Organizimi i Ministrisë së Mbrojtjes

       
Ministri i Mbrojtjes, znj. Olta Xhaçka
 
Zëvendësministri i Mbrojtjes, z. Petro Koçi
Zëvendësministri i Mbrojtjes
Kabineti i Ministrit të Mbrojtjes
Drejtoria e Auditimit të Brendshëm
Sekretari i Përgjithshëm,
     
  Drejtoria e Përgjithshme e Politikave të Mbrojtjes:
  Drejtoria e Politikave dhe Strategjive të Zhvillmit të Mbrojtjes
  Drejtoria e Programeve dhe Konceptimit e Fizibilitetit të Projekteve të Mbrojtjes
  Drejtoria e Përgjithshme Rregullatore dhe Përputhshmërisë në fushën e Mbrojtjes:
  Drejtoria e Programimit, Standartizimit dhe Harmonizimit të Kuadrit Rregullator
  Drejtoria e Integrimit, Koordinimit, Marrëveshjeve dhe Asistencës
  Drejtoria e Përgjithshme Ekonomike dhe Shërbimeve Mbështetëse:
  Drejtoria e Buxhetit dhe Menaxhimit Financiar
  Drejtoria e Prokurimeve dhe Ankandeve
  Drejtoria e Mirëadministrimit të Burimeve Njerëzore dhe Shërbimeve
  Drejtoria e Mirëadministrimit të Pronave dhe Aseteve
  Drejtoria e Auditimit të Brendshëm
  Drejtoria e Inspektimit të Përgjithshëm
  Strukturat Vartëse
    Military Export Import Company (MEICO)
    Agjencia e Inteligjencës dhe Sigurisë së Mbrojtjes (AISM)
    Qendra e Kulturës, Medias, Botimeve të Mbrojtjes, Muzeut të Forcave të Armatosura (QKMBMMFA)
    Përfaqësitë Ushtarake Jashtë Vendit
    Instituti i Gjeografisë dhe Infrastrukturës Ushtarake
    Qendra Ndërinstitucionale Operacionale Detare (QNOD)
    Qendra Kombëtare e Kërkim-Shpëtimit(QKKSH)
    Njësia Mjekësore Ushtarake
    Drejtoria e Shifrës
    Autoriteti i Kontrollit Shtetëror të Eksporteve (AKSHE)
    Arkivi Qendror i Forcave të Armatosura (AQFA)
       Fotogaleri/FA angazhim maksimal për situatën e përmbytjeve Nëntor - Dhjetor 2017Angazhimi i Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë për situatën e përmbytjeve.
NATO: Misioni i “Orikut” në Egje, moment i rëndësishëm për Forcat Detare shqiptare 24 nëntor 2017Misionit të anijes patrulluese të forcës detare shqiptare “Oriku”, e cila ishte pjesë e operacionit të NATO-s, “Sea Guardian”, i është dedikuar një shkrim në faqen zyrtare të NATO-s...
BBC: Shqipëria rehabiliton varrezat e dëshmorëve pas dekadash të lëna në harresë 15 nëntor 2017Prestigjiozja britanike BBC, i ka bërë jehonë nismës së Ministrisë së Mbrojtjes për rehabilitimin e varrezave të dëshmorëve...
Mbyllet takimi i shefave të Mbrojtjes të NATO 17 shtator 2017Mbylli punimet formale Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila u zhvillua për herë të parë në vendin tonë...
Zhvillohet në Tiranë Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO 16 shtator 2017Në vendin tonë ka nisur punimet Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila mbledh së bashku shefat e shtabeve të ushtrive të vendeve anëtare të Aleancës...
Intervistë me gjeneral Petr Pavel, kryetar i Komitetit Ushtarak të NATO 15 shtator 2017Intervistë me gjeneral Petr Pavel dhënë për revistën "Mbrojtja"...
Zhvillohet stërvitja shqiptaro-britanike “Ushtar Eagle 17” 14 shtator 2017Në kuadër të stërvitjes së përbashkët ndërmjet FA të Shqipërisë dhe FA të Mbretërisë së Bashkuar u zhvillua sot “Dita e Vizitorëve të Shquar” të stërvitjes “Ushtar Eagle 17”...
Programi qeverisës 2017-2021 për Sigurinë dhe Mbrojtjen 13 shtator 2017Qeveria e re e RSH mori detyrën pas ceremonisë së betimit në Presidencë. Nga programi qeverisës 2017-2021 veçojmë pjesën që ka lidhje me Sigurinë dhe Mbrojtjen...
Ministrja Kodheli në Ministerialin e Mbrojtjes në Bruksel 29 qershor 2017Ministrja e Mbrojtjes znj. Mimi Kodheli në Bruksel ku mori pjesë në takimin e ministrave të Mbrojtjes të vendeve anëtare të NATO...
Angazhimi i FA gjatë përmbytjeve, nëntor 2016 8 - 13 tetor 2016FA u angazhuan me forca dhe mjete në ndihmë të banorëve të prekur nga përmbytjet që përfshinë pothuajse gjithë vendin...
Forcat e Armatosura të Shqipërisë 2015-2016 2016Misionet, Modernizimi, Stërvitjet e Përbashkëta, Bashkëpunimi në fushën e mbrojtjes, ai civil-ushtarak dhe rekrutimet....
Kontributi i Forcave të Armatosura në infrastrukturë Shtator 2017Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura gjithmonë kanë treguar përkushtim dhe angazhim maksimal në ndihmë të popullsisë civile...
Bëhuni pjesë e Forcave të Armatosura janar 2015Ministria e Mbrojtjes për vitin 2015 do të pranojë 500 ushtarë/detarë aktivë në radhët e FA. Prej këtij kontingjenti, 250 ushtarë/detarë aktivë do të pranohen në fazën e parë ndërsa pjesa tjetër në gjashtëmujorin e dytë...
Bashoku edhe ti! Bëhu pjesë e nismës, #shqiperiajoduhanit
Strategjia e Sigurisë Kombëtare Korrik 2015Në themel të Strategjisë së Sigurisë Kombëtare të Republikës së Shqipërisë është aspirata e popullit shqiptar dhe vullneti politik për të realizuar vizionin e përbashkët...
Direktiva e Mbrojtjes 2017 Janar 2017 Dokumenti bazë mbi planet dhe programet e punës e të veprimtarive të MM, të FA në përmbushje të misionit kushtetues, si dhe detyrimeve si vend anëtar i NATO...
Revista Mbrojtja Nr. 12 (2017) Dhjetor 2017Numri i fundit i revistës "Mbrojtja"...
Gazeta Ushtria 08 dhjetor 2017Numri i fundit i të përjavshmes gazeta "Ushtria"...


Arkivi Lajmeve
Dhjetor 2017
Ma En Pr Sh Di
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31