Zëvendësministri Koçi nderon dëshmorët në Has dhe merr pjesë në festimet e Shën Gjergjit në Shishtavec

Me rastin e 5 Majit, Ditës së Dëshmorëve, zëvendësministri i Mbrojtjes, z. Petro Koçi mori pjesë në ceremoninë e zhvilluar në nderim të dëshmorëve të Hasit dhe dëshmorëve që luftuan për çlirimin e Kosovës.
Të pranishëm në këtë aktivitet ishin kryetari i Bashkisë së Hasit, z. Adem Lala, prefekti i qarkut Liman Morina, komandant Kudusi Lama një ndër kontributorët më të mëdhenj të luftës së Kosovës, nënkryetari i Komunës së Gjakovës, z. Ramadan Hoti, përfaqësues nga Shoqata e Veteranëve të Luftës së Kosovës mjaft të ftuar.

Në fjalën e tij përshëndetëse zëvendësministri i Mbrojtjes, z. Petro Koçi u shpreh se 5 Maji nuk është thjesht një ditë e nderimit dhe e respektit për dëshmorët, por është ditë e së ardhmes, sepse është ditë e bashkimit ku ne të gjithë si në Shqipëri dhe Kosovë me idealin kombëtar përpara respektojmë lavdinë tonë kombëtare. “Nuk mund të ndajmë dëshmorët e Kosovës nga dëshmorët e Shqipërisë. Dëshmorët e Shqipërisë janë dëshmorët e Kosovës, dëshmorët e Kosovës janë dëshmorët e Shqipërisë”.

Në vijim të falës së tij, z. Koçi theksoj se epoka e lavdishme e UÇK-së nuk është thjesht një luftë për çlirimin e Kosovës, por UÇK-ja dhe të gjithë ato që ndihmuan në çlirimin e Kosovës realizuan rilindjen e dytë kombëtare.

“Këtë gjykim historik ne duhet ta mbajmë fort dhe ta respektojmë gjithmonë, sidomos çdo 5 Maj. 5 Maji na mëson se gjaku i dëshmorëve është i pari, pastaj vijnë kishat dhe xhamitë. Feja e shqiptarit është shqiptaria”-u shpreh z. Koçi.

Në përfundim të fjalës së tij, zëvendësministri i Mbrojtjes u ndal edhe tek fakti se shqiptarët mbeten edhe sot faktor paqeje dhe stabiliteti, faktor i funksionimit të mirë dhe evropianizimit të rajonit. “Nëse në Maqedoni punët nuk shkojnë mirë, ky nuk është faji i shqiptarëve, përkundrazi shqiptarët janë shansi dhe faktori që Maqedonia të bëhet një vend evropian. Prandaj ne vazhdojmë të këmbëngulim tek ideja, tek fryma, tek shpirti ynë që shqiptarët do të jenë gjithmonë të paqes, por shqiptarët dinë të bashkohen, shqiptarët dinë të bashkohen rreth gjakut të dëshmorëve të Luftës Antifashiste Nacionalçlirimtare, dëshmorëve të tjerë të atdheut dhe të dëshmorëve të UÇK-së. Lavdi gjakut të dëshmorëve, lavdi kombit shqiptarë, lavdi popullit patriot të Hasit”,-tha z. Koçi.

