Butrinti dhe Oriku stërvitje me anijen flamurtare të SNMCMG2

home250818Anijet e Forcës sonë Detare Butrinti dhe Oriku, zhvilluan një stërvitje të përbashkët 3-ditore në rajonin Derdhje e Vjosës - Gramë dhe Gjirin e Vlorës, me anijen flamurtare të Grupit të Dytë të Gatshëm të Anijeve Minaheqëse të NATO, “FGS RHEIN”, të Forcës Detare gjermane.

Qëllimi i kësaj stërvitjeje ishte rritja e ndërveprueshmërisë ndërmjet anijeve dhe ekuipazheve gjatë situatave të ndryshme në det.

 

Lexo më shumë...


Fier, helikopteri i Forcës Ajrore ndërhyn për shuarjen e zjarrit në pyllin e Semanit

Pas zjarrit të rënë në pyllin e Semanit në Fier, një helikopter i Forcës Ajrore është nisur me urgjencë drejt vendngjarjes. Helikopterët “Cougar” të FA, janë pajisur 2 muaj më parë me kovat e posaçme me kapacitet 2500 litra.

Kovat e reja 2500 litër secila, rrisin me 7 herë kapacitetet e Forcave të Armatosura në krahasim me një vit më parë, kur për shuarjen e zjarreve nga ajri, kontraktohej shërbimi privat.

Lexo më shumë...


Forcat e Armatosura vijojnë ndihmën për banorët e prekur nga tërmeti në qarkun e Dibrës

Pas ngritjes së çadrave, Forcat e Armatosura, kanë nisur shpërndarjen e bazës materiale dhe ushqimeve në fshatrat më të prekura nga tërmeti rënë në qarkun e Dibrës. FA-të kanë shpërndarë në bashkinë Mat, Bulqizë e Klos rreth 200 shtretër, batanije dhe bazë materiale.

FA-të po shpërndajnë edhe pako ushqimore në mënyrë që të prekurit ta kenë më të lehtë të përballojnë këto ditë të vështira. Ndihmat janë shpërndarë nga Forcat e Armatosura në bashkëpunim me Rezervat Materiale të Shtetit.

Lexo më shumë...


Ministrja Xhaçka viziton familjet e prekura nga tërmeti: Dita e sotme mesazh për solidaritet e tolerancë veçanërisht për të pamundurit

Ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka, vizitoi ditën e sotme familjet e prekura nga tërmeti i pak ditëve më parë në qarkun e Dibrës. Ajo zhvilloi një sërë takimesh me familjet në fshatin Vinjoll dhe Dukagjin, ku ishte dhe epiqendra e tërmetit dhe, si pasojë, mbi 20 familje prej ditësh janë sistemuar në çadrat e ngritura nga FA.

Gjatë inspektimit në zonat e prekura, ministrja theksoi se Forcat e Armatosura dhe Emergjencat Civile do të vazhdojnë të jenë pranë banorëve në vështirësi: “Ministria e Mbrojtjes dhe Emergjencat Civile që ditën e parë i janë gjetur pranë këtyre banorëve, të cilët vuajnë dëmet e tërmetit në banesat e tyre. Bëhet fjalë për disa qindra banesa, të cilat kanë pasur dëmtime dhe për disa dhjetëra, të cilat janë të pabanueshme. Në Bashkinë Mat, ku dëmi ka qenë më i madh, ekipet kanë qenë në terren, por ka një mungesë përgjegjshmërie pasi nuk kanë ecur me ritmet që duhet të ecin...

