FA në operacion për shuarjen e zjarreve në Lekas dhe Orosh

Duke ndjekur situatën në mbarë vendin, Forcat e Armatosura të Republikës së Shqipërisë vijojnë pa ndërprerje angazhimin e tyre në shuarjen e zjarreve në të gjitha qarqet e vendit.

Gjatë 24 orëve të fundit, me kërkesë të Drejtorisë së Emergjencave Civile, për të shuar zjarret në disa qarqe janë angazhuar rreth 80 efektivë të ushtrisë (të Komandës Mbështetëse dhe të Forcës Tokësore), 6 mjete transporti dhe 4 zjarrfikëse.

Lexo më shumë...


FA vijojnë shuarjen e zjarreve në Finiq, Dropull dhe Maqellarë

Forcat e Armatosura të Republikës së Shqipërisë vijojnë pa ndërprerje angazhimin e tyre në shuarjen e zjarreve në të gjitha qarqet e vendit.
Me kërkesë të drejtorisë së Emergjencave Civile, gjatë 24 orëve të fundit, për të shuar zjarret në disa qarqe janë angazhuar rreth 100 efektivë të FA (të Komandës Mbështetëse dhe të Forcës Tokësore), dhe 6 mjete transporti.
Forcat e Armatosura mbeten të angazhuara në fshatin Dhrovjan të bashkisë së Finiqit me rreth 35 efektivë të Forcës Tokësore dhe 2 mjete, ndërkohë që 30 efektivë të tjerë të Komandës Mbështetëse janë angazhuar në fshatrat Frashtan dhe Lugar të bashkisë së Dropullit.

Lexo më shumë...


Dekretohet mjeku i parë “gjeneral brigade” në Forcat e Armatosura

Presidenti i Republikës së Shqipërisë dhe njëkohësisht, komandanti i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura, z. Ilir Meta, me propozim të ministres së Mbrojtjes znj. Mimi Kodheli ka firmosur dekretin për dhënie grade madhore “gjeneral brigade”, kolonel Bajram Begaj me detyrë, zëvendësdrejtor (ushtarak) i Spitalit Universitar të Traumës.
Është hera e parë në historinë e Forcave të Armatosura të Shqipërisë, që një ushtarak mjek merr gradën “gjeneral brigade”.
Gjeneral brigade Bajram Begaj ka përfunduar studimet për Mjekësi të Përgjithshme, në Fakultetin e Mjekësisë, Tiranë.

Lexo më shumë...


Ministrja Kodheli falënderon FA për shuarjen e zjarrit në Kuç të Vorës

Ministrja e Mbrojtjes Mimi Kodheli, e shoqëruar dhe nga deputeti i zjgedhur i zonës z. Sadi Vorpsi, inspektoi punën e FA për shuarjen e zjarreve në Kuç të Vorës.

Në pronocimin e saj për mediat, znj. Kodheli theksoi se zjarret janë të qëllimshme dhe prishin imazhin e Shqipërisë, ashtu siç prishin pronat e qytetarëve, siç është prishur gjithçka që është ndërtuar me shumë mundim dhe djersë.

