Zëvendësministri i Mbrojtjes viziton trupat në Letoni, grup-batalioni shumëkombësh në Letoni arrin kapacitetin e plotë operacional

Fotogaleria

290917 letoni

Zëvendësministri i Mbrojtjes, z. Petro Koçi ka vizituar trupat ushtarake shqiptare, të cilat janë pjesë e grup-batalionit shumëkombësh në Letoni. FA kontribuojnë në këtë grup-batalion me një togë çminimi (EOD). Grup-batalioni u krijua në Letoni në qershor 2017, si pjesë e iniciativës së NATO për “Prezencën e Forcës së Përparuar”. Në këtë grup-batalion marrin pjesë trupa nga Kanadaja, Shqipëria, Italia, Polonia, Sllovenia, Spanja dhe Letonia shënoi arritjen e kapaciteteve të plota operacionale, më 28 shtator 2017.

Të pranishëm në këtë takim ishin ministrat e Mbrojtjes së Kanadasë, Polonisë, Sllovenisë, Letonisë dhe përfaqësues të lartë të Spanjës dhe Italisë.

Zëvendëministri i Mbrojtjes, z. Petro Koçi u prit në një takim të veçantë nga ministri i Mbrojtjes së Letonisë z. Bergmanis. Ky i fundit falënderoi Shqipërinë për vendosmërinë politike dhe kontributin ushtarak në Letoni. Sipas tij bashkëpunimi i vendeve në grup-batalionin e Letonisë është një tregues i vlerave më të larta të Aleancës. Z. Koçi duke e falënderuar për pritjen, nënvizoi se Shqipëria është krenare që qëndron e palëkundur në këtë përpjekje kolektive.

Në këtë kuadër, pala letoneze shprehu vlerësimet më të larta për kontigjentin shqiptar EOD, për profesionalizmin dhe ndihmën që po i japin komunitetit. Gjithashtu, u shqyrtua mundësia për intensifikimin e bashkëpunimit dypalësh, ku me interes të përbashkët u përmend fusha e arsimimit. “Shqipëria do vijojë të qëndrojë në krah të aleatëve, kudo dhe kurdo, në mbështetje të parimeve kryesore të NATO”, - deklaroi Koçi gjatë takimit.

Në konferencën për shtyp, zëvendësministri i Mbrojtjes rikonfirmoi edhe një herë angazhimin e Shqipërisë dhe FA në të gjitha misionet e përbashkëta përkrah vendeve aleate të NATO.

Z. Koçi pati biseda të veçanta me ministrin e Mbrojtjes së Kanadasë z. Hajrit Singh Sajjan, të Polonisë z. Antoni Macierewicz dhe të Sllovenisë znj. Andreja Katič.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn


Buletini mujor gusht 2018Ditari, të rejat kryesore gusht 2018...
Ministrja Xhaçka vizitë zyrtare në SHBA 17-18 prill 2018Washington - Shtetet e Bashkuara të Amerikës e vlerësojnë Shqipërinë një aleat të denjë të NATO dhe vend lider në Ballkanin Perëndimor...
FA shpëtojnë nënën e sëmurë në Kukës27 shkurt 2018Pas 3 orë ecjeje në këmbë, Forcat Armatosura kanë arritur të transportojnë për në spitalin rajonal të Kukësit...
Ministeriali i NATO, takimi Stoltenberg - Xhaçka14 - 15 shkurt 2018Ministrja Xhaçka merr pjesë në takimin e ministrave të Mbrojtjes të vendeve anëtare të NATO në Bruksel...
Fotogaleri/FA angazhim maksimal për situatën e përmbytjeveNëntor - Dhjetor 2017Angazhimi i Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë për situatën e përmbytjeve.
NATO: Misioni i “Orikut” në Egje, moment i rëndësishëm për Forcat Detare shqiptare24 nëntor 2017Misionit të anijes patrulluese të forcës detare shqiptare “Oriku”, e cila ishte pjesë e operacionit të NATO-s, “Sea Guardian”, i është dedikuar një shkrim në faqen zyrtare të NATO-s...
Ministrja Xhaçka në Ministerialin e NATO në Bruksel8-9 nëntor 2017Ministeriali i NATO në nivelin e ministrave të Mbrojtjes, që u mbajt në datat 8 dhe 9 nëntor në Bruksel konfirmoi vlerësimin që aleatët...
BBC: Shqipëria rehabiliton varrezat e dëshmorëve pas dekadash të lëna në harresë15 nëntor 2017Prestigjiozja britanike BBC, i ka bërë jehonë nismës së Ministrisë së Mbrojtjes për rehabilitimin e varrezave të dëshmorëve...
Mbyllet takimi i shefave të Mbrojtjes të NATO17 shtator 2017Mbylli punimet formale Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila u zhvillua për herë të parë në vendin tonë...
Zhvillohet në Tiranë Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO16 shtator 2017Në vendin tonë ka nisur punimet Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila mbledh së bashku shefat e shtabeve të ushtrive të vendeve anëtare të Aleancës...
Intervistë me gjeneral Petr Pavel, kryetar i Komitetit Ushtarak të NATO15 shtator 2017Intervistë me gjeneral Petr Pavel dhënë për revistën "Mbrojtja"...
Zhvillohet stërvitja shqiptaro-britanike “Ushtar Eagle 17”14 shtator 2017Në kuadër të stërvitjes së përbashkët ndërmjet FA të Shqipërisë dhe FA të Mbretërisë së Bashkuar u zhvillua sot “Dita e Vizitorëve të Shquar” të stërvitjes “Ushtar Eagle 17”...
Programi qeverisës 2017-2021 për Sigurinë dhe Mbrojtjen13 shtator 2017Qeveria e re e RSH mori detyrën pas ceremonisë së betimit në Presidencë. Nga programi qeverisës 2017-2021 veçojmë pjesën që ka lidhje me Sigurinë dhe Mbrojtjen...
Kontributi i Forcave të Armatosura në infrastrukturëShtator 2017Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura gjithmonë kanë treguar përkushtim dhe angazhim maksimal në ndihmë të popullsisë civile...
Bëhuni pjesë e Forcave të Armatosuraprill 2018Qendra e Personel Rekrutimit ka filluar regjistrimin e kandidatëve për ushtarë/detarë aktivë dhe kërkon të rekrutojë 100...
Strategjia UshtarakeKorrik 2015Në themel të Strategjisë Ushtarake të Republikës së Shqipërisë është aspirata e popullit shqiptar dhe vullneti politik për të realizuar vizionin e përbashkët...
Direktiva e Mbrojtjes 2018Shkurt 2018 Dokumenti bazë mbi planet dhe programet e punës e të veprimtarive të MM, të FA në përmbushje të misionit kushtetues, si dhe detyrimeve si vend anëtar i NATO...
Revista Mbrojtja Nr. 08 (2018) Shtator 2018Numri i fundit i revistës "Mbrojtja"...
Gazeta Ushtria14 shtator 2018Numri i fundit i të përjavshmes gazeta "Ushtria"...


Arkivi Lajmeve
Shtator 2018
Ma En Pr Sh Di
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30