Fjala e ministrit të Mbrojtjes me rastin e 5 - vjetorit të rënies së “Dëshmorit të Atdheut”, kapiten Feti Vogli

Të nderuar të pranishëm,

20 shkurti tashmë është futur në kalendarin e ngjarjeve të dhimbshme të Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë. Pesë vjet më parë, në Afganistanin e largët ra në krye të detyrës kapiten Feti Vogli, krenaria e kombit, djal trim i Batalionit Special.

Për askënd nga ne, dita e sotme nuk është e lehtë. Për familjarët, shokët dhe miqtë, dashamirësit dhe kolegët, 20 shkurtet janë ditë të vështira, të mbushura me kujtime dhe histori. Për nënën, vajzën dhe bashkëshorten nuk është aspak e lehtë. Dhe megjithëse jam prej atyre që e njoha Fetiun vetëm përmes aktit të tij historik dhe heroik, unë si nënë, si vajzë dhe si bashkëshorte i bashkohem pikëllimit të dhimbjes së familjes Vogli.

Këtu mes jush janë shumë prej atyre që kanë luftuar krah për krah me Fetiun, por edhe shumë e shumë të tjerë që kanë ngritur flamurin shqiptar në krizat më të mëdha botërore të shekullit XXI. Nga Afganistani në Irak, përpjekja dhe gjaku juaj nuk do të mund të harrohen. Disa prej jush kanë ende në trup plagët e luftës, të tjerë plagët i kanë të padukshme, por dhimbja ka qenë e vërtetë. Nuk keni një profesion të lehtë, por ju, si burra dhe gra trima, vazhdoni të punoni me profesionalizëm dhe vetëmohim. Detyra përpara vetes: këto janë fjalët pikërisht që përcaktojnë secilin prej jush që vishni uniformën e Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë. Secili prej jush sakrifikon çdo ditë. Ju motivon atdheu, ju motivon detyra, ju motivon dëshira për ta bërë Shqipërinë një vend më të mirë dhe për këtë jemi krenarë për ju, për të gjithë ju, burrat dhe gra në uniformë, sepse ju jeni shembulli më i mirë dhe më i vërtetë sesi duhet të jetë shqiptari, sesi duhet të jetë një punonjës i shtetit, që i shërben atdheut, i shërben popullit.

Asnjëherë nga ju nuk janë dëgjuar fjalë disfatiste. Askush nuk është ankuar edhe në momentet më të vështira, si ato të ndarjes përjetë nga shoku, bashkëluftëtari dhe kolegu juaj. Gjithnjë keni parë përpara, duke punuar me profesionalizëm dhe patriotizëm.

Në Afganistan, Irak, Çad, Bosnje, Kosovë, Mali, Detin Egje, kudo ku kanë shërbyer dhe do të shërbejnë ushtarakët tanë, do të jenë ashtu si edhe janë një shembull për t'u ndjekur. Keni ndryshuar imazhin e Shqipërisë me punën, sakrificën, profesionalizmin dhe vetëmohimin tuaj, si askush tjetër më parë, si askush tjetër sot. I gjithë kombi ju falenderon për atë çka bëni përditë.

Shumë prej jush keni dhënë diçka nga vetja juaj, Fetiu dha atë që ishte më e shtrenjtë, jetën. Qoftë i paharruar kujtimi i Dëshmorit të Atdheut, të madhit Kapiten Vogli!

Ju faleminderit!

