Thirrja e katërt e Programit Kombëtar të Praktikave të Punës për vitin 2019

Në mbështetje të Vendimit të Këshillit të Ministrave nr. 395, datë 29.04.2015 "Për miratimin e programit kombëtar të praktikave të punës në administratën shtetërore dhe institucionet e tjera publike", i ndryshuar, Ministria e Arsimit, Sportit dhe Rinisë shpall hapjen e thirrjes së katërt të Programit Kombëtar të Praktikave të Punës.

Afati për aplikim është nga data 8 - 28 shkurt 2019.

Aplikimi është i hapur për të rinjtë profesionistë nga mosha 21 - 26 vjeç, të cilët zotërojnë minimalisht një diplome bachelor ose të barasvlefshme.
Kohëzgjatja e Programit Kombëtar të Praktikave të Punës do të jetë 3 muaj.

Lexo më shumë...


QPR rekruton 3 kandidatë për studime në akademitë ushtarake të Italisë

Qendra e Personel Rekrutimit do të rekrutojë kandidatë për studime në Akademitë Ushtarake të Italisë për vitin akademik 2019 - 2020, 3 (tre) të drejta studimi si më poshtë:

 - Akademinë Ushtarake Modena, 1 (një) kuotë në degën “Karabinieri”;
 - Akademinë Ushtarake Detare, Livorno, 1 (një) kuotë në degën “Xhenio detare”;
 - Akademinë Ushtarake të Forcës Ajrore, Pozzuoli, 1 (një) kuotë në degën “Pilot”.

Afati kohor për dorëzimin e dokumentacionit pranë Qendrës së Personel Rekrutimit është deri më 07 shkurt 2019.

Shkarkoni kushtet dhe kriteret në formatin PDF

Formulari i aplikimit në formatin Word


AISM kërkon të punësojë personel civil, që kanë kryer studimet e larta

Agjencia e Inteligjencës dhe Sigurisë së Mbrojtjes (AISM) kërkon të punësojë personel civil, të cilët të kenë kryer studimet e larta për:

inxhinieri elektronike dega telekomunikacion ose shkenca kompjuterike,
juridik,
histori,
psikologji,
ekonomik (menaxhim biznesi) dhe
gjuhë të huaja.

Aplikimi për punësim në AISM, do të bëhet në mënyrë elektronike sipas formularit bashkëlidhur dhe të dërgohet në adresën e-mail; This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. .

Afati i aplikimit deri me datë 28.02.2019.

Shkarkoni kushtet dhe kriteret në formatin PDF

Formulari i aplikimit në formatin Word


QPR rekruton 4 kandidatë për studime në akademitë ushtarake të Britanisë së Madhe

Qendra e Personel Rekrutimit, do të rekrutojë 1 (një) kandidat për të ndjekur “Kursin e titullimit të oficerit të Forcës Tokësore”, i cili do të zhvillohet në Akademinë Ushtarake Mbretërore të Forcës Tokësore, në periudhën 10 qershor 2019 - 07 gusht 2020, 1 (një) kandidat për të ndjekur “Kursin fillestar të Oficerit të Forcës Ajrore”, i cili do të zhvillohet në Akademinë Ushtarake Mbretërore të Forcës Ajrore, Kranwell, në periudhën 02 dhjetor 2019 - 17 korrik 2020, 2 (dy) kandidatë për të ndjekur kursin “Royal Marines Young Officers Course”, i cili do të zhvillohet në Limpston, në periudhën 01 korrik 2019 – 14 dhjetor 2020, në Britaninë e Madhe.

Afati kohor për dorëzimin e dokumentacionit pranë Qendrës së Personel Rekrutimit është deri në 11 shkurt 2019.

Shkarkoni kushtet dhe kriteret në formatin PDF

Formulari i aplikimit në formatin Word


Shpallje vendi i lirë pune, pedagog i gjuhës angleze, Rep. Usht. Nr. 5008, KDS

Pozicioni i punës: pedagog i gjuhës angleze,
Reparti/Institucioni: Reparti Ushtarak Nr. 5008, Qendra e Gjuhëve të Huaja, AFA, KDS,
Vendi: Garnizoni Skënderbej, Tiranë
Mënyra e aplikimit: me dosje dhe intervistë,
Lloji i kontratës së punës: 1 - vjeçare,
Data e fillimit të aplikimit: 21.12.2018
Data e mbylljes së aplikimit: 04.01.2019

