“Përdorimi i informacionit në kohën e 'lajmeve të rreme'”, Petro Koçi: Rusia rrezik për Ballkanin Perëndimor

Fotogaleria

005

Përdorimi i informacionit në kohën e 'lajmeve të rreme” ishte tema e konferencës dy ditore të rajonit të Ballkanit Perëndimor dhe Detit të Zi, e cila nisi punimet në Ministrinë e Mbrojtjes.

Kjo konferencë e organizuar nga Komanda e Forcës së Bashkuar të NATO në Napoli, në bashkëpunim me Ministrinë e Mbrojtjes, ka si qëllim trajtimin e një game të gjerë çështjesh të lidhura me evidentimin, vlerësimin dhe trajtimin e disinformimit, lajmeve të rreme dhe influencës, që ushtrohet në rajonet e lartpërmendura.

Zëvendësministri i Mbrojtjes Petro Koçi gjatë fjalës së tij tha se, jemi vazhdimisht duke u ndikuar nga “shpërthimi” në rritje i mjeteve të komunikimit, të cilat edhe keqpërdoren, si në rastin e Rusisë dhe ndikimit që po mundohet të krijojë në Ballkanin Perëndimor.

Në Ballkanin Perëndimor, lufta hibride po bëhet një kërcënim serioz për stabilitetin e vendeve tona. Rreziqe të tilla po ushqehen vazhdimisht nga prezenca e vazhdueshme e ndikimit rus, përmes disa mënyrave dhe mjeteve dixhitale, si Sputnik dhe jo vetëm dhe, për fat të keq, po marrin një mbështetje shumë të fortë nga disa nga vendet e rajonit, veçanërisht në Serbi dhe Bosnje-Hercegovina”, - tha zëvendësministri Koçi.

025

Zëvëndëskomandanti i Komandës së Forcës së Bashkuar të NATO, gjenerallejtënant Christian Juneau tha se, lufta e ardhshme do të jetë më shumë një luftë informacioni se sa një luftë fizike.

Të gjitha veprimet dhe fjalët krijojnë efekte informative në perceptimin e popullsisë, qoftë me qëllim apo jo. Këto efekte janë bërë edhe më komplekse nga mjedisi i sotëm i informacionit global, i cili nivelon fushën e lojës së komunikimit, fuqizon kundërshtarët asimetrikë dhe komplikon mesazhet për shkak të ndërlidhjes së audiencave të ndryshme dhe medias 'në kohë reale'. Ka gjasa që lufta e ardhshme do të jetë një luftë informacioni sesa një luftë fizike. A është NATO gati për të? Kundërshtarët tanë të mundshëm përdorin informacionin dhe keqinformimin si një komponent kyç të luftës hibride”, - tha ai.

030
Ndërsa, shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura, gjeneral brigade Bardhyl Kollçaku tha se, kjo konferencë do të jetë shumë produktive dhe e vlefshme për të gjithë pjesëmarrësit. “Konferenca e rajonit të Ballkanit Perëndimor dhe Detit të Zi, që trajton temën e mjedisit të informacionit në kohën e disinformimit, ka ardhur në një kohë të duhur dhe duke marrë parasysh pjesëmarrësit dhe eksperiencat e tyre kam besimin se do të jetë shumë produktive dhe vlefshme për të gjithë ne.”, - përfundoi gjeneral brigade Kollçaku.

Në këtë konferencë përveç përfaqësuesve nga Shtabi i NATO në Bruksel, SHAPE, marrin pjesë përfaqësues të shumë strukturave të NATO në rajonet e Ballkanit.