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn


Buletini mujor prill 2018Ditari, të rejat kryesore prill 2018...
Ministrja Xhaçka vizitë zyrtare në SHBA 17-18 prill 2018Washington - Shtetet e Bashkuara të Amerikës e vlerësojnë Shqipërinë një aleat të denjë të NATO dhe vend lider në Ballkanin Perëndimor...
FA shpëtojnë nënën e sëmurë në Kukës27 shkurt 2018Pas 3 orë ecjeje në këmbë, Forcat Armatosura kanë arritur të transportojnë për në spitalin rajonal të Kukësit...
Ministeriali i NATO, takimi Stoltenberg - Xhaçka14 - 15 shkurt 2018Ministrja Xhaçka merr pjesë në takimin e ministrave të Mbrojtjes të vendeve anëtare të NATO në Bruksel...
Fotogaleri/FA angazhim maksimal për situatën e përmbytjeveNëntor - Dhjetor 2017Angazhimi i Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë për situatën e përmbytjeve.
NATO: Misioni i “Orikut” në Egje, moment i rëndësishëm për Forcat Detare shqiptare24 nëntor 2017Misionit të anijes patrulluese të forcës detare shqiptare “Oriku”, e cila ishte pjesë e operacionit të NATO-s, “Sea Guardian”, i është dedikuar një shkrim në faqen zyrtare të NATO-s...
Ministrja Xhaçka në Ministerialin e NATO në Bruksel8-9 nëntor 2017Ministeriali i NATO në nivelin e ministrave të Mbrojtjes, që u mbajt në datat 8 dhe 9 nëntor në Bruksel konfirmoi vlerësimin që aleatët...
BBC: Shqipëria rehabiliton varrezat e dëshmorëve pas dekadash të lëna në harresë15 nëntor 2017Prestigjiozja britanike BBC, i ka bërë jehonë nismës së Ministrisë së Mbrojtjes për rehabilitimin e varrezave të dëshmorëve...
Mbyllet takimi i shefave të Mbrojtjes të NATO17 shtator 2017Mbylli punimet formale Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila u zhvillua për herë të parë në vendin tonë...
Zhvillohet në Tiranë Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO16 shtator 2017Në vendin tonë ka nisur punimet Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila mbledh së bashku shefat e shtabeve të ushtrive të vendeve anëtare të Aleancës...
Intervistë me gjeneral Petr Pavel, kryetar i Komitetit Ushtarak të NATO15 shtator 2017Intervistë me gjeneral Petr Pavel dhënë për revistën "Mbrojtja"...
Zhvillohet stërvitja shqiptaro-britanike “Ushtar Eagle 17”14 shtator 2017Në kuadër të stërvitjes së përbashkët ndërmjet FA të Shqipërisë dhe FA të Mbretërisë së Bashkuar u zhvillua sot “Dita e Vizitorëve të Shquar” të stërvitjes “Ushtar Eagle 17”...
Programi qeverisës 2017-2021 për Sigurinë dhe Mbrojtjen13 shtator 2017Qeveria e re e RSH mori detyrën pas ceremonisë së betimit në Presidencë. Nga programi qeverisës 2017-2021 veçojmë pjesën që ka lidhje me Sigurinë dhe Mbrojtjen...
Kontributi i Forcave të Armatosura në infrastrukturëShtator 2017Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura gjithmonë kanë treguar përkushtim dhe angazhim maksimal në ndihmë të popullsisë civile...
Bëhuni pjesë e Forcave të Armatosuraprill 2018Qendra e Personel Rekrutimit ka filluar regjistrimin e kandidatëve për ushtarë/detarë aktivë dhe kërkon të rekrutojë 100...
Strategjia UshtarakeKorrik 2015Në themel të Strategjisë Ushtarake të Republikës së Shqipërisë është aspirata e popullit shqiptar dhe vullneti politik për të realizuar vizionin e përbashkët...
Direktiva e Mbrojtjes 2018Shkurt 2018 Dokumenti bazë mbi planet dhe programet e punës e të veprimtarive të MM, të FA në përmbushje të misionit kushtetues, si dhe detyrimeve si vend anëtar i NATO...
Revista Mbrojtja Nr. 05 (2018) Maj 2018Numri i fundit i revistës "Mbrojtja"...
Gazeta Ushtria04 maj 2018Numri i fundit i të përjavshmes gazeta "Ushtria"...


Arkivi Lajmeve
Maj 2018
Ma En Pr Sh Di
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3