Shkarkoni kushtet dhe kriteret në formatin PDF

Formulari i aplikimit në formatin Word
Kryesimi i Nismave Rajonale SEDM dhe A5 Shtator 2019 Shqipëria është një ndër vendet e rajonit më aktive në kuadër të Nismave Rajonale, kjo jo vetëm për shkak të anëtarësimit...
“Albanian Effort 19” 19 shtator 2019“Albanian Effort 19” mblodhi në Bizë rreth 800 efektivë nga Shqipëria, SHBA, Mbretëri e Bashkuar, Turqia, Kroacia, Polonia, Italia, Gjermania, Bullgaria, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut dhe Kosova...
Angazhimi i FA në shuarjen e zjarreve 09 shtator 2019Muajt korrik edhe gusht edhe pse më të nxehtët e vitit shënuan një numër të pazakontë zjarresh. Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka thekson se gjatë kësaj periudhe në vend ka pasur 324 varta zjarri...
68 vjet Arma e Aviacionit 24 prill 2019Hapi i parë për të krijuar një Aviacion Ushtarak në Shqipëri, u hodh në 1914, kur qeveria shqiptare porositi blerjen e...
Shqipëria 10 vite në NATO Mars 2019Viti 2019 përkon me 10 - Vjetorin e Anëtarësimit të vendit tonë në NATO, më 1 Prill 2009...
Ditari Javor 2019Ditari, të rejat kryesore të javës...
Ministeriali i Mbrojtjes, Bruksel 26 - 27 qershor 26 - 27 qershor 2019Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka mori pjesë në Ministerialin e Zëvendësministri i Mbrojtjes Petro Koçi mori pjesë në punimet e Ministerialit të Mbrojtjes të NATO që u zhvillua në Bruksel,...
Ministeriali i NATO, Xhaçka: 2% e PBB për FA deri në vitin 2024 4-5 tetor 2018Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka mori pjesë në Ministerialin e Mbrojtjes së vendeve anëtare të Aleancës të Atlantikut të Veriut...
Ministrja Xhaçka vizitë zyrtare në SHBA 17-18 prill 2018Washington - Shtetet e Bashkuara të Amerikës e vlerësojnë Shqipërinë një aleat të denjë të NATO dhe vend lider në Ballkanin Perëndimor...
FA shpëtojnë nënën e sëmurë në Kukës27 shkurt 2018Pas 3 orë ecjeje në këmbë, Forcat Armatosura kanë arritur të transportojnë për në spitalin rajonal të Kukësit...
Ministeriali i NATO, takimi Stoltenberg - Xhaçka14 - 15 shkurt 2018Ministrja Xhaçka merr pjesë në takimin e ministrave të Mbrojtjes të vendeve anëtare të NATO në Bruksel...
Fotogaleri/FA angazhim maksimal për situatën e përmbytjeveNëntor - Dhjetor 2017Angazhimi i Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë për situatën e përmbytjeve.
NATO: Misioni i “Orikut” në Egje, moment i rëndësishëm për Forcat Detare shqiptare24 nëntor 2017Misionit të anijes patrulluese të forcës detare shqiptare “Oriku”, e cila ishte pjesë e operacionit të NATO-s, “Sea Guardian”, i është dedikuar një shkrim në faqen zyrtare të NATO-s...
BBC: Shqipëria rehabiliton varrezat e dëshmorëve pas dekadash të lëna në harresë15 nëntor 2017Prestigjiozja britanike BBC, i ka bërë jehonë nismës së Ministrisë së Mbrojtjes për rehabilitimin e varrezave të dëshmorëve...
Mbyllet takimi i shefave të Mbrojtjes të NATO17 shtator 2017Mbylli punimet formale Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila u zhvillua për herë të parë në vendin tonë...
Zhvillohet në Tiranë Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO16 shtator 2017Në vendin tonë ka nisur punimet Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila mbledh së bashku shefat e shtabeve të ushtrive të vendeve anëtare të Aleancës...
Intervistë me gjeneral Petr Pavel, kryetar i Komitetit Ushtarak të NATO15 shtator 2017Intervistë me gjeneral Petr Pavel dhënë për revistën "Mbrojtja"...
Zhvillohet stërvitja shqiptaro-britanike “Ushtar Eagle 17”14 shtator 2017Në kuadër të stërvitjes së përbashkët ndërmjet FA të Shqipërisë dhe FA të Mbretërisë së Bashkuar u zhvillua sot “Dita e Vizitorëve të Shquar” të stërvitjes “Ushtar Eagle 17”...
Programi qeverisës 2017-2021 për Sigurinë dhe Mbrojtjen13 shtator 2017Qeveria e re e RSH mori detyrën pas ceremonisë së betimit në Presidencë. Nga programi qeverisës 2017-2021 veçojmë pjesën që ka lidhje me Sigurinë dhe Mbrojtjen...
Kontributi i Forcave të Armatosura në infrastrukturëShtator 2017Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura gjithmonë kanë treguar përkushtim dhe angazhim maksimal në ndihmë të popullsisë civile...
Bëhuni pjesë e Forcave të Armatosuraprill 2018Qendra e Personel Rekrutimit ka filluar regjistrimin e kandidatëve për ushtarë/detarë aktivë dhe kërkon të rekrutojë 100...
Strategjia UshtarakeKorrik 2015Në themel të Strategjisë Ushtarake të Republikës së Shqipërisë është aspirata e popullit shqiptar dhe vullneti politik për të realizuar vizionin e përbashkët...
Direktiva e Mbrojtjes 2019Janar 2019 Dokumenti bazë mbi planet dhe programet e punës e të veprimtarive të MM, të FA në përmbushje të misionit kushtetues, si dhe detyrimeve si vend anëtar i NATO...
Revista Mbrojtja Nr. 10 (2019) Tetor 2019Numri i fundit i revistës "Mbrojtja"...
Gazeta Ushtria 11 tetor 2019Numri i fundit i të përjavshmes gazeta "Ushtria"...


Arkivi Lajmeve
Tetor 2019
Ma En Pr Sh Di
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3