Ministrja Olta Xhaçka, homazhe në Varrezat e Dëshmorëve

home 050519Drejtues të lartë të shtetit nderuan me rastin e 5 Majit dëshmorët e rënë në Luftën Antifashiste Nacionalçlirimtare.

Në ceremoninë zyrtare të zhvilluar në varrezat “Dëshmorët e Kombit” morën pjesë krah presidentit të Republikës Ilir Meta, kryeministrit Edi Rama edhe ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka dhe shefi i Shtabit të Përgjithshëm të FA, gjeneral brigade Bardhyl Kollçaku. Drejtuesit e lartë të shtetit kryen homazhet dhe vendosët kurora pranë memorialit “Nënë Shqipëri”.

Lexo më shumë...


Ministrja Xhaçka viziton aeroplanmbajtësen amerikane “Abraham Lincoln”

020519Aeroplanmbajtësja amerikane “Abraham Lincoln" prej ditësh po stërvitet në ujërat e detit Adriatik. Të ftuar të veçantë ishin presidenti i Republikës, njëherësh komandant i Përgjithshëm i FA Ilir Meta, ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka dhe përfaqësues të SHPFA. 

Për ministren Xhaçka, “vizita në këtë aeroplanmbajtëse ishte jo vetëm eksperiencë e bukur, por mbi të gjitha konfirmim i marrëdhënieve të shkëlqyera që vendi ynë ka me aleatin e tij strategjik, Shtetet e Bashkuara të Amerikës në drejtim të mbrojtjes dhe sigurisë”.

Lexo më shumë...


Çel punimet në Tiranë Kongresi i 24-t i Mjekësisë Ushtarake Ballkanike

250 mjekë ushtarakë nga ushtritë e 6 vende të Ballkanit janë mbledhur në Tiranë për Kongresin e 24-t të Mjekësisë Ushtarake Ballkanike, aktiviteti më i madh i organizuar ndonjëherë në fushën e Mjekësisë Ushtarake në vendin tonë.

Tema e këtij kongresi, ku marrin pjesë mjekë ushtarakë nga Shqipëria, Bullgaria, Greqia, Rumania, Serbia dhe Turqia, është "Sfidat e reja të mjekësisë ushtarake".

Lexo më shumë...


Shqipëria merr kryesimin e Kartës së Adriatikut, mbahet në Tiranë takimi i parë i nivelit politik

240419 karta adriatikutNë cilësinë e vendit që drejton Iniciativën SHBA - Karta e Adriatikut (A-5) për vitin 2019, u zhvillua në Tiranë, Takimi i Përbashkët i Drejtorëve Politikë të Ministrive të Punëve të Jashtme dhe Ministrive të Mbrojtjes të Iniciativës Rajonale SHBA - Karta e Adriatikut (A-5).

Ky ishte takimi i parë politik i organizuar në kuadër të kësaj iniciative, ndërkohë që takime të tjera në perspektivën e mbrojtjes dhe ushtarake janë organizuar dhe më herët gjatë vitit 2019 në vendin tonë.

