Fjala e ministres Kodheli me rastin e marrjes së detyrës së SHSHP të FARSH

Fort të nderuar të pranishëm, 

Sot është një tjetër ditë e rëndësishme për Forcat e Armatosura të Republikës së Shqipërisë, gjeneral Bardhyl Kollçaku sapo ka marr zyrtarisht detyrën e Shefit të Shtabit të FA. Ky është një nga momentet më të rëndësishëm për strukturës tonë ushtarake si dhe për strukturën e mbarëvajtjes për gjithë burrat e gratë që punojnë në këtë ambient të rëndësishëm sigurie. gjeneral Kollçaku është produkt i natyrshëm i karrierës së një ushtaraku shqiptarë. Ky ushtarak i kompletuar me 35 vite nën uniformë, ka mbajtur detyra të rëndësishme në strukturat tona, por edhe në shtabet ndërkombëtare.

Batalioni i Mbështetjes i Shtabit të Përgjithshëm, b2k, Drejtoria e Politikave Strategjike, Drejtoria e Planifikimit dhe Agjencia e Sigurisë dhe Inteligjencës së Mbrojtjes janë disa nga stacionet më të rëndësishme të karrierës së tij. OKB dhe NATO kanë pasur ushtarakun Kollçakun në strukturat e tyre dhe kjo, është vetëm një pasqyrë e shkurtër e karrierës së shefit të ri të Shtabit.

Të nderuar pjesëmarrës, si ministër i Mbrojtjes jam përpjekur gjatë për të kthyer në normalitet Forcat tona të Armatosura. E nisëm këtë rrugëtim me gjeneral Bazon në shtator të vitit 2013, por edhe me shumë ushtarakë dhe civilë të tjerë. Na u desh një paketë e qartë reformash për këtë strukturë korrupsioni aktiv dhe reputacioni negativ. Katër vite më parë në këtë strukturë nuk vlente karriera, profesionalizmi, aftësitë, por edhe vështrimi i ministrit ishte pothuajse më i mjaftueshmi për të pasur një karrierë sa më të shkëlqyer. Një menaxhim personeli jashtë çdo imagjinate dhe parashikimi, katër vite më parë; një situatë financiare e goditur rëndë nga borxhet e akumuluara ndër vite; një bazë ligjore e cila i përkiste një periudhe të viteve 2003 - 2005, ndërkohë që Shqipëria kishte ditë që kishte hyrë në NATO. Përmendur të gjitha këto dhe shumëçka e pathëne thelbin e realitetit të cilën ju të nderuar ushtarakë përpiqeshit t’i mbijetonin sistemit. Madje në këtë realitet dhe t’i shërbenit shumë mirë vendit.

E kam thënë edhe më parë që përgjigjet e dilemave të mia i gjeta absolutisht mes jush që në orët e para. U takova me burra e gra me uniformë, të cilët vazhdonin të luftonin për dinjitetin e tyre. Mes jush të nderuar miq me uniformë gjeta zgjidhje për përmirësimin e situatës.

Forcat e Armatosura në thelb janë të bazuara në rregull, janë të bazuara në traditë dhe në nder. Këto elementë të kombinuar me ruajtjen e vlerave demokratike dhe me kontrollin civil mbi atë ushtarakë i gjeta të cenuara rëndë dhe përsëri e theksoj, zgjedhjet i gjeta thjeshtë dhe vetëm mes jush ushtarakëve dhe ushtarakeve të FA tona. Por kjo përpjekje katër vjeçare pati rrugës edhe pengesa të qëllimshme; për mbi 10 muaj FA u lanë qëllimisht pa shef shtabi. Gjej rastin të falënderoj gjeneral Bazon për punën e tij të palodhshme dhe për bashkëpunimin me mua si ministër i Mbrojtjes. Ndërkaq falënderoj kryeministrin Rama dhe presidentin Meta për gatishmërinë e treguar për dekretimin e gjeneral Kollçakut. Normaliteti i Republikës së Shqipërisë duhet të jetë dhe është për fat të mirë sot mbi dëshirat personale. Sot po tregojmë se ky vend është një vend normal, i rregullt, dinjitoz dhe aleat i strukturës më të rëndësishme politiko-ushtarake, NATO.

Urimet janë për të gjithë trupën e ushtarakëve. Njerëz të sakrificës, vetëmohimit dhe të dashurisë për atdheun. Kjo është hera e fundit që marr pjesë në një aktivitet kaq të zgjeruar me ju në cilësinë e ministrit të Mbrojtjes. Në këto katër vite jam përpjekur dhe kam përjetuar një eksperiencë unike. Kam njohur njerëz, gra dhe burra nga të cilët kam mësuar shumë. Kam mësuar se ushtarakët janë njerëz të sakrificës, vetëmohimit, njerëz që e duan atdheun, e duan flamurin, por kam parë padyshim edhe shembuj të këqij. Shërojini ato pak plagë që keni dhe mos harroni se kundërshtari juaj nuk është në llogoren përballë.

