Akte ligjore për Statusin e Veteranëve

Ligji për statusin e veteranit

Ligji nr.7874, dt.17.11.1994, "Për statusin e veteranit të luftës kundër pushtuesve nazifashist të popullit shqiptar".
 

Ligji nr.7874, dt.17.11.1994, "Për statusin e veteranit të Luftës Antifashiste Nacionalçlirimtare të popullit shqiptar", i ndryshuar
 

Ligji nr.8526, dt.23.9.1999, "Për disa shtesa dhe ndryshime në ligjin nr.7874, dt. 17.11.1994 për statusin e veteranit të luftës kundër pushtuesve nazifashiste të popullit shqiptar".
 

Ligji nr.8664, dt.18.9.2000, "Për disa shtesa në ligjin nr.7874, dt 17.11.1994 për statusin e veteranit të Luftës Antifashiste Nacionalçlirimtare të popullit shqiptar, ndryshuar me ligjin nr.8526, dt.23.9.1999".
 

Ligji nr.9568, dt.19.6.2006, "Për një ndryshim në ligjin nr.7874, dt.17.11.1994 për statusin e veteranit të Luftës Antifashiste Nacionalçlirimtare të popullit shqiptar", të ndryshuar.
 

Ligji nr.9724, dt.3.5.2007, "Për një ndryshim në ligjin nr.7874, dt.17.11.1994 për statusin e veteranit të Luftës Antifashiste Nacionalçlirimtare të popullit shqiptar", të ndryshuar.

VKM për pranimin e kërkesave për statusin e veteranit


Vendim nr. 9, datë 13. 1. 2000, Për disa ndryshime në vendimin nr.562, datë 2. 12. 1999, të Këshillit të Ministrave, "Për pranimin e kërkesave për statusin e veteranit të luftës kundër pushtuesve nazifashistë të popullit shqiptar"


Vendim nr.562, datë 2.12.1999, Për pranimin e kërkesave për statusin e veteranit të luftës kundër pushtuesve nazifashistë të popullit shqiptar


Vendim nr.562, datë 2.12.1999, Për pranimin e kërkesave për statusin e veteranit të Luftës Antifashiste, Nacionalçlirimtare të popullit shqiptar, i ndryshuar


VKM për zbatimin e ligjit për statusin e veteranit

Vendim nr. 9, datë 13. 1. 2000, Për disa ndryshime në vendimin nr.562, datë 2. 12. 1999, të Këshillit të Ministrave, "Për pranimin e kërkesave për statusin e veteranit të luftës kundër pushtuesve nazifashistë të popullit shqiptar"

Vendim nr.29,dt.28.1.2002,disa shtesa dhe ndryshime në vendimin nr.190,dt.3.5.1995,të KM "Për zbatimin e ligjit nr.7874,dt. 17.11.1994 për statusin e veteranit të Luftës Antifashiste Nacionalçlirimtare të popullit shqiptar me ndryshimet përkatëse".


Vendim nr.109, datë 13.3.1999, për rritjen e shpërblimit të veteranëve të luftës kundër pushtuesve nazifashistë të popullit shqiptar

Vendim nr.190, dt.3.5.1995, "Për zbatimin e ligjit nr.7874, dt.17.11.1994 për statusin e veteranit të luftës kundër pushtuesve nazifashiste".


Vendim nr.190 datë 3.5.1995, Për zbatimin e ligjit nr.7874, datë 17.11.1994 "Për statusin e veteranit të luftës kundër pushtuesve nazifashistë", i ndryshuar


Vendim nr.232, datë 10.4.1998, Për rritjen e shpërblimit të veteranëve të luftës kundër pushtuesve nazifashistë të popullit shqiptar


Vendim nr .353, datë 7.7 .2000, Për disa shtesa dhe ndryshime në Vendimin e Këshillit të Ministrave nr.190, datë 3.5.1995, "Për zbatimin e ligjit nr.7874, datë 17.11.1994 "Për statusin e veteranit të Luftës Antifashiste Nacionalçlirimtare të popullit shqiptar", i ndryshuar


Vendim nr. 355, datë 13.6.2007, Për rritjen e masës së shpërblimit të veteranëve të Luftës Antifashiste Nacionalçlirimtare të popullit shqiptar


Vendim nr.467 datë 4.9.1995, Për një shtesë në Vendimin e Këshillit të Ministrave nr.190, datë 3.5.1995 për zbatimin e ligjit nr.7874,datë 17.11.1994 "Për statusin e veteranit të luftës kundër pushtuesve nazifashistë"


Vendim nr.479, datë 16.7.2004, Për rritjen e masës së shpërblimit të veteranëve të Luftës Antifashiste Nacionalçlirimtare të popullit shqiptar


Vendim nr. 508, datë 16.10.2002, Për rritjen e masës së shpërblimit të veteranëve të Luftës Antifashiste Nacionalçlirimtare të popullit shqiptar


Vendim nr .513, datë 13.5.2005, Për rritjen e masës së shpërblimit të veteranëve të Luftës Antifashiste Nacionalçlirimtare të popullit shqiptar


Vendim nr.540 datë 9.10.1995, Për miratimin e komisionit qendror dhe të komisioneve të rretheve për statusin e veteranit të luftës


Vendim nr.562, datë 2.12.1999, Për pranimin e kërkesave për statusin e veteranit të luftës kundër pushtuesve nazifashistë të popullit shqiptar