Lexo më shumë...
68 vjet Arma e Aviacionit 24 prill 2019Hapi i parë për të krijuar një Aviacion Ushtarak në Shqipëri, u hodh në 1914, kur qeveria shqiptare porositi blerjen e...
Shqipëria 10 vite në NATO Mars 2019Viti 2019 përkon me 10 - Vjetorin e Anëtarësimit të vendit tonë në NATO, më 1 Prill 2009...
Ditari Javor prill 2019Ditari, të rejat kryesore të javës...
Ministeriali i NATO, Xhaçka: 2% e PBB për FA deri në vitin 2024 4-5 tetor 2018Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka mori pjesë në Ministerialin e Mbrojtjes së vendeve anëtare të Aleancës të Atlantikut të Veriut...
Ministrja Xhaçka vizitë zyrtare në SHBA 17-18 prill 2018Washington - Shtetet e Bashkuara të Amerikës e vlerësojnë Shqipërinë një aleat të denjë të NATO dhe vend lider në Ballkanin Perëndimor...
FA shpëtojnë nënën e sëmurë në Kukës27 shkurt 2018Pas 3 orë ecjeje në këmbë, Forcat Armatosura kanë arritur të transportojnë për në spitalin rajonal të Kukësit...
Ministeriali i NATO, takimi Stoltenberg - Xhaçka14 - 15 shkurt 2018Ministrja Xhaçka merr pjesë në takimin e ministrave të Mbrojtjes të vendeve anëtare të NATO në Bruksel...
Fotogaleri/FA angazhim maksimal për situatën e përmbytjeveNëntor - Dhjetor 2017Angazhimi i Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë për situatën e përmbytjeve.
NATO: Misioni i “Orikut” në Egje, moment i rëndësishëm për Forcat Detare shqiptare24 nëntor 2017Misionit të anijes patrulluese të forcës detare shqiptare “Oriku”, e cila ishte pjesë e operacionit të NATO-s, “Sea Guardian”, i është dedikuar një shkrim në faqen zyrtare të NATO-s...
BBC: Shqipëria rehabiliton varrezat e dëshmorëve pas dekadash të lëna në harresë15 nëntor 2017Prestigjiozja britanike BBC, i ka bërë jehonë nismës së Ministrisë së Mbrojtjes për rehabilitimin e varrezave të dëshmorëve...
Mbyllet takimi i shefave të Mbrojtjes të NATO17 shtator 2017Mbylli punimet formale Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila u zhvillua për herë të parë në vendin tonë...
Zhvillohet në Tiranë Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO16 shtator 2017Në vendin tonë ka nisur punimet Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila mbledh së bashku shefat e shtabeve të ushtrive të vendeve anëtare të Aleancës...
Intervistë me gjeneral Petr Pavel, kryetar i Komitetit Ushtarak të NATO15 shtator 2017Intervistë me gjeneral Petr Pavel dhënë për revistën "Mbrojtja"...
Zhvillohet stërvitja shqiptaro-britanike “Ushtar Eagle 17”14 shtator 2017Në kuadër të stërvitjes së përbashkët ndërmjet FA të Shqipërisë dhe FA të Mbretërisë së Bashkuar u zhvillua sot “Dita e Vizitorëve të Shquar” të stërvitjes “Ushtar Eagle 17”...
Programi qeverisës 2017-2021 për Sigurinë dhe Mbrojtjen13 shtator 2017Qeveria e re e RSH mori detyrën pas ceremonisë së betimit në Presidencë. Nga programi qeverisës 2017-2021 veçojmë pjesën që ka lidhje me Sigurinë dhe Mbrojtjen...
Kontributi i Forcave të Armatosura në infrastrukturëShtator 2017Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura gjithmonë kanë treguar përkushtim dhe angazhim maksimal në ndihmë të popullsisë civile...
Bëhuni pjesë e Forcave të Armatosuraprill 2018Qendra e Personel Rekrutimit ka filluar regjistrimin e kandidatëve për ushtarë/detarë aktivë dhe kërkon të rekrutojë 100...
Strategjia UshtarakeKorrik 2015Në themel të Strategjisë Ushtarake të Republikës së Shqipërisë është aspirata e popullit shqiptar dhe vullneti politik për të realizuar vizionin e përbashkët...
Direktiva e Mbrojtjes 2019Janar 2019 Dokumenti bazë mbi planet dhe programet e punës e të veprimtarive të MM, të FA në përmbushje të misionit kushtetues, si dhe detyrimeve si vend anëtar i NATO...
Revista Mbrojtja Nr. 06 (2019) Qershor 2019Numri i fundit i revistës "Mbrojtja"...
Gazeta Ushtria 14 qershor 2019Numri i fundit i të përjavshmes gazeta "Ushtria"...


Arkivi Lajmeve
Qërshor 2019
Ma En Pr Sh Di
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30