Ministrja Mimi Kodheli bashkëbisedim në Universitetin Politeknik të Tiranës për fushatën e pranimit në FA

Foto Galeri

Në kuadër të fushatës së nisur nga Ministria e Mbrojtjes për rekrutimin e 250 ushtarëve/detarëve aktivë në Forcat e Armatosura, ministrja e Mbrojtjes, znj. Mimi Kodheli u ndal sot në Universitetin Politeknik të Tiranës. Të pranishëm në këtë aktivitet ishin: ministrja e Mbrojtjes, znj. Mimi Kodheli, rektori i Universitetit Politeknik të Tiranës, z. Jorgaq Kaçani, komandanti i Forcës Tokësore, gjeneralmajor Zyber Dushku, komandanti i Qendrës së Personel - Rekrutimit, kolonel Leonard Çoku, drejtorë dhe ushtarakë të Ministrisë së Mbrojtjes dhe të Shtabit të Përgjithshëm.

Gjatë fjalës së saj, Ministria Kodheli i ftoi studentët të bëhen pjesë e Forcave të Armatosura, duke sjellë në vëmendje avantazhet që ka ky vendim i tyre. “Është intrigues shkollimi, është intriguese puna, misioni fisnik i shkruajtur me germa të arta në Kushtetutën e Republikës së Shqipërisë. Është e rëndësishme puna që do të bëni nesër në FA. Padyshim është intriguese dhe veshja”, u shpreh Kodheli. Ministrja e Mbrojtjes znj. Kodheli i ftoi studentët të bëhen pjesë e vlerave më të mëdha që një shoqëri ka: dashurinë për atdheun. Një vlerë e cila është shumë e rëndësishme dhe përmbledh shumë fjalë, shumë zemër, shumë histori, por dhe dashurinë për tjetrin, një vlerë universale kjo. Jetojmë në momente të vështira historike, në ambiente ku risku i të qenit përpara një agresioni është më i madh nga ç’duket në jetën tonë të përditshme.

Për ministren e Mbrojtjes ata që do të aplikojnë për të qenë pjesë e Forcave të Armatosura jo vetëm që kanë një kontratë të sigurtë pune, por edhe mundësi të tjera, duke u ndalur tek shkollimi dhe trajnimi në shkollat më të mira në botë. “Gjëja që unë do të garantoja pa pasur frikë se bie në patetizëm është fakti që ju do të gjeni jo vetëm një ambient paqësor, nëse do të vini ta provoni veten, por do të gjeni drejtësi, do të gjeni transparencë, që është shumë e rëndësishme”, theksoi Kodheli.

I pranishëm në këtë aktivitet, komandanti i Forcës Tokësore, gjeneralmajor Zyber Dushku i ftoi të rinjtë të bëhen pjesë e FA dhe të shërbejnë për kombin nën këtë uniformë të dashur dhe të rëndësishme.

Ministria e Mbrojtjes për vitin 2015 do të pranojë në radhët e saj 500 ushtarë/detarë aktiv në FA. Prej këtij kontingjenti, 250 ushtarë/detarë aktiv në fillim të vitit, ndërsa pjesa tjetër në gjashtëmujorin e dytë.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn


Ministeriali i NATO, Xhaçka: 2% e PBB për FA deri në vitin 2024 4-5 tetor 2018Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka mori pjesë në Ministerialin e Mbrojtjes së vendeve anëtare të Aleancës të Atlantikut të Veriut...
Buletini mujor shkurt 2019Ditari, të rejat kryesore shkurt 2019...
Ministrja Xhaçka vizitë zyrtare në SHBA 17-18 prill 2018Washington - Shtetet e Bashkuara të Amerikës e vlerësojnë Shqipërinë një aleat të denjë të NATO dhe vend lider në Ballkanin Perëndimor...
FA shpëtojnë nënën e sëmurë në Kukës27 shkurt 2018Pas 3 orë ecjeje në këmbë, Forcat Armatosura kanë arritur të transportojnë për në spitalin rajonal të Kukësit...
Ministeriali i NATO, takimi Stoltenberg - Xhaçka14 - 15 shkurt 2018Ministrja Xhaçka merr pjesë në takimin e ministrave të Mbrojtjes të vendeve anëtare të NATO në Bruksel...
Fotogaleri/FA angazhim maksimal për situatën e përmbytjeveNëntor - Dhjetor 2017Angazhimi i Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë për situatën e përmbytjeve.
NATO: Misioni i “Orikut” në Egje, moment i rëndësishëm për Forcat Detare shqiptare24 nëntor 2017Misionit të anijes patrulluese të forcës detare shqiptare “Oriku”, e cila ishte pjesë e operacionit të NATO-s, “Sea Guardian”, i është dedikuar një shkrim në faqen zyrtare të NATO-s...
BBC: Shqipëria rehabiliton varrezat e dëshmorëve pas dekadash të lëna në harresë15 nëntor 2017Prestigjiozja britanike BBC, i ka bërë jehonë nismës së Ministrisë së Mbrojtjes për rehabilitimin e varrezave të dëshmorëve...
Mbyllet takimi i shefave të Mbrojtjes të NATO17 shtator 2017Mbylli punimet formale Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila u zhvillua për herë të parë në vendin tonë...
Zhvillohet në Tiranë Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO16 shtator 2017Në vendin tonë ka nisur punimet Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila mbledh së bashku shefat e shtabeve të ushtrive të vendeve anëtare të Aleancës...
Intervistë me gjeneral Petr Pavel, kryetar i Komitetit Ushtarak të NATO15 shtator 2017Intervistë me gjeneral Petr Pavel dhënë për revistën "Mbrojtja"...
Zhvillohet stërvitja shqiptaro-britanike “Ushtar Eagle 17”14 shtator 2017Në kuadër të stërvitjes së përbashkët ndërmjet FA të Shqipërisë dhe FA të Mbretërisë së Bashkuar u zhvillua sot “Dita e Vizitorëve të Shquar” të stërvitjes “Ushtar Eagle 17”...
Programi qeverisës 2017-2021 për Sigurinë dhe Mbrojtjen13 shtator 2017Qeveria e re e RSH mori detyrën pas ceremonisë së betimit në Presidencë. Nga programi qeverisës 2017-2021 veçojmë pjesën që ka lidhje me Sigurinë dhe Mbrojtjen...
Kontributi i Forcave të Armatosura në infrastrukturëShtator 2017Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura gjithmonë kanë treguar përkushtim dhe angazhim maksimal në ndihmë të popullsisë civile...
Bëhuni pjesë e Forcave të Armatosuraprill 2018Qendra e Personel Rekrutimit ka filluar regjistrimin e kandidatëve për ushtarë/detarë aktivë dhe kërkon të rekrutojë 100...
Strategjia UshtarakeKorrik 2015Në themel të Strategjisë Ushtarake të Republikës së Shqipërisë është aspirata e popullit shqiptar dhe vullneti politik për të realizuar vizionin e përbashkët...
Direktiva e Mbrojtjes 2019Janar 2019 Dokumenti bazë mbi planet dhe programet e punës e të veprimtarive të MM, të FA në përmbushje të misionit kushtetues, si dhe detyrimeve si vend anëtar i NATO...
Revista Mbrojtja Nr. 02 (2019) Mars 2019Numri i fundit i revistës "Mbrojtja"...
Gazeta Ushtria 08 mars 2019Numri i fundit i të përjavshmes gazeta "Ushtria"...


Arkivi Lajmeve
Mars 2019
Ma En Pr Sh Di
25 26 27 28 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31