Lexo më shumë...
Buletini mujor gusht 2018Ditari, të rejat kryesore gusht 2018...
Ministrja Xhaçka vizitë zyrtare në SHBA 17-18 prill 2018Washington - Shtetet e Bashkuara të Amerikës e vlerësojnë Shqipërinë një aleat të denjë të NATO dhe vend lider në Ballkanin Perëndimor...
FA shpëtojnë nënën e sëmurë në Kukës27 shkurt 2018Pas 3 orë ecjeje në këmbë, Forcat Armatosura kanë arritur të transportojnë për në spitalin rajonal të Kukësit...
Ministeriali i NATO, takimi Stoltenberg - Xhaçka14 - 15 shkurt 2018Ministrja Xhaçka merr pjesë në takimin e ministrave të Mbrojtjes të vendeve anëtare të NATO në Bruksel...
Fotogaleri/FA angazhim maksimal për situatën e përmbytjeveNëntor - Dhjetor 2017Angazhimi i Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë për situatën e përmbytjeve.
NATO: Misioni i “Orikut” në Egje, moment i rëndësishëm për Forcat Detare shqiptare24 nëntor 2017Misionit të anijes patrulluese të forcës detare shqiptare “Oriku”, e cila ishte pjesë e operacionit të NATO-s, “Sea Guardian”, i është dedikuar një shkrim në faqen zyrtare të NATO-s...
Ministrja Xhaçka në Ministerialin e NATO në Bruksel8-9 nëntor 2017Ministeriali i NATO në nivelin e ministrave të Mbrojtjes, që u mbajt në datat 8 dhe 9 nëntor në Bruksel konfirmoi vlerësimin që aleatët...
BBC: Shqipëria rehabiliton varrezat e dëshmorëve pas dekadash të lëna në harresë15 nëntor 2017Prestigjiozja britanike BBC, i ka bërë jehonë nismës së Ministrisë së Mbrojtjes për rehabilitimin e varrezave të dëshmorëve...
Mbyllet takimi i shefave të Mbrojtjes të NATO17 shtator 2017Mbylli punimet formale Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila u zhvillua për herë të parë në vendin tonë...
Zhvillohet në Tiranë Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO16 shtator 2017Në vendin tonë ka nisur punimet Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila mbledh së bashku shefat e shtabeve të ushtrive të vendeve anëtare të Aleancës...
Intervistë me gjeneral Petr Pavel, kryetar i Komitetit Ushtarak të NATO15 shtator 2017Intervistë me gjeneral Petr Pavel dhënë për revistën "Mbrojtja"...
Zhvillohet stërvitja shqiptaro-britanike “Ushtar Eagle 17”14 shtator 2017Në kuadër të stërvitjes së përbashkët ndërmjet FA të Shqipërisë dhe FA të Mbretërisë së Bashkuar u zhvillua sot “Dita e Vizitorëve të Shquar” të stërvitjes “Ushtar Eagle 17”...
Programi qeverisës 2017-2021 për Sigurinë dhe Mbrojtjen13 shtator 2017Qeveria e re e RSH mori detyrën pas ceremonisë së betimit në Presidencë. Nga programi qeverisës 2017-2021 veçojmë pjesën që ka lidhje me Sigurinë dhe Mbrojtjen...
Kontributi i Forcave të Armatosura në infrastrukturëShtator 2017Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura gjithmonë kanë treguar përkushtim dhe angazhim maksimal në ndihmë të popullsisë civile...
Bëhuni pjesë e Forcave të Armatosuraprill 2018Qendra e Personel Rekrutimit ka filluar regjistrimin e kandidatëve për ushtarë/detarë aktivë dhe kërkon të rekrutojë 100...
Strategjia UshtarakeKorrik 2015Në themel të Strategjisë Ushtarake të Republikës së Shqipërisë është aspirata e popullit shqiptar dhe vullneti politik për të realizuar vizionin e përbashkët...
Direktiva e Mbrojtjes 2018Shkurt 2018 Dokumenti bazë mbi planet dhe programet e punës e të veprimtarive të MM, të FA në përmbushje të misionit kushtetues, si dhe detyrimeve si vend anëtar i NATO...
Revista Mbrojtja Nr. 08 (2018) Shtator 2018Numri i fundit i revistës "Mbrojtja"...
Gazeta Ushtria14 shtator 2018Numri i fundit i të përjavshmes gazeta "Ushtria"...


Arkivi Lajmeve
Shtator 2018
Ma En Pr Sh Di
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30