Një ditë më vonë, zëvendësministri Koçi mori pjesë në Shishtavec të Kukësit, në festimet e ditës së shënuar të Shën Gjergjit, e cila simbolizon ndaljen e dimrit dhe ardhjen e stinës së verës. Festimet për ditën e Shën Gjergjit nisin më datë 5 maj dhe zgjasin deri më 15 maj.Ministrja Kodheli në Ministerialin e Mbrojtjes në Bruksel 29 qershor 2017Ministrja e Mbrojtjes znj. Mimi Kodheli në Bruksel ku mori pjesë në takimin e ministrave të Mbrojtjes të vendeve anëtare të NATO...
Angazhimi i FA gjatë përmbytjeve, nëntor 2016 8 - 13 tetor 2016FA u angazhuan me forca dhe mjete në ndihmë të banorëve të prekur nga përmbytjet që përfshinë pothuajse gjithë vendin...
NATO - takimi i ministrave të Mbrojtjes 26 - 27 tetor 2016Takimi i ministrave të Mbrojtjes së vendeve të NATO konkludoi në dy ditë bisedimesh, 26 dhe 27 tetor, në Bruksel...
Kodheli dhe sekretari Fallon në stërvitjen “Albanian Lion - 16” 29 shtator 2016Në ditën e dytë të vizitës së tij në Shqipëri, sekretari i Mbrojtjes i Mbretërisë së Bashkuar z. Michael Fallon, i shoqëruar nga ministrja e Mbrojtjes...
Stërvitja e Përbashkët “Joint Effort-16” 26 shtator 2016U zhvillua “Dita e Vizitorëve të Shquar” e Stërvitjes së Përbashkët “Joint Effort-16”. Qëllimi i kësaj stërvitjeje, e cila nisi më datën 19 shtator, është rritja e ndërveprueshmërisë...
Nisen për në Shkollën e Trupës 317 rekrutë të rinj 10 tetor 2016Në sheshin kryesor të garnizonit “Skënderbej” u zhvillua ceremonia e nisjes drejt Shkollës së Trupës në Bunavi e 317 fituesve të testit për rekrutimet e reja në FA...
Forcat e Armatosura të Shqipërisë 2015-2016 2016Misionet, Modernizimi, Stërvitjet e Përbashkëta, Bashkëpunimi në fushën e mbrojtjes, ai civil-ushtarak dhe rekrutimet....
Kontributi i Forcave të Armatosura në infrastrukturë Janar - Shkurt 2016Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura gjithmonë kanë treguar përkushtim dhe angazhim maksimal në ndihmë të popullsisë civile...
Shqipëria në “Trident Juncture-15” 16 tetor 2015Në ambientet e Komandës së Forcës Tokësore në Zall-Herr u zhvillua ceremonia e përcjelljes së trupave të kompanisë së parë të Batalionit të Dytë të Këmbësorisë...
Bëhuni pjesë e Forcave të Armatosura janar 2015Ministria e Mbrojtjes për vitin 2015 do të pranojë 500 ushtarë/detarë aktivë në radhët e FA. Prej këtij kontingjenti, 250 ushtarë/detarë aktivë do të pranohen në fazën e parë ndërsa pjesa tjetër në gjashtëmujorin e dytë...
Vizitë zyrtare në SHBA e ministres Kodheli 28-31 tetor 2014Ministrja e Mbrojtjes Mimi Kodheli zhvilloi një vizitë zyrtare në SHBA me ftesë të sekretarit amerikan të Mbrojtjes z. Chuck Hagel...
Bashoku edhe ti! Bëhu pjesë e nismës, #shqiperiajoduhanit
Strategjia e Sigurisë Kombëtare Korrik 2015Në themel të Strategjisë së Sigurisë Kombëtare të Republikës së Shqipërisë është aspirata e popullit shqiptar dhe vullneti politik për të realizuar vizionin e përbashkët...
SHQIPËRIA EUROPIANE, DESTINACION BRENDA NESH korrik 2014 Raport Publik për 300 ditët e para
të qeverisjes
Ministrja Kodheli vizitë në Komandën Supreme të Forcave Aleate 26 maj 2014 Ministrja Kodheli: Shqipëria hap përpara në angazhimin tonë në NATO
Raporti vjetor 2014 i NATO 30 janar 2015Mendime të sekretarit të Përgjithshëm të NATO, Jens Stoltenberg, gjatë konferencës për shtyp për prezantimin e Raportit Vjetor 2014, në selinë e NATO, Bruksel...
Direktiva e Mbrojtjes 2017 Janar 2017 Dokumenti bazë mbi planet dhe programet e punës e të veprimtarive të MM, të FA në përmbushje të misionit kushtetues, si dhe detyrimeve si vend anëtar i NATO...
Dokumenti i Rishikimit Strategjik të Mbrojtjes 11 prill 2013Këshilli i Ministrave të Republikës së Shqipërisë miratoi dokumentin e Rishikimit Strategjik të Mbrojtjes...
Revista Mbrojtja Nr. 8 (2017) Gusht 2017Numri i fundit i revistës "Mbrojtja"...
Gazeta Ushtria 04 gusht 2017Numri i fundit i të përjavshmes gazeta "Ushtria"...


Arkivi Lajmeve
Gusht 2017
Ma En Pr Sh Di
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3