Vendim nr.562, datë 2.12.1999, Për pranimin e kërkesave për statusin e veteranit të Luftës Antifashiste, Nacionalçlirimtare të popullit shqiptar, i ndryshuar


Vendim nr. 652, datë 22.7.2015, Për indeksimin e masës së shpërblimit të veteranëve të Luftës Antifashiste Nacionalçlirimtare të popullit shqiptar


Vendim nr.748, datë 11.11.2004, Për një ndryshim në Vendimin nr.190, datë 3.5.1995 të Këshillit të Ministrave "Për zbatimin e ligjit nr.7874, datë 17.11.1994 "Për statusin e veteranit të Luftës Antifashiste Nacionalçlirimtare të popullit shqiptar", të ndryshuar"


Vendim nr. 782, datë 17.12.1998, Për një ndryshim në Vendimin e Këshillit të Ministrave nr. 190, datë 3.5.1995, për zbatimin e ligjit nr. 7874, datë 17.11.1994 "Për statusin e veteranit të luftës kundër pushtuesve nazifashistë të popullit shqiptar" 

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn


Buletini mujor korrik 2018Ditari, të rejat kryesore korrik 2018...
Ministrja Xhaçka vizitë zyrtare në SHBA 17-18 prill 2018Washington - Shtetet e Bashkuara të Amerikës e vlerësojnë Shqipërinë një aleat të denjë të NATO dhe vend lider në Ballkanin Perëndimor...
FA shpëtojnë nënën e sëmurë në Kukës27 shkurt 2018Pas 3 orë ecjeje në këmbë, Forcat Armatosura kanë arritur të transportojnë për në spitalin rajonal të Kukësit...
Ministeriali i NATO, takimi Stoltenberg - Xhaçka14 - 15 shkurt 2018Ministrja Xhaçka merr pjesë në takimin e ministrave të Mbrojtjes të vendeve anëtare të NATO në Bruksel...
Fotogaleri/FA angazhim maksimal për situatën e përmbytjeveNëntor - Dhjetor 2017Angazhimi i Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë për situatën e përmbytjeve.
NATO: Misioni i “Orikut” në Egje, moment i rëndësishëm për Forcat Detare shqiptare24 nëntor 2017Misionit të anijes patrulluese të forcës detare shqiptare “Oriku”, e cila ishte pjesë e operacionit të NATO-s, “Sea Guardian”, i është dedikuar një shkrim në faqen zyrtare të NATO-s...
Ministrja Xhaçka në Ministerialin e NATO në Bruksel8-9 nëntor 2017Ministeriali i NATO në nivelin e ministrave të Mbrojtjes, që u mbajt në datat 8 dhe 9 nëntor në Bruksel konfirmoi vlerësimin që aleatët...
BBC: Shqipëria rehabiliton varrezat e dëshmorëve pas dekadash të lëna në harresë15 nëntor 2017Prestigjiozja britanike BBC, i ka bërë jehonë nismës së Ministrisë së Mbrojtjes për rehabilitimin e varrezave të dëshmorëve...
Mbyllet takimi i shefave të Mbrojtjes të NATO17 shtator 2017Mbylli punimet formale Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila u zhvillua për herë të parë në vendin tonë...
Zhvillohet në Tiranë Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO16 shtator 2017Në vendin tonë ka nisur punimet Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila mbledh së bashku shefat e shtabeve të ushtrive të vendeve anëtare të Aleancës...
Intervistë me gjeneral Petr Pavel, kryetar i Komitetit Ushtarak të NATO15 shtator 2017Intervistë me gjeneral Petr Pavel dhënë për revistën "Mbrojtja"...
Zhvillohet stërvitja shqiptaro-britanike “Ushtar Eagle 17”14 shtator 2017Në kuadër të stërvitjes së përbashkët ndërmjet FA të Shqipërisë dhe FA të Mbretërisë së Bashkuar u zhvillua sot “Dita e Vizitorëve të Shquar” të stërvitjes “Ushtar Eagle 17”...
Programi qeverisës 2017-2021 për Sigurinë dhe Mbrojtjen13 shtator 2017Qeveria e re e RSH mori detyrën pas ceremonisë së betimit në Presidencë. Nga programi qeverisës 2017-2021 veçojmë pjesën që ka lidhje me Sigurinë dhe Mbrojtjen...
Kontributi i Forcave të Armatosura në infrastrukturëShtator 2017Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura gjithmonë kanë treguar përkushtim dhe angazhim maksimal në ndihmë të popullsisë civile...
Bëhuni pjesë e Forcave të Armatosuraprill 2018Qendra e Personel Rekrutimit ka filluar regjistrimin e kandidatëve për ushtarë/detarë aktivë dhe kërkon të rekrutojë 100...
Strategjia UshtarakeKorrik 2015Në themel të Strategjisë Ushtarake të Republikës së Shqipërisë është aspirata e popullit shqiptar dhe vullneti politik për të realizuar vizionin e përbashkët...
Direktiva e Mbrojtjes 2018Shkurt 2018 Dokumenti bazë mbi planet dhe programet e punës e të veprimtarive të MM, të FA në përmbushje të misionit kushtetues, si dhe detyrimeve si vend anëtar i NATO...
Revista Mbrojtja Nr. 08 (2018) Gusht 2018Numri i fundit i revistës "Mbrojtja"...
Gazeta Ushtria10 gusht 2018Numri i fundit i të përjavshmes gazeta "Ushtria"...


Arkivi Lajmeve
Gusht 2018
Ma En Pr Sh Di
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2