Lexo më shumë...
Ministrja Kodheli në Ministerialin e Mbrojtjes në Bruksel 29 qershor 2017Ministrja e Mbrojtjes znj. Mimi Kodheli në Bruksel ku mori pjesë në takimin e ministrave të Mbrojtjes të vendeve anëtare të NATO...
Angazhimi i FA gjatë përmbytjeve, nëntor 2016 8 - 13 tetor 2016FA u angazhuan me forca dhe mjete në ndihmë të banorëve të prekur nga përmbytjet që përfshinë pothuajse gjithë vendin...
NATO - takimi i ministrave të Mbrojtjes 26 - 27 tetor 2016Takimi i ministrave të Mbrojtjes së vendeve të NATO konkludoi në dy ditë bisedimesh, 26 dhe 27 tetor, në Bruksel...
Kodheli dhe sekretari Fallon në stërvitjen “Albanian Lion - 16” 29 shtator 2016Në ditën e dytë të vizitës së tij në Shqipëri, sekretari i Mbrojtjes i Mbretërisë së Bashkuar z. Michael Fallon, i shoqëruar nga ministrja e Mbrojtjes...
Stërvitja e Përbashkët “Joint Effort-16” 26 shtator 2016U zhvillua “Dita e Vizitorëve të Shquar” e Stërvitjes së Përbashkët “Joint Effort-16”. Qëllimi i kësaj stërvitjeje, e cila nisi më datën 19 shtator, është rritja e ndërveprueshmërisë...
Nisen për në Shkollën e Trupës 317 rekrutë të rinj 10 tetor 2016Në sheshin kryesor të garnizonit “Skënderbej” u zhvillua ceremonia e nisjes drejt Shkollës së Trupës në Bunavi e 317 fituesve të testit për rekrutimet e reja në FA...
Forcat e Armatosura të Shqipërisë 2015-2016 2016Misionet, Modernizimi, Stërvitjet e Përbashkëta, Bashkëpunimi në fushën e mbrojtjes, ai civil-ushtarak dhe rekrutimet....
Kontributi i Forcave të Armatosura në infrastrukturë Janar - Shkurt 2016Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura gjithmonë kanë treguar përkushtim dhe angazhim maksimal në ndihmë të popullsisë civile...
Shqipëria në “Trident Juncture-15” 16 tetor 2015Në ambientet e Komandës së Forcës Tokësore në Zall-Herr u zhvillua ceremonia e përcjelljes së trupave të kompanisë së parë të Batalionit të Dytë të Këmbësorisë...
Bëhuni pjesë e Forcave të Armatosura janar 2015Ministria e Mbrojtjes për vitin 2015 do të pranojë 500 ushtarë/detarë aktivë në radhët e FA. Prej këtij kontingjenti, 250 ushtarë/detarë aktivë do të pranohen në fazën e parë ndërsa pjesa tjetër në gjashtëmujorin e dytë...
Vizitë zyrtare në SHBA e ministres Kodheli 28-31 tetor 2014Ministrja e Mbrojtjes Mimi Kodheli zhvilloi një vizitë zyrtare në SHBA me ftesë të sekretarit amerikan të Mbrojtjes z. Chuck Hagel...
Bashoku edhe ti! Bëhu pjesë e nismës, #shqiperiajoduhanit
Strategjia e Sigurisë Kombëtare Korrik 2015Në themel të Strategjisë së Sigurisë Kombëtare të Republikës së Shqipërisë është aspirata e popullit shqiptar dhe vullneti politik për të realizuar vizionin e përbashkët...
SHQIPËRIA EUROPIANE, DESTINACION BRENDA NESH korrik 2014 Raport Publik për 300 ditët e para
të qeverisjes
Ministrja Kodheli vizitë në Komandën Supreme të Forcave Aleate 26 maj 2014 Ministrja Kodheli: Shqipëria hap përpara në angazhimin tonë në NATO
Raporti vjetor 2014 i NATO 30 janar 2015Mendime të sekretarit të Përgjithshëm të NATO, Jens Stoltenberg, gjatë konferencës për shtyp për prezantimin e Raportit Vjetor 2014, në selinë e NATO, Bruksel...
Direktiva e Mbrojtjes 2017 Janar 2017 Dokumenti bazë mbi planet dhe programet e punës e të veprimtarive të MM, të FA në përmbushje të misionit kushtetues, si dhe detyrimeve si vend anëtar i NATO...
Dokumenti i Rishikimit Strategjik të Mbrojtjes 11 prill 2013Këshilli i Ministrave të Republikës së Shqipërisë miratoi dokumentin e Rishikimit Strategjik të Mbrojtjes...
Revista Mbrojtja Nr. 8 (2017) Gusht 2017Numri i fundit i revistës "Mbrojtja"...
Gazeta Ushtria 04 gusht 2017Numri i fundit i të përjavshmes gazeta "Ushtria"...


Arkivi Lajmeve
Gusht 2017
Ma En Pr Sh Di
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3