
Angazhimi i FA gjatë përmbytjeve, nëntor 2016 8 - 13 tetor 2016FA u angazhuan me forca dhe mjete në ndihmë të banorëve të prekur nga përmbytjet që përfshinë pothuajse gjithë vendin...
NATO - takimi i ministrave të Mbrojtjes 26 - 27 tetor 2016Takimi i ministrave të Mbrojtjes së vendeve të NATO konkludoi në dy ditë bisedimesh, 26 dhe 27 tetor, në Bruksel...
Kodheli dhe sekretari Fallon në stërvitjen “Albanian Lion - 16” 29 shtator 2016Në ditën e dytë të vizitës së tij në Shqipëri, sekretari i Mbrojtjes i Mbretërisë së Bashkuar z. Michael Fallon, i shoqëruar nga ministrja e Mbrojtjes...
Stërvitja e Përbashkët “Joint Effort-16” 26 shtator 2016U zhvillua “Dita e Vizitorëve të Shquar” e Stërvitjes së Përbashkët “Joint Effort-16”. Qëllimi i kësaj stërvitjeje, e cila nisi më datën 19 shtator, është rritja e ndërveprueshmërisë...
Nisen për në Shkollën e Trupës 317 rekrutë të rinj 10 tetor 2016Në sheshin kryesor të garnizonit “Skënderbej” u zhvillua ceremonia e nisjes drejt Shkollës së Trupës në Bunavi e 317 fituesve të testit për rekrutimet e reja në FA...
Forcat e Armatosura të Shqipërisë 2015-2016 2016Misionet, Modernizimi, Stërvitjet e Përbashkëta, Bashkëpunimi në fushën e mbrojtjes, ai civil-ushtarak dhe rekrutimet....
Kontributi i Forcave të Armatosura në infrastrukturë Janar - Shkurt 2016Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura gjithmonë kanë treguar përkushtim dhe angazhim maksimal në ndihmë të popullsisë civile...
Shqipëria në “Trident Juncture-15” 16 tetor 2015Në ambientet e Komandës së Forcës Tokësore në Zall-Herr u zhvillua ceremonia e përcjelljes së trupave të kompanisë së parë të Batalionit të Dytë të Këmbësorisë...
Bëhuni pjesë e Forcave të Armatosura janar 2015Ministria e Mbrojtjes për vitin 2015 do të pranojë 500 ushtarë/detarë aktivë në radhët e FA. Prej këtij kontingjenti, 250 ushtarë/detarë aktivë do të pranohen në fazën e parë ndërsa pjesa tjetër në gjashtëmujorin e dytë...
Vizitë zyrtare në SHBA e ministres Kodheli 28-31 tetor 2014Ministrja e Mbrojtjes Mimi Kodheli zhvilloi një vizitë zyrtare në SHBA me ftesë të sekretarit amerikan të Mbrojtjes z. Chuck Hagel...
Bashoku edhe ti! Bëhu pjesë e nismës, #shqiperiajoduhanit
Strategjia e Sigurisë Kombëtare Korrik 2015Në themel të Strategjisë së Sigurisë Kombëtare të Republikës së Shqipërisë është aspirata e popullit shqiptar dhe vullneti politik për të realizuar vizionin e përbashkët...
SHQIPËRIA EUROPIANE, DESTINACION BRENDA NESH korrik 2014 Raport Publik për 300 ditët e para
të qeverisjes
Ministrja Kodheli vizitë në Komandën Supreme të Forcave Aleate 26 maj 2014 Ministrja Kodheli: Shqipëria hap përpara në angazhimin tonë në NATO
Raporti vjetor 2014 i NATO 30 janar 2015Mendime të sekretarit të Përgjithshëm të NATO, Jens Stoltenberg, gjatë konferencës për shtyp për prezantimin e Raportit Vjetor 2014, në selinë e NATO, Bruksel...
Direktiva e Mbrojtjes 2017 Janar 2017 Dokumenti bazë mbi planet dhe programet e punës e të veprimtarive të MM, të FA në përmbushje të misionit kushtetues, si dhe detyrimeve si vend anëtar i NATO...
Dokumenti i Rishikimit Strategjik të Mbrojtjes 11 prill 2013Këshilli i Ministrave të Republikës së Shqipërisë miratoi dokumentin e Rishikimit Strategjik të Mbrojtjes...
Revista Mbrojtja Nr. 7 (2017) Korrik 2017Numri i fundit i revistës "Mbrojtja"...
Gazeta Ushtria 14 korrik 2017Numri i fundit i të përjavshmes gazeta "Ushtria"...


Arkivi Lajmeve
Korrik 2017
Ma En Pr Sh Di
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6