Afganistan, operacioni ISAF drejtuar nga NATO

Në korrik të vitit 2002, u angazhua kontingjenti i parë i FA, në kuadër të forcave të koalicionit kundër terrorizmit në operacionin ISAF (International Security Assistance Force), në Kabul dhe duke vijuar gradualisht rritjen e përfaqësimit dhe shumëllojshmërinë e angazhimit në detyra, pothuajse në të gjitha komandat rajonale në Afganistan, si në Herat (perëndimore), Mazari-e-Sharif (veriore), Shtabin Qendror ISAF në Kabul, Misionin Trajnues të NATO në Kabul dhe Herat, ekipe OMLT në Kabul, Forca Speciale në Kandahar (jugore) dhe Trajnues të Forcave Speciale në Wardak (lindore). Që nga fillimi e deri në përfundim të operacionit ISAF, FARSH kanë kontribuar me një total prej 3041 ushtarakësh.

Më poshtë është shprehur më konkretisht kontributi i FARSH, sipas rajoneve dhe palëve me të cilat është bashkëpunuar në këtë operacion:

Kabul (në bashkëpunim me palën turke)

Kontingjentet janë përbërë nga një togë me 22 ushtarakë nga strukturat e Batalionit të Forcës Speciale, Brigadës së Reagimit të Shpejtë, si edhe reparteve të Komandës së Forcës Tokësore.
Deri në 18 tetor 2012, kohë kur u përmbyll ky angazhim, FARSH ka angazhuar me mision në Kabul, 440 ushtarakë, duke vepruar në përbërje të kontingjentit të FA turke.

Kabul (në kuadër të A - 3)

Në korrik 2005 në kuadër të “Kartës së Adriatikut A - 3”, FARSH angazhuan në mision një ekip prej 4 ushtarakësh, në Kabul, në përbërje të grupit të përbashkët mjekësor nga Shqipëria, Maqedonia dhe Kroacia, nën komandën e trupës së Republikës Çeke.
Ekipi mjekësor shqiptar, përbëhej nga dy mjekë dhe dy infermierë. Në këtë mision morën pjesë 8 ekipe (rotacione), me gjithsej 32 ushtarakë, nga strukturat e BrRSH, KFB, SUQU dhe KM.

Herat (në bashkëpunim me palën italiane)

Gusht 2007, FARSH rrisin kontributin e pjesëmarrjes në operacionin ISAF, me një kompani nga strukturat e BrRSH, KFB, me 112 ushtarakë, në përbërje të kontingjentit italian në Herat.

Gusht 2009, FARSH shtojnë kontributin e pjesëmarrjes në operacionin ISAF, edhe me një kompani nga strukturat e Regjimentit Komando, KFB me 110 ushtarakë, në përbërje të kontingjentit italian ne Herat. Duke filluar nga muaji korrik 2010, të dy këto kontingjente u riorganizuan në një të vetëm (por pa reduktuar numrin), me 222 ushtarakë.
Gjithsej, janë angazhuar me mision në Herat, 1964 ushtarakë, duke vepruar në përbërje të kontingjentit italian.

Kandahar (në bashkëpunim me palën amerikane)

Gusht 2010, FARSH rrisin kontributin e pjesëmarrjes në operacionin ISAF me një kontingjent nga Batalioni i Forcës Speciale, në përbërje të BrZbFB të SHBA, për pjesëmarrje në operacione luftarake.
Gjithsej janë angazhuar në këtë mision 188 ushtarakë.
Mbështetja financiare e kontingjentit është siguruar nga pala shqiptare, ndërsa mbështetja logjistike përfshirë edhe transportin strategjik, për dërgimin e trupave në rajonin e operacionit është realizuar nga pala amerikane.

Kabul (ekipi OMLT)

