Rekrutohen kandidatë për studime ushtarake në institucionet e larta arsimore ushtarake të Italisë

Qendra e Personel Rekrutimit kërkon të rekrutojë kandidatë për studime ushtarake në institucionet e larta arsimore ushtarake të Italisë. Gjithsej janë 4 (katër) të drejta studimi dhe konkretisht tek:

Akademia Ushtarake e Modenës, specialiteti “gjitharmësh” 1 (një) vend

Akademia Ushtarake e Modenës, specialiteti “ karabinieri” 1 (një) vend

Akademia Detare Livorno 1 (një) vend

Akademia e Forcave Ajrore Napoli 1 (një) vend

Kriteret e pranimit të kandidatëve, dokumentet për regjistrim (formulari i aplikimit në formatin word), datat e testimit, si edhe tabelat me pikët i gjeni edhe në format elektronik (dokumentacioni në formatin pdf).

Afati kohor për dorëzimin e dokumentacionit pranë QPR është deri në 1 korrik 2016.

Adresa: Rruga e Dibrës, Garnizoni Skënderbej, Tiranë,
Tel: +355 42348588


Anulohet ankandi i avionëve dhe helikopterëve për përdorim joushtarak

Ministria e Mbrojtjes në cilësinë e autoritetit shitës njofton anulimin e procedurës së ankandit publik me objekt “Shitje avionë dhe helikopterë për përdorim joushtarak”, parashikuar për t’u zhvilluar më datë 22.02.2016, sipas njoftimit të ankandit të publikuar në buletinin e njoftimeve publike të datës 01.02.2016.

Procedura e ankandit publik anulohet për arsye të interesit publik, bazuar në pikën 4, të nenit 13, të ligjit nr. 9874, datë 14.02.2008 “Për ankandin publik”, i ndryshuar. Në rast të rishpalljes së procedurës së ankandit publik, do të bëhen njoftimet përkatëse në buletinin e njoftimeve publike te APP dhe në website-n e Ministrisë së Mbrojtjes.


Pozicione vakante në strukturën mbështetëse të “Resolute Support Mission (RSM - RAC)”

Pozicionet vakante në strukturën mbështetëse të “Resolute Support Mission (RSM - RAC)” me kontraktorë civilë janë si më poshtë:

1. Analysis&Production - Release   ---   1 pozicion
2. Staff assistant (Intelligence - Analysis)   ---   12 pozicione
3. Staff assistant (Information Collation)   ---   4 pozicione
4. Staff assistant (Open Source Intel Collation)   ---   3 pozicione.
5. Staff assistant (Intelligence Summary)   ---   3 pozicione
6. Translator (Dari/Pashtu)   ---   4 pozicione
7. Staff assistant (Administration & Supply)   ---   1 pozicion

Më shumë informacion dhe kushtet për aplikim i gjeni në këtë link

Aplikimi bëhet individualisht në faqen zyrtare të NATO brenda datës 03.09.2015


Njoftim për lëvizje paralele në shërbimin civil

Pozicioni i punës: “Specialist, në Sektorin e Bashkëpunimit me NATO-n”, në Drejtorinë e NATO-s, BE dhe Marrëdhënieve me Jashtë, ne Drejtorinë e Përgjithshme të Planifikimit Strategjik të Mbrojtjes, në Ministrinë e Mbrojtjes, kategoria e pagës III-B”.

Kandidati për lëvizje paralele i kualifikuar në bazë të dokumentacionit të dërguar në Drejtorinë e Burimeve Njerëzore dhe Zhvillimit të Personelit, në DPSHM, është znj. Ola DAKA.


Gjashtë të drejta studimi për oficerë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës

Qendra e Personel Rekrutimit kërkon të rekrutojë kandidatë për oficerë  për hapjen e kursit të titullimit oficer në Akademinë e Forcave të Armatosura Tiranë, për muajin Tetor 2015, me pjesëmarrje të 20 (njëzet) kandidatëve, nga të cilët 6 (gjashtë) më të mirët do të ndjekin programin në Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe pjesa tjetër do të vazhdojë programin në Akademinë e Forcave të Armatosura.
Afati kohor për dorëzimin e dokumentacionit pranë QPR-së është deri në 31 Gusht 2015.

Kriteret e pranimit të kandidatëve, dokumentet për regjistrim, datat e testimit, si edhe tabelat me pikët i gjeni edhe në format elektronik (pdf).

Aplikanti e dorezon dokumentacionin pranë Zyrës së Pranimit në QPR dhe njëkohësisht plotëson formularin me te dhënat personale si dhe e firmos atë (Aneksi A).