Dua të falënderoj shumë njerëz me emër mbiemër dhe detyrë. Për fat të keq nuk do të mund ta mbërrij ta bëj dot këtë gjë, sepse lista është realisht shumë shumë e gjatë. Gjithsesi faleminderit të gjithëve ju të cilët në Ministrinë e Mbrojtjes bëtë të mundur të kemi këtë realitet, që është krejt i ndryshëm nga realiteti i mëparshëm, që të jetë një ndër realitetet më të mira të mirëqeverisjes së këtij vendi. Treguam në këto 4 vite se mund ti modernizonim FA, mund të përdornim më mirë burimet në dispozicion, mund të merrnim pjesë në çdo mision dhe stërvitje të aleancës në tokë, det dhe në ajër. Kemi bërë të mundur forcimin e përfaqësimit tonë ushtarak në Afganistan, Kosovë, Letoni, Bosnje, Mali, detin Egje. Kudo ku kemi shkuar, ju na keni nderuar ndaj ju falënderoj nga zemra.

Njerëzisht e kam të vështirë të ndahem prej jush...BBC: Shqipëria rehabiliton varrezat e dëshmorëve pas dekadash të lëna në harresë 15 nëntor 2017Prestigjiozja britanike BBC, i ka bërë jehonë nismës së Ministrisë së Mbrojtjes për rehabilitimin e varrezave të dëshmorëve...
Mbyllet takimi i shefave të Mbrojtjes të NATO 17 shtator 2017Mbylli punimet formale Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila u zhvillua për herë të parë në vendin tonë...
Zhvillohet në Tiranë Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO 16 shtator 2017Në vendin tonë ka nisur punimet Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila mbledh së bashku shefat e shtabeve të ushtrive të vendeve anëtare të Aleancës...
Intervistë me gjeneral Petr Pavel, kryetar i Komitetit Ushtarak të NATO 15 shtator 2017Intervistë me gjeneral Petr Pavel dhënë për revistën "Mbrojtja"...
Zhvillohet stërvitja shqiptaro-britanike “Ushtar Eagle 17” 14 shtator 2017Në kuadër të stërvitjes së përbashkët ndërmjet FA të Shqipërisë dhe FA të Mbretërisë së Bashkuar u zhvillua sot “Dita e Vizitorëve të Shquar” të stërvitjes “Ushtar Eagle 17”...
Programi qeverisës 2017-2021 për Sigurinë dhe Mbrojtjen 13 shtator 2017Qeveria e re e RSH mori detyrën pas ceremonisë së betimit në Presidencë. Nga programi qeverisës 2017-2021 veçojmë pjesën që ka lidhje me Sigurinë dhe Mbrojtjen...
Ministrja Kodheli në Ministerialin e Mbrojtjes në Bruksel 29 qershor 2017Ministrja e Mbrojtjes znj. Mimi Kodheli në Bruksel ku mori pjesë në takimin e ministrave të Mbrojtjes të vendeve anëtare të NATO...
Angazhimi i FA gjatë përmbytjeve, nëntor 2016 8 - 13 tetor 2016FA u angazhuan me forca dhe mjete në ndihmë të banorëve të prekur nga përmbytjet që përfshinë pothuajse gjithë vendin...
Forcat e Armatosura të Shqipërisë 2015-2016 2016Misionet, Modernizimi, Stërvitjet e Përbashkëta, Bashkëpunimi në fushën e mbrojtjes, ai civil-ushtarak dhe rekrutimet....
Kontributi i Forcave të Armatosura në infrastrukturë Shtator 2017Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura gjithmonë kanë treguar përkushtim dhe angazhim maksimal në ndihmë të popullsisë civile...
Bëhuni pjesë e Forcave të Armatosura janar 2015Ministria e Mbrojtjes për vitin 2015 do të pranojë 500 ushtarë/detarë aktivë në radhët e FA. Prej këtij kontingjenti, 250 ushtarë/detarë aktivë do të pranohen në fazën e parë ndërsa pjesa tjetër në gjashtëmujorin e dytë...
Bashoku edhe ti! Bëhu pjesë e nismës, #shqiperiajoduhanit
Strategjia e Sigurisë Kombëtare Korrik 2015Në themel të Strategjisë së Sigurisë Kombëtare të Republikës së Shqipërisë është aspirata e popullit shqiptar dhe vullneti politik për të realizuar vizionin e përbashkët...
Direktiva e Mbrojtjes 2017 Janar 2017 Dokumenti bazë mbi planet dhe programet e punës e të veprimtarive të MM, të FA në përmbushje të misionit kushtetues, si dhe detyrimeve si vend anëtar i NATO...
Revista Mbrojtja Nr. 11 (2017) Nëntor 2017Numri i fundit i revistës "Mbrojtja"...
Gazeta Ushtria 17 nëntor 2017Numri i fundit i të përjavshmes gazeta "Ushtria"...


Arkivi Lajmeve
Nëntor 2017
Ma En Pr Sh Di
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3