Ministrja Kodheli falënderon FA për shuarjen e zjarrit në Kuç të Vorës

Fotogaleria

Ministrja e Mbrojtjes Mimi Kodheli, e shoqëruar dhe nga deputeti i zjgedhur i zonës z. Sadi Vorpsi, inspektoi punën e FA për shuarjen e zjarreve në Kuç të Vorës.

Në pronocimin e saj për mediat, znj. Kodheli theksoi se zjarret janë të qëllimshme dhe prishin imazhin e Shqipërisë, ashtu siç prishin pronat e qytetarëve, siç është prishur gjithçka që është ndërtuar me shumë mundim dhe djersë.

Duke folur për situatën në vendin e ngjarjes, ministrja Kodheli theksoi rrezikshmërinë që paraqet zjarri në atë zonë dhe i bëri thirrje banorëve të mbështesin dhe bashkëpunojnë me autoritetet. "Pranë zjarrit janë të vendosura një fabrikë fishekzjarrësh dhe një repart ushtarak që ka armatim, municion, pra të dyja me rrezik. Tashmë këto dy objekte nuk rrezikojnë në sajë të ndërhyrjes së FA dhe të EC. Ndaj do t’ju lutesha dhe njëherë banorëve, qytetarëve të mund të tregojnë dashamirësisht dhe me vullnet të mirë dhe të plotë të japin mbështetjen ndaj këtyre strukturave, të jenë prezent si dhe më parë për shuarjen e zjarrit, sepse flitet për zonën e tyre. Këto zjarre janë të qëllimshme, por do t’ju lutesha shumë të gjithë banorëve dhe qytetarëve të japin informacione për të gjithë ata që vënë zjarre të qëllimshme. Është e pamundur të kapërcehet situata menjëherë, kur në gjithë Shqipërinë, dikush çohet, ndez një shkrepëse, ndez një zjarr të vogël, për të bërë një zjarr të madh. Në momentin që po flasim, ka një zjarr të madh në Mallakastër, kemi eliminuar një zjarr të madh në Dropull, ka vatra zjarri në Ulëz, ka vatra zjarri në Tiranë, ende të pashuara, sepse kushtet e temperaturave të jashtëzakonshme dhe në kushtet e erës që ka fryrë sot dhe dje, thuajse është e pamundur që ne të dominojmë mbi këto zjarre në gjithë Shqipërinë, sepse ka kaq shumë njerëz të çmendur që qëllimisht ndezin zjarre kudo që mundin”.

Duke u ndalur tek puna e FA, Kodheli falënderoi nga zemra punën e tyre duke u dhënë kurajë dhe duke i cilësuar heronj të heshtur qoftë në përmbytje dhe qoftë në zjarre, pasi ata kanë qenë në frontin e parë për t’i ardhur në ndihmë komunitetit. Njëkohësisht, Kodheli falënderoi dhe deputetin Sadi Vorpsi, ish-prefektin, i cili ka i ka mbajtur në lidhje dhe në dijeni të për situatën e zjarreve si në rastin e Kuçit. “Dua të falënderoj Emergjencat Civile, zotin Prençi, për sensibilizimin dhe informacionet, por besomëni se situata është e paprecedentë dhe është e pamundur që ne të dominojmë situatën pa mbështetjen e njerëzve, pa mbështetjen e pushtetit lokal, pa mbështetjen e spitaleve, pa mbështetjen e të gjitha strukturave që mund dhe duhet të japin një dorë kësaj përtalljeje. Tani që po flasim këtu kemi 5 zjarrfikëse, ambulancë, kemi 40 trupa të Komandës Mbështetëse, 20 trupa speciale, e shumë e shumë të tjerë të cilët ndërrohen me rotacion edhe për shkak të kufizimit të energjive humane. Ka njerëz që kanë më shumë se 48 orë që janë në luftë me flakët” - theksoi ajo. Në fund Kodheli falënderoi edhe një herë mediat që kishin ardhur në një terren të vështirë, por thekosi ajo: “Bësomëni që sensibilizimi nëpërmjet mediave është më shumë se sa i nevojshëm në këto momente, ndaj, nëpërmjet jush dua ta përcjell këtë shqetësim, këtë problematikë ta ndaj me gjithë publikun”.

Përveç fshatit Kuç, gjatë 24 orëve të fundit, Forcat e Armatosura jane angazhuar per shuarjen e zjarreve edhe në Bashkinë Dropull, në malin e Derjes (Dajt), dhe në fshatin Selbë, Bashkia Tiranë.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn


Buletini mujor maj 2018Ditari, të rejat kryesore maj 2018...
Ministrja Xhaçka vizitë zyrtare në SHBA 17-18 prill 2018Washington - Shtetet e Bashkuara të Amerikës e vlerësojnë Shqipërinë një aleat të denjë të NATO dhe vend lider në Ballkanin Perëndimor...
FA shpëtojnë nënën e sëmurë në Kukës27 shkurt 2018Pas 3 orë ecjeje në këmbë, Forcat Armatosura kanë arritur të transportojnë për në spitalin rajonal të Kukësit...
Ministeriali i NATO, takimi Stoltenberg - Xhaçka14 - 15 shkurt 2018Ministrja Xhaçka merr pjesë në takimin e ministrave të Mbrojtjes të vendeve anëtare të NATO në Bruksel...
Fotogaleri/FA angazhim maksimal për situatën e përmbytjeveNëntor - Dhjetor 2017Angazhimi i Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë për situatën e përmbytjeve.
NATO: Misioni i “Orikut” në Egje, moment i rëndësishëm për Forcat Detare shqiptare24 nëntor 2017Misionit të anijes patrulluese të forcës detare shqiptare “Oriku”, e cila ishte pjesë e operacionit të NATO-s, “Sea Guardian”, i është dedikuar një shkrim në faqen zyrtare të NATO-s...
Ministrja Xhaçka në Ministerialin e NATO në Bruksel8-9 nëntor 2017Ministeriali i NATO në nivelin e ministrave të Mbrojtjes, që u mbajt në datat 8 dhe 9 nëntor në Bruksel konfirmoi vlerësimin që aleatët...
BBC: Shqipëria rehabiliton varrezat e dëshmorëve pas dekadash të lëna në harresë15 nëntor 2017Prestigjiozja britanike BBC, i ka bërë jehonë nismës së Ministrisë së Mbrojtjes për rehabilitimin e varrezave të dëshmorëve...
Mbyllet takimi i shefave të Mbrojtjes të NATO17 shtator 2017Mbylli punimet formale Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila u zhvillua për herë të parë në vendin tonë...
Zhvillohet në Tiranë Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO16 shtator 2017Në vendin tonë ka nisur punimet Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila mbledh së bashku shefat e shtabeve të ushtrive të vendeve anëtare të Aleancës...
Intervistë me gjeneral Petr Pavel, kryetar i Komitetit Ushtarak të NATO15 shtator 2017Intervistë me gjeneral Petr Pavel dhënë për revistën "Mbrojtja"...
Zhvillohet stërvitja shqiptaro-britanike “Ushtar Eagle 17”14 shtator 2017Në kuadër të stërvitjes së përbashkët ndërmjet FA të Shqipërisë dhe FA të Mbretërisë së Bashkuar u zhvillua sot “Dita e Vizitorëve të Shquar” të stërvitjes “Ushtar Eagle 17”...
Programi qeverisës 2017-2021 për Sigurinë dhe Mbrojtjen13 shtator 2017Qeveria e re e RSH mori detyrën pas ceremonisë së betimit në Presidencë. Nga programi qeverisës 2017-2021 veçojmë pjesën që ka lidhje me Sigurinë dhe Mbrojtjen...
Kontributi i Forcave të Armatosura në infrastrukturëShtator 2017Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura gjithmonë kanë treguar përkushtim dhe angazhim maksimal në ndihmë të popullsisë civile...
Bëhuni pjesë e Forcave të Armatosuraprill 2018Qendra e Personel Rekrutimit ka filluar regjistrimin e kandidatëve për ushtarë/detarë aktivë dhe kërkon të rekrutojë 100...
Strategjia UshtarakeKorrik 2015Në themel të Strategjisë Ushtarake të Republikës së Shqipërisë është aspirata e popullit shqiptar dhe vullneti politik për të realizuar vizionin e përbashkët...
Direktiva e Mbrojtjes 2018Shkurt 2018 Dokumenti bazë mbi planet dhe programet e punës e të veprimtarive të MM, të FA në përmbushje të misionit kushtetues, si dhe detyrimeve si vend anëtar i NATO...
Revista Mbrojtja Nr. 06 (2018) Qershor 2018Numri i fundit i revistës "Mbrojtja"...
Gazeta Ushtria15 qershor 2018Numri i fundit i të përjavshmes gazeta "Ushtria"...


Arkivi Lajmeve
Qërshor 2018
Ma En Pr Sh Di
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1