080

 
Si të mbrohemi nga COVID -19? Mars 2020 Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura të Republikës së Shqipërisë, si pjesë e strukturave shtetërore, po ndjekin nga afër dhe kanë marrë masat për parandalimin e përhapjes së COVID-19...
Kryesimi i Nismave Rajonale SEDM dhe A5 Shtator 2019 Shqipëria është një ndër vendet e rajonit më aktive në kuadër të Nismave Rajonale, kjo jo vetëm për shkak të anëtarësimit...
“Albanian Effort 19” 19 shtator 2019“Albanian Effort 19” mblodhi në Bizë rreth 800 efektivë nga Shqipëria, SHBA, Mbretëri e Bashkuar, Turqia, Kroacia, Polonia, Italia, Gjermania, Bullgaria, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut dhe Kosova...
Angazhimi i FA në shuarjen e zjarreve 09 shtator 2019Muajt korrik edhe gusht edhe pse më të nxehtët e vitit shënuan një numër të pazakontë zjarresh. Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka thekson se gjatë kësaj periudhe në vend ka pasur 324 varta zjarri...
68 vjet Arma e Aviacionit 24 prill 2019Hapi i parë për të krijuar një Aviacion Ushtarak në Shqipëri, u hodh në 1914, kur qeveria shqiptare porositi blerjen e...
Shqipëria 10 vite në NATO Mars 2019Viti 2019 përkon me 10 - Vjetorin e Anëtarësimit të vendit tonë në NATO, më 1 Prill 2009...
Ditari Javor 2019Ditari, të rejat kryesore të javës...
Ministeriali i Mbrojtjes, Bruksel 26 - 27 qershor 26 - 27 qershor 2019Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka mori pjesë në Ministerialin e Zëvendësministri i Mbrojtjes Petro Koçi mori pjesë në punimet e Ministerialit të Mbrojtjes të NATO që u zhvillua në Bruksel,...
Ministeriali i NATO, Xhaçka: 2% e PBB për FA deri në vitin 2024 4-5 tetor 2018Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka mori pjesë në Ministerialin e Mbrojtjes së vendeve anëtare të Aleancës të Atlantikut të Veriut...
Ministrja Xhaçka vizitë zyrtare në SHBA 17-18 prill 2018Washington - Shtetet e Bashkuara të Amerikës e vlerësojnë Shqipërinë një aleat të denjë të NATO dhe vend lider në Ballkanin Perëndimor...
FA shpëtojnë nënën e sëmurë në Kukës27 shkurt 2018Pas 3 orë ecjeje në këmbë, Forcat Armatosura kanë arritur të transportojnë për në spitalin rajonal të Kukësit...
Ministeriali i NATO, takimi Stoltenberg - Xhaçka14 - 15 shkurt 2018Ministrja Xhaçka merr pjesë në takimin e ministrave të Mbrojtjes të vendeve anëtare të NATO në Bruksel...
Fotogaleri/FA angazhim maksimal për situatën e përmbytjeveNëntor - Dhjetor 2017Angazhimi i Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë për situatën e përmbytjeve.
NATO: Misioni i “Orikut” në Egje, moment i rëndësishëm për Forcat Detare shqiptare24 nëntor 2017Misionit të anijes patrulluese të forcës detare shqiptare “Oriku”, e cila ishte pjesë e operacionit të NATO-s, “Sea Guardian”, i është dedikuar një shkrim në faqen zyrtare të NATO-s...
BBC: Shqipëria rehabiliton varrezat e dëshmorëve pas dekadash të lëna në harresë15 nëntor 2017Prestigjiozja britanike BBC, i ka bërë jehonë nismës së Ministrisë së Mbrojtjes për rehabilitimin e varrezave të dëshmorëve...
Mbyllet takimi i shefave të Mbrojtjes të NATO17 shtator 2017Mbylli punimet formale Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila u zhvillua për herë të parë në vendin tonë...
Zhvillohet në Tiranë Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO16 shtator 2017Në vendin tonë ka nisur punimet Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila mbledh së bashku shefat e shtabeve të ushtrive të vendeve anëtare të Aleancës...
Intervistë me gjeneral Petr Pavel, kryetar i Komitetit Ushtarak të NATO15 shtator 2017Intervistë me gjeneral Petr Pavel dhënë për revistën "Mbrojtja"...
Zhvillohet stërvitja shqiptaro-britanike “Ushtar Eagle 17”14 shtator 2017Në kuadër të stërvitjes së përbashkët ndërmjet FA të Shqipërisë dhe FA të Mbretërisë së Bashkuar u zhvillua sot “Dita e Vizitorëve të Shquar” të stërvitjes “Ushtar Eagle 17”...
Programi qeverisës 2017-2021 për Sigurinë dhe Mbrojtjen13 shtator 2017Qeveria e re e RSH mori detyrën pas ceremonisë së betimit në Presidencë. Nga programi qeverisës 2017-2021 veçojmë pjesën që ka lidhje me Sigurinë dhe Mbrojtjen...
Kontributi i Forcave të Armatosura në infrastrukturëShtator 2017Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura gjithmonë kanë treguar përkushtim dhe angazhim maksimal në ndihmë të popullsisë civile...
Bëhuni pjesë e Forcave të Armatosuraprill 2018Qendra e Personel Rekrutimit ka filluar regjistrimin e kandidatëve për ushtarë/detarë aktivë dhe kërkon të rekrutojë 100...
Strategjia UshtarakeKorrik 2015Në themel të Strategjisë Ushtarake të Republikës së Shqipërisë është aspirata e popullit shqiptar dhe vullneti politik për të realizuar vizionin e përbashkët...
Direktiva e Mbrojtjes 2020Janar 2020 Dokumenti bazë mbi planet dhe programet e punës e të veprimtarive të MM, të FA në përmbushje të misionit kushtetues, si dhe detyrimeve si vend anëtar i NATO...
Revista Mbrojtja Nr. 05 (2020) Maj 2020Numri i fundit i revistës "Mbrojtja"...
Gazeta Ushtria 15 maj 2020Numri i fundit i të përjavshmes gazeta "Ushtria"...


Arkivi Lajmeve
Maj 2020
Ma En Pr Sh Di
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31