Rekrutohen studentë për studime ushtarake në institucionet e larta arsimore ushtarake të Greqisë

Qendra e Personel Rekrutimit kërkon të rekrutojë studentë për studime ushtarake në Institucionet e Larta Arsimore Ushtarake të Greqisë, 2 (dy) të drejta studimi (dy kandidatë në Shkollën e Lartë të Oficerëve të Forcave Tokësore). Afati kohor për dorëzimin e dokumentacionit pranë QPR është deri më 20 Gusht 2015.
Kriteret e pranimit të kandidatëve, dokumentet për regjistrim, datat e testimit, si edhe tabelat me pikët i gjeni edhe në format elektronik (pdf) në këtë link
Buletini mujor korrik 2018Ditari, të rejat kryesore korrik 2018...
Ministrja Xhaçka vizitë zyrtare në SHBA 17-18 prill 2018Washington - Shtetet e Bashkuara të Amerikës e vlerësojnë Shqipërinë një aleat të denjë të NATO dhe vend lider në Ballkanin Perëndimor...
FA shpëtojnë nënën e sëmurë në Kukës27 shkurt 2018Pas 3 orë ecjeje në këmbë, Forcat Armatosura kanë arritur të transportojnë për në spitalin rajonal të Kukësit...
Ministeriali i NATO, takimi Stoltenberg - Xhaçka14 - 15 shkurt 2018Ministrja Xhaçka merr pjesë në takimin e ministrave të Mbrojtjes të vendeve anëtare të NATO në Bruksel...
Fotogaleri/FA angazhim maksimal për situatën e përmbytjeveNëntor - Dhjetor 2017Angazhimi i Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë për situatën e përmbytjeve.
NATO: Misioni i “Orikut” në Egje, moment i rëndësishëm për Forcat Detare shqiptare24 nëntor 2017Misionit të anijes patrulluese të forcës detare shqiptare “Oriku”, e cila ishte pjesë e operacionit të NATO-s, “Sea Guardian”, i është dedikuar një shkrim në faqen zyrtare të NATO-s...
Ministrja Xhaçka në Ministerialin e NATO në Bruksel8-9 nëntor 2017Ministeriali i NATO në nivelin e ministrave të Mbrojtjes, që u mbajt në datat 8 dhe 9 nëntor në Bruksel konfirmoi vlerësimin që aleatët...
BBC: Shqipëria rehabiliton varrezat e dëshmorëve pas dekadash të lëna në harresë15 nëntor 2017Prestigjiozja britanike BBC, i ka bërë jehonë nismës së Ministrisë së Mbrojtjes për rehabilitimin e varrezave të dëshmorëve...
Mbyllet takimi i shefave të Mbrojtjes të NATO17 shtator 2017Mbylli punimet formale Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila u zhvillua për herë të parë në vendin tonë...
Zhvillohet në Tiranë Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO16 shtator 2017Në vendin tonë ka nisur punimet Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila mbledh së bashku shefat e shtabeve të ushtrive të vendeve anëtare të Aleancës...
Intervistë me gjeneral Petr Pavel, kryetar i Komitetit Ushtarak të NATO15 shtator 2017Intervistë me gjeneral Petr Pavel dhënë për revistën "Mbrojtja"...
Zhvillohet stërvitja shqiptaro-britanike “Ushtar Eagle 17”14 shtator 2017Në kuadër të stërvitjes së përbashkët ndërmjet FA të Shqipërisë dhe FA të Mbretërisë së Bashkuar u zhvillua sot “Dita e Vizitorëve të Shquar” të stërvitjes “Ushtar Eagle 17”...
Programi qeverisës 2017-2021 për Sigurinë dhe Mbrojtjen13 shtator 2017Qeveria e re e RSH mori detyrën pas ceremonisë së betimit në Presidencë. Nga programi qeverisës 2017-2021 veçojmë pjesën që ka lidhje me Sigurinë dhe Mbrojtjen...
Kontributi i Forcave të Armatosura në infrastrukturëShtator 2017Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura gjithmonë kanë treguar përkushtim dhe angazhim maksimal në ndihmë të popullsisë civile...
Bëhuni pjesë e Forcave të Armatosuraprill 2018Qendra e Personel Rekrutimit ka filluar regjistrimin e kandidatëve për ushtarë/detarë aktivë dhe kërkon të rekrutojë 100...
Strategjia UshtarakeKorrik 2015Në themel të Strategjisë Ushtarake të Republikës së Shqipërisë është aspirata e popullit shqiptar dhe vullneti politik për të realizuar vizionin e përbashkët...
Direktiva e Mbrojtjes 2018Shkurt 2018 Dokumenti bazë mbi planet dhe programet e punës e të veprimtarive të MM, të FA në përmbushje të misionit kushtetues, si dhe detyrimeve si vend anëtar i NATO...
Revista Mbrojtja Nr. 08 (2018) Gusht 2018Numri i fundit i revistës "Mbrojtja"...
Gazeta Ushtria10 gusht 2018Numri i fundit i të përjavshmes gazeta "Ushtria"...


Arkivi Lajmeve
Gusht 2018
Ma En Pr Sh Di
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2