Gusht 2011, FARSH rrisin angazhimin në misionin ISAF, me një ekip OMLT (i përbashkët me Gardën Kombëtare të shtetit të New Jersey), prej 32 ushtarakësh nga të cilët 20 ushtarakë të përzgjedhur nga strukturat e FA.
Transformimi dhe kalimi nga OMLT - A (Operational Mentor and Liaison Team in Afghanistan), në MAT – A (Military Advisory Team in Afghanistan), ishte i bazuar në ndryshimin e Konceptit Operacional (NATO ConOps) për trajnimin e Ushtrisë Kombëtare afgane, i cili u krye në tre mujorin e dytë të vitit 2013, nëpërmjet kalimit gradual të përgjegjësive nga ekipet OMLT - A tek ekipet MAT - A, të cilat kanë vepruar në komandat rajonale të operacionit ISAF, të drejtuar nga NATO, në Afganistan.
Si të mbrohemi nga COVID -19? Mars 2020 Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura të Republikës së Shqipërisë, si pjesë e strukturave shtetërore, po ndjekin nga afër dhe kanë marrë masat për parandalimin e përhapjes së COVID-19...
Kryesimi i Nismave Rajonale SEDM dhe A5 Shtator 2019 Shqipëria është një ndër vendet e rajonit më aktive në kuadër të Nismave Rajonale, kjo jo vetëm për shkak të anëtarësimit...
“Albanian Effort 19” 19 shtator 2019“Albanian Effort 19” mblodhi në Bizë rreth 800 efektivë nga Shqipëria, SHBA, Mbretëri e Bashkuar, Turqia, Kroacia, Polonia, Italia, Gjermania, Bullgaria, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut dhe Kosova...
Angazhimi i FA në shuarjen e zjarreve 09 shtator 2019Muajt korrik edhe gusht edhe pse më të nxehtët e vitit shënuan një numër të pazakontë zjarresh. Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka thekson se gjatë kësaj periudhe në vend ka pasur 324 varta zjarri...
68 vjet Arma e Aviacionit 24 prill 2019Hapi i parë për të krijuar një Aviacion Ushtarak në Shqipëri, u hodh në 1914, kur qeveria shqiptare porositi blerjen e...
Shqipëria 10 vite në NATO Mars 2019Viti 2019 përkon me 10 - Vjetorin e Anëtarësimit të vendit tonë në NATO, më 1 Prill 2009...
Ditari Javor 2019Ditari, të rejat kryesore të javës...
Ministeriali i Mbrojtjes, Bruksel 26 - 27 qershor 26 - 27 qershor 2019Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka mori pjesë në Ministerialin e Zëvendësministri i Mbrojtjes Petro Koçi mori pjesë në punimet e Ministerialit të Mbrojtjes të NATO që u zhvillua në Bruksel,...
Ministeriali i NATO, Xhaçka: 2% e PBB për FA deri në vitin 2024 4-5 tetor 2018Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka mori pjesë në Ministerialin e Mbrojtjes së vendeve anëtare të Aleancës të Atlantikut të Veriut...
Ministrja Xhaçka vizitë zyrtare në SHBA 17-18 prill 2018Washington - Shtetet e Bashkuara të Amerikës e vlerësojnë Shqipërinë një aleat të denjë të NATO dhe vend lider në Ballkanin Perëndimor...
FA shpëtojnë nënën e sëmurë në Kukës27 shkurt 2018Pas 3 orë ecjeje në këmbë, Forcat Armatosura kanë arritur të transportojnë për në spitalin rajonal të Kukësit...
Ministeriali i NATO, takimi Stoltenberg - Xhaçka14 - 15 shkurt 2018Ministrja Xhaçka merr pjesë në takimin e ministrave të Mbrojtjes të vendeve anëtare të NATO në Bruksel...
Fotogaleri/FA angazhim maksimal për situatën e përmbytjeveNëntor - Dhjetor 2017Angazhimi i Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë për situatën e përmbytjeve.
NATO: Misioni i “Orikut” në Egje, moment i rëndësishëm për Forcat Detare shqiptare24 nëntor 2017Misionit të anijes patrulluese të forcës detare shqiptare “Oriku”, e cila ishte pjesë e operacionit të NATO-s, “Sea Guardian”, i është dedikuar një shkrim në faqen zyrtare të NATO-s...
BBC: Shqipëria rehabiliton varrezat e dëshmorëve pas dekadash të lëna në harresë15 nëntor 2017Prestigjiozja britanike BBC, i ka bërë jehonë nismës së Ministrisë së Mbrojtjes për rehabilitimin e varrezave të dëshmorëve...
Mbyllet takimi i shefave të Mbrojtjes të NATO17 shtator 2017Mbylli punimet formale Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila u zhvillua për herë të parë në vendin tonë...
Zhvillohet në Tiranë Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO16 shtator 2017Në vendin tonë ka nisur punimet Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila mbledh së bashku shefat e shtabeve të ushtrive të vendeve anëtare të Aleancës...
Intervistë me gjeneral Petr Pavel, kryetar i Komitetit Ushtarak të NATO15 shtator 2017Intervistë me gjeneral Petr Pavel dhënë për revistën "Mbrojtja"...
Zhvillohet stërvitja shqiptaro-britanike “Ushtar Eagle 17”14 shtator 2017Në kuadër të stërvitjes së përbashkët ndërmjet FA të Shqipërisë dhe FA të Mbretërisë së Bashkuar u zhvillua sot “Dita e Vizitorëve të Shquar” të stërvitjes “Ushtar Eagle 17”...
Programi qeverisës 2017-2021 për Sigurinë dhe Mbrojtjen13 shtator 2017Qeveria e re e RSH mori detyrën pas ceremonisë së betimit në Presidencë. Nga programi qeverisës 2017-2021 veçojmë pjesën që ka lidhje me Sigurinë dhe Mbrojtjen...
Kontributi i Forcave të Armatosura në infrastrukturëShtator 2017Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura gjithmonë kanë treguar përkushtim dhe angazhim maksimal në ndihmë të popullsisë civile...
Bëhuni pjesë e Forcave të Armatosuraprill 2018Qendra e Personel Rekrutimit ka filluar regjistrimin e kandidatëve për ushtarë/detarë aktivë dhe kërkon të rekrutojë 100...
Strategjia UshtarakeKorrik 2015Në themel të Strategjisë Ushtarake të Republikës së Shqipërisë është aspirata e popullit shqiptar dhe vullneti politik për të realizuar vizionin e përbashkët...
Direktiva e Mbrojtjes 2020Janar 2020 Dokumenti bazë mbi planet dhe programet e punës e të veprimtarive të MM, të FA në përmbushje të misionit kushtetues, si dhe detyrimeve si vend anëtar i NATO...
Revista Mbrojtja Nr. 05 (2020) Maj 2020Numri i fundit i revistës "Mbrojtja"...
Gazeta Ushtria 22 maj 2020Numri i fundit i të përjavshmes gazeta "Ushtria"...


Arkivi Lajmeve
Qershor 2020
Ma En Pr Sh Di
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5