Ministria e Mbrojtjes - Arkivi 2008-2013

Efektiva të Forcave të Armatosura vizitojnë Muzeun Historik Kombëtar

18 maj 2012

Foto Galeri

Lexoni më shumë...Në vijim të aktiviteteve që po zhvillohen në kuadër të 100-vjetorit të Pavarësisë dhe krijimit të Forcave të Armatosura Shqiptare, Qendra e Kulturës, Medias dhe Botimeve të Mbrojtjes, në bashkëpunim me Drejtorinë e Bashkëpunimit Civilo-Ushtarak në Shtabin e Përgjithshëm të FA, organizuan sot, posaçërisht për efektivat e Forcave te Armatosura, një vizitë në Muzeun Historik Kombëtar. Ky aktivitet u realizua me rastin e 18 Majit, “Ditës Ndërkombëtare të Muzeve”.

Lexoni më shumë...

Aktivitet promovues për “Ditën ndërkombëtare të monumenteve dhe siteve”

18 Prill 2012

Foto Galeri

Lexoni më shumë...Në kuadrin e 18 prillit “Ditës ndërkombëtare të monumenteve dhe siteve arkeologjike”, shpallur nga Konferenca e Përgjithshme e UNESCO, Qendra e Kulturës, Medias dhe Botimeve të Mbrojtjes, në bashkëpunim me Fakultetin e Filologjisë të Universitetit të Tiranës, Galerisë së Arteve, dhe Arkivin Qendror Shtetëror të filmit, organizoi paraditen e sotme një aktivitet promovues të kësaj date të rëndësishme për trashëgiminë kulturore shqiptare dhe më gjerë.

Lexoni më shumë...

Intervistë me akademikun Vaso Tole, Gazeta Ushtria

Pyetje: Z. Tole së pari dua t’ju uroj punë të mbarë në detyrën e re të drejtorit të Drejtorisë së Aktiviteteve dhe Marrëdhënieve me Komunitetin në QKMBM. Me Ministrinë e Mbrojtjes dhe Drejtoreshën e Përgjithshme të QKMBM, znj. Zerina Kuke ju keni pasur bashkëpunime të mëparshme. Çfarë ju shtyu të pranonit këtë sfidë të re?

Lexoni më shumë...

Intervistë me dirigjentin Ermir Krantja, “Artist i Merituar”

Në skenë arrij të ndjej frymëmarrjen e publikut edhe kur salla është në heshtje të plotë.

Mrekullia e të qenit në skenë: Vepra, artisti dhe publiku

Në kuadër të aktiviteteve që po zhvillohen me rastin e 100 vjetorit të krijimit të shtetit shqiptar, “Koncerti Simfonik i Pranverës”, i cili tashmë është kthyer në një traditë të përvitshme për Forcat e Armatosura, shënoi një hap më të lartë cilësor të Orkestrës Frymore të FA. Ekzekutimin dhe interpretimin mjeshtëror e profesional i veprave muzikore shqiptare dhe të huaja, tregoi për një arritje tjetër të suksesshme. Koncerti u dirigjua nga dirigjenti i mirënjohur, “Artisti i Merituar”, Ermir Krantja, të cilit i morëm këtë intervistë për gazetën “Ushtria”.

Lexoni më shumë...

Qendra Kulturore e Medias dhe e Botimeve të Mbrojtjes organizon për herë të parë kupën “Petrit Murzaku”

Foto Galeri

Lexoni më shumë...Në kuadrin e aktiviteteve sportive, Qendra Kulturore e Medias dhe Botimeve të Mbrojtjes, nën drejtimin e Drejtoreshës së Përgjithshme, Znj. Zerina Kuke, organizoi në ambientet sportive të KDS-së, për të parën herë kupën “Petrit Murzaku”. Të pranishëm në këtë eveniment ishin: një nga figurat e nderuara të sportit tonë, njëkohësisht ish-pedagog në KDS-së Z. Pertrit Murzaku, Sekretari i përgjithshëm, Z. Edvin Kulluri, si dhe mjaft drejtues të lartë të MM dhe SHP. Drejtoria e sporteve pranë QKMBM-së, në prani të ish- rekordmenit të shumë sporteve, Prof. Pertrit Murzaku kishte përzgjedhur e përgatitur demonstrime të ndryshme sportive si: volejboll, boks, karate etj.

Lexoni më shumë...

Ministria e Mbrojtjes dhe Qendra e Kulturës, Medias dhe Botimeve të Mbrojtjes, zhvilloi koncertin me titull: “Kënga Epike”

Ministria e Mbrojtjes shokon publikun me një vepër unikale me folkun burimor shqiptar

Foto Galeri

Lexoni më shumë...Ministria e Mbrojtjes organizoi një koncert madhështor me këngë epike shqiptare të sjella me një skenografi moderne me rastin e 99-vjetorit të themelimit të Ushtrisë Kombëtare Shqiptare dhe mbajtjes së Ministerialit të A5-ës në Shqipëri. Koncerti u organizua nën kujdesin e posaçëm të Ministrit të Mbrojtjes, Z. Arben Imami, ndërsa grupi realizues i koncertit kishte një përbërje mjaft të larmishme. Pjesa artistike u realizua nën kujdesin e akademikut Vaso Tole, i cili konceptoi programin e koncertit. Mjeshtri Pali Kuke ishte regjisor i këtij koncerti, duke dhënë një kontribut të jashtëzakonshëm për mbarëvajtjen e tij. Ergin Kuke është autori i skenografisë më moderne të projektuar ndonjëherë në Shqipëri. Përmbajtja interaktive dhe projektimi në teknologjinë 3D e konceptuar nga Ergin Kuke, u realizua edhe me mbështetjen e një grupi profesionistësh të ardhur nga skenat e Hollywood-it, duke dhënë zgjidhjet më të përshtatshme për çdo numër artistik të vendosur në skenë. Imazhet shoqëruese ishin shokante për publikun.

Lexoni më shumë...