Fjala e ministres së Mbrojtjes, Olta Xhaçka në Kuvend

Nuk e mora fjalën për të replikuar me kolegët lidhur me emergjencen që sapo kemi kaluar me sukses në përballjen e një situate reshjesh e prurjesh ujore, shumë më kercënuese sesa ajo e vitit 2015! Nëse kolegët e kanë të vështirë të mos bëjnë politikë edhe me motin e tërbuar, unë e kam të vështirë të mos e nënvizoj edhe këtu, sot, se sa mirë jam ndjerë kur zoti Basha iu përgjigj pozitivisht kërkeses sime për ta mbyllur seancën e parlamentit para kohe e për të na dhëne mundësi të jemi në terren, qysh në minutën e parë të krizës së sapokaluar.

Nuk e mora fjalën për të replikuar me kolegët lidhur me emergjencen që sapo kemi kaluar me sukses në përballjen e një situate reshjesh e prurjesh ujore, shumë më kercënuese sesa ajo e vitit 2015! Nëse kolegët e kanë të vështirë të mos bëjnë politikë edhe me motin e tërbuar, unë e kam të vështirë të mos e nënvizoj edhe këtu, sot, se sa mirë jam ndjerë kur zoti Basha iu përgjigj pozitivisht kërkeses sime për ta mbyllur seancën e parlamentit para kohe e për të na dhëne mundësi të jemi në terren, qysh në minutën e parë të krizës së sapokaluar.

Edhe njëherë faleminderit zoti kryetar i opozites, për atë moment arsyetimi racional dhe po ashtu, edhe njëherë faleminderit që ju vetë, personalisht, po edhe plot deputetë të partisë suaj, e latë mënjanë politikën në 72 orët e fundit dhe betë sa mundët për të lehtësuar motin e keq të debatit politik në funksion të lehtësimit të përpjekjes sonë për të lehtësuar vështirësitë e jashtëzakonshme të krijuara nga moti i keq në disa zona të vendit. Prandaj edhe nuk mendoj se do i’a vlente replika këtu, qoftë me parafolësit apo qoftë edhe me ndonjë fjalaman legjendar të kthyer në dixhital, që nuk na pengoi dot të bëjmë punën tonë po nuk i bëre dot asnjë nder opozites së vendit.

E thotë shpesh kryeministri, po edhe më shpesh e thonë qytetarët: Habi e madhe kur kush e kishte pushtetin deri dje flet sot sikur deri dje ishte në hënë! Ndërkohe që unë sot, as për replikë e as për krekosje gjithashtu, dua të them këtu meqë u fol për përmbytjet se:

Së pari, ne ia dolëm të bejmë më të mirën e mundshme këtë herë, sepse dy vjet me radhë pas përmbytjes së 2015-ës, kemi investuar e jemi organizuar shumë më mirë për këtë ditë.

Vazhdojmë të jemi maksimalisht të angazhuar me të gjitha strukturat përgjegjëse në të gjitha qarqet e prekura. Kanë vazhduar operacionet e kërkim shpëtimit dhe ato të evakuimit në qarqet e Fierit dhe të Vlorës. Operacionet e ndihmës dhe mbështetjes për qytetarët e prekur nga përmbytjet nuk janë ndërprerë për asnjë moment. Kemi vazhduar pastrimin e zonave dhe shtëpive me aq sa na lejojnë kushtet atmosferike.
Ministria e Mbrojtjes ka ngritur Qendrën e Pritjes dhe Administrimit të Ndihmave si dhe ka nisur administrimi I ndihmave të para të ardhura nga fqinj

Së dyti, kemi evakuuar 598 familje në gjithë Shqipërinë si dhe kemi shpëtuar 1552 persona. Akset rrugore i kemi mbajtur të lira, e megjithëse kemi gati 65 ura të dëmtuara, po punojmë që qarkullimi I njerëzve dhe materialeve jetësore të vazhdojë normalisht. Po shtrojmë ura ushtarake “Bailey” dhe sapo jam kthyer nga Darzeza, ku bëmë të mundur që atë komunitet ta rilidhim me jetën normale.

Së treti, Forcat e Armatosura kanë në gatishmëri 2917 njerëz e 539 mjete që janë në gatishmëri prej 5 ditësh. Ne kemi nisur bërjen e një vlerësimi të detajuar, për të gjithë situatën, si dhe për të përcaktuar investimet që duhen ndërmarrë. Në mënyrë që situate të ngjashme të shkaktojnë minimumin e dëmeve. Forcat e Armatosura po festojnë 105 vjetorin plotësisht të angazhuar, mes ujit, baltës të ftohtit e shiut. Respekt pa fund atyre grave e burrave në unirfomë.
Dhe se fundmi, po ju’a them sot dhe mbajeni mend mire:

Kur të ndodhë përsëri në të ardhmen që moti të vijë me kërcënimin për ta gjunjëzuar përsëri Shqipërinë siç ka ndodhur në të shkuarën, do të na gjejë edhe më të fortë, edhe më të përgatitur, edhe më të organizuar se këtë herë. Sepse ne nuk do t’u kthejmë kurrizin plagëve të hapura, po do të vazhdojmë përdite t’i kurojmë me dashuri për vendin, me përkushtim për detyrën dhe me vetëdijen se vetëm në mund ta bëjmë Shqipërinë që duam! Kur them ne, kam parasysh ne, shumicën e sotme, por patjetër që nëse opozita e sotme do të bëhej pjesë e NE-së kur vjen fjala për Shqipërine e për të ardhmen e saj, Shqipëria që duam do te bëhej edhe më shpejt një realitet i merituar për të gjithë shqiptarët. Sidoqoftë, me ju apo pa ju, ne po bëjmë e do të bëjme për këtë vend atë që ju as e bëtë e as e bëni dot.
Kryesimi i Nismave Rajonale SEDM dhe A5 Shtator 2019 Shqipëria është një ndër vendet e rajonit më aktive në kuadër të Nismave Rajonale, kjo jo vetëm për shkak të anëtarësimit...
“Albanian Effort 19” 19 shtator 2019“Albanian Effort 19” mblodhi në Bizë rreth 800 efektivë nga Shqipëria, SHBA, Mbretëri e Bashkuar, Turqia, Kroacia, Polonia, Italia, Gjermania, Bullgaria, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut dhe Kosova...
Angazhimi i FA në shuarjen e zjarreve 09 shtator 2019Muajt korrik edhe gusht edhe pse më të nxehtët e vitit shënuan një numër të pazakontë zjarresh. Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka thekson se gjatë kësaj periudhe në vend ka pasur 324 varta zjarri...
68 vjet Arma e Aviacionit 24 prill 2019Hapi i parë për të krijuar një Aviacion Ushtarak në Shqipëri, u hodh në 1914, kur qeveria shqiptare porositi blerjen e...
Shqipëria 10 vite në NATO Mars 2019Viti 2019 përkon me 10 - Vjetorin e Anëtarësimit të vendit tonë në NATO, më 1 Prill 2009...
Ditari Javor 2019Ditari, të rejat kryesore të javës...
Ministeriali i Mbrojtjes, Bruksel 26 - 27 qershor 26 - 27 qershor 2019Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka mori pjesë në Ministerialin e Zëvendësministri i Mbrojtjes Petro Koçi mori pjesë në punimet e Ministerialit të Mbrojtjes të NATO që u zhvillua në Bruksel,...
Ministeriali i NATO, Xhaçka: 2% e PBB për FA deri në vitin 2024 4-5 tetor 2018Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka mori pjesë në Ministerialin e Mbrojtjes së vendeve anëtare të Aleancës të Atlantikut të Veriut...
Ministrja Xhaçka vizitë zyrtare në SHBA 17-18 prill 2018Washington - Shtetet e Bashkuara të Amerikës e vlerësojnë Shqipërinë një aleat të denjë të NATO dhe vend lider në Ballkanin Perëndimor...
FA shpëtojnë nënën e sëmurë në Kukës27 shkurt 2018Pas 3 orë ecjeje në këmbë, Forcat Armatosura kanë arritur të transportojnë për në spitalin rajonal të Kukësit...
Ministeriali i NATO, takimi Stoltenberg - Xhaçka14 - 15 shkurt 2018Ministrja Xhaçka merr pjesë në takimin e ministrave të Mbrojtjes të vendeve anëtare të NATO në Bruksel...
Fotogaleri/FA angazhim maksimal për situatën e përmbytjeveNëntor - Dhjetor 2017Angazhimi i Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë për situatën e përmbytjeve.
NATO: Misioni i “Orikut” në Egje, moment i rëndësishëm për Forcat Detare shqiptare24 nëntor 2017Misionit të anijes patrulluese të forcës detare shqiptare “Oriku”, e cila ishte pjesë e operacionit të NATO-s, “Sea Guardian”, i është dedikuar një shkrim në faqen zyrtare të NATO-s...
BBC: Shqipëria rehabiliton varrezat e dëshmorëve pas dekadash të lëna në harresë15 nëntor 2017Prestigjiozja britanike BBC, i ka bërë jehonë nismës së Ministrisë së Mbrojtjes për rehabilitimin e varrezave të dëshmorëve...
Mbyllet takimi i shefave të Mbrojtjes të NATO17 shtator 2017Mbylli punimet formale Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila u zhvillua për herë të parë në vendin tonë...
Zhvillohet në Tiranë Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO16 shtator 2017Në vendin tonë ka nisur punimet Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila mbledh së bashku shefat e shtabeve të ushtrive të vendeve anëtare të Aleancës...
Intervistë me gjeneral Petr Pavel, kryetar i Komitetit Ushtarak të NATO15 shtator 2017Intervistë me gjeneral Petr Pavel dhënë për revistën "Mbrojtja"...
Zhvillohet stërvitja shqiptaro-britanike “Ushtar Eagle 17”14 shtator 2017Në kuadër të stërvitjes së përbashkët ndërmjet FA të Shqipërisë dhe FA të Mbretërisë së Bashkuar u zhvillua sot “Dita e Vizitorëve të Shquar” të stërvitjes “Ushtar Eagle 17”...
Programi qeverisës 2017-2021 për Sigurinë dhe Mbrojtjen13 shtator 2017Qeveria e re e RSH mori detyrën pas ceremonisë së betimit në Presidencë. Nga programi qeverisës 2017-2021 veçojmë pjesën që ka lidhje me Sigurinë dhe Mbrojtjen...
Kontributi i Forcave të Armatosura në infrastrukturëShtator 2017Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura gjithmonë kanë treguar përkushtim dhe angazhim maksimal në ndihmë të popullsisë civile...
Bëhuni pjesë e Forcave të Armatosuraprill 2018Qendra e Personel Rekrutimit ka filluar regjistrimin e kandidatëve për ushtarë/detarë aktivë dhe kërkon të rekrutojë 100...
Strategjia UshtarakeKorrik 2015Në themel të Strategjisë Ushtarake të Republikës së Shqipërisë është aspirata e popullit shqiptar dhe vullneti politik për të realizuar vizionin e përbashkët...
Direktiva e Mbrojtjes 2019Janar 2019 Dokumenti bazë mbi planet dhe programet e punës e të veprimtarive të MM, të FA në përmbushje të misionit kushtetues, si dhe detyrimeve si vend anëtar i NATO...
Revista Mbrojtja Nr. 09 (2019) Shtator 2019Numri i fundit i revistës "Mbrojtja"...
Gazeta Ushtria 27 shtator 2019Numri i fundit i të përjavshmes gazeta "Ushtria"...


Arkivi Lajmeve
Tetor 2019
Ma En Pr